گام بزرگ پژوهشگران برای مبارزه با همه گیری کووید ۱۹:

نخستین داروی موثر بر کرونا شناسایی شد

نخستین-داروی-موثر-بر-کرونا-شناسایی-شد
کد خبر : 64244
سینا پرس : تیمی از پژوهشگران کانادایی با انجام یک پژوهش جامع که از بهار سال پیش آغاز شده بود موفق به شناسایی و معرفی نخستین داروی قطعی شدند که می تواند عوارض کرونا را کنترل و از بستری شدن افراد پیشگیری کند.

به گزارش سیناپرس،بررسی های جدید پژوهشگران نشان می دهد که داروی موسوم به کلشی سین (colchicine) قادر به کنترل عوارض جدی کرونا است. این یافته را می توان گام بلندی در کنترل و مهار کرونا محسوب کرد زیرا این داروی ضد التهاب بسیار ارزان قیمت بوده و به صورت خوراکی قابل مصرف است.

دکتر جین کلود تاردیف سرپرست این تیم مطالعاتی و مدیر موسسه مطالعات قلب مونترال (MHI) در رابطه با تاثیر گذاری این داروی جدید اعلام کرد: این یافته بسیار امیدوار کننده است زیرا به کمک این دارو می توان از بستری شدن افراد و افزایش مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹ جلوگیری کرد. ما به موفقیت بزرگی دست پیدا کرده ایم  که می تواند قدمی موثر در شکست کرونا محسوب شود. این درمان شامل مصرف یک قرص کلشی سین برای دو بار در روز در سه روز اول پس از تشخیص بیماری  و یک قرص در روز برای 27 روز بعدی است.

به گزارش سیناپرس،در این پروژه مطالعاتی،  ۴ هزار و ۱۵۹ بیمار مبتلا به کرونا که ابتلای ان ها به این ویروس بر اساس تست نمونه برداری مخاط بینی مثبت اعلام شده بود، از داروی کلشی سین استفاده کرده و نتایج این مطالعه حاکی از کاهش ۲۵ درصدی بستری در بیمارستان، کاهش ۵۰ درصدی استفاده از دستگاه کمک تنفسی ونتیلاتور و کاهش ۴۴ درصدی عوارض جانبی این بیماری در افراد مورد مطالعه بود.

در این مطالعه  ۴ هزار و ۵۰۰ داوطلب از کشورهای کانادا، آمریکا آفریقای جنوبی، اسپانیا و برزیل مشارکت داشته و همگی به یکی از بیماری های زمینه ای از قبیل دیابت، فشار خون بالا، آسم و یا مشکلات قلبی و عروقی مبتلا بودند. از سوی دیگر پژوهشگران از افرادی به عنوان جامعه آزمایشی خود بهره می بردند که بالای چهل سال داشته و خطر کرونا برایشان بیش از جوانان بود.

لازم به ذکر است که کلشی سین یک داروی ضد التهابی بسیار قوی است که در قرن نوزدهم کشف شده و در آن زمان برای مداوای نقرس استفاده می شد اما در حال حاضر از این دارو   عمدتا برای مداوای بیماری های قلب و عروق استفاده می شود. از جمله مزایای دیگر این دارو می توان به  ارزان بودن و عوارض جانبی کم آن اشاره کرد. این دارو همچنین  مانع پلی مریزه شدن میکروتوبول‌ها می‌شود. 

به گفته پژوهشگران ، کلشی سین برای جلوگیری از  ایجاد طوفان التهابی گسترده  که بر ریه های بیماران مبتلا به کرونا تأثیر می گذارد،  مفید است.
یکی از موارد قابل توجه  در رابطه با داروی فوق، این است که کلشی سین با کلروکین (یا هیدروکسی کلروکین)  تفاوت داشته و هیچ ارتباطی بین این دو دارو وجود ندارد.  کلروکین طی  سال گذشته هیاهوهای زیادی را در جهان ایجاد کرده و در نهایت تاثیر گذاری آن روی کرونا اثبات نشد.
در خاتمه گفتنی است که در این پروژه تحقیقاتی که با عنوان COLCORONA معرفی شده است، از رویکرد  مطالعه تصادفی ، دوسوکور و کنترل شده با دارونما استفاده شده است. این روش در مطالعات علمی مرتبط با داروشناسی دارای بالاترین سطح اطمینان  در تحقیقات علمی است.

به گزارش سیناپرس، در این پژوهش،  یک گروه از بیماران داوطلب، داروی کلشی سین دریافت  کرده و گروه دیگری که با نام گروه کنترل تحت بررسی قرار داشتند، از دارونما استفاده می کنند. گفتنی است طی کلیه مراحل تحقیق، هیچ کدام از بیماران و اعضای تیم پژوهشی از این موضوع که فرد بیمار در کدام گروه قرار دارد، مطلع نبوده و از سوی دیگر  این بزرگترین مطالعه در نوع خود محسوب می شود که  در جهان صورت گرفته و بیماران مبتلا به کرونا را در قبل از بستری شدن در بیمارستان بررسی کرده است.  

در خاتمه گفتنی است موسسه ملی بهداشت ایالات متحده (NIH) ، و بنیاد بیل و ملیندا گیتس از جمله سرمایه گذاران این پروژه مطالعاتی بودند.

مترجم: مولود یوسفی