از پدیده «هاله اطراف ماه» بیشتر بدانید

تشکیل «هاله اطراف ماه» زمان مشخصی ندارد

تشکیل-«هاله-اطراف-ماه»-زمان-مشخصی-ندارد
کد خبر : 64142
یک پژوهشگر نجوم با اشاره به تشکیل هاله‌ای اطراف ماه در شب گذشته، گفت: تشکیل هاله اطراف ماه زمان و مکان مشخصی ندارد و ممکن است به دفعات و در ساعت های مختلف رخ دهد.

آسمان اصفهان شب گذشته شاهد پدیده ای زیبا بود؛ حلقه ای در اطراف ماه که زیبایی ویژه ای به آسمان شب بخشیده بود.

عمران مرادی در خصوص این پدیده در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: نام این پدیده هاله اطراف ماه است که پدیده ای جوی است و ربطی به نجوم ندارد.

وی با بیان اینکه این پدیده گاها اطراف ماه دیده می شود و شبیه هاله ای متقارن است، افزود: تشکیل هاله اطراف ماه زمان و مکان مشخصی ندارد و ممکن است به دفعات و در ساعت های مختلف رخ دهد.

این پژوهشگر نجوم در توضیح این پدیده، گفت: هاله اطراف ماه در فصل هایی که رطوبت بالا است، در ارتفاعات و هوای سرد مانند فصل زمستان بیشتر رخ می دهد. هاله اطراف ماه یک پدیده جوی است که ناشی از بازتاب نور ماه در بلورهای یخ شش ضلعی است که در شرایط آب و هوایی خاص و مرطوب در دمای سرد در ارتفاعات بالای جو تشکیل می شود.

زمان تشکیل هاله اطراف ماه تصادفی است

مرادی با اشاره به تشکیل این هاله در اطراف ماه در آسمان شب گذشته اصفهان، تصریح کرد: این پدیده مورد استقبال بسیاری از شهروندان اصفهانی قرار گرفته و با عکس های زیبا از آن در مورد این پدیده صحبت می کردند.

وی افزود: اینکه گفته شود هر ۳۶ سال این پدیده رخ می دهد، صحیح نیست و هاله اطراف ماه در فصول مختلف هم ممکن است رخ دهد، البته با توجه به اینکه برای تشکیل آن، رطوبت و دمای هوای سرد نیاز است، فصل زمستان موقعیت بهتری است. همچنین این پدیده زمان مشخصی ندارد و ممکن است نصف شب رخ دهد.  

این مدرس نجوم توضیح داد: این پدیده به مدت ۴۰ دقیقه دوام دارد و بعد از آن به دلیل اینکه ابرها غلیظ می شوند از بین می رود. هاله اطراف ماه زمانی اتفاق می افتد که با لایه ای از ابر (رطوبت) بسیار رقیق روبرو هستیم.

تشکیل خرمن ماه با هاله متفاوت است

مرادی با بیان اینکه در قدیم گفته می شد وقتی این هاله تشکیل می شود نشان دهنده بارندگی است، تصریح کرد: در همه موارد این گونه نیست اما عموما این اتفاق ممکن است رخ دهد، چون زمانی با لایه ای ابر رقیق روبرو هستیم و به تدریج با اضافه شدن بر غلظت ابر، باران ایجاد می شود.

وی تاکید کرد: این پدیده از نظر نجومی هیچ ویژگی خاصی ندارد و تنها برای عکاسی نجومی زیبا است. البته پدیده دیگری مانند این هاله وجود دارد که در اصطلاح به آن خرمن گفته می شود که با این هاله متفاوت است. خرمن در آب و هوای مرطوب شمال کشور بیشتر است و در خرمن ماه حلقه های رنگی اطراف ماه شکل می گیرد.

مرادی همچنین گفت: این پدیده برای خورشید نیز اتفاق می افتد، اما چون نور خورشید شدید است، هاله خورشید محسوس نیست و آن را تشخیص نمی دهیم. هاله ماه جذابیت بصری بیشتری دارد، زیرا در شب دور ماه تشکیل می شود و آسمان تاریک است.