مدیر کل سابق برنامه ریزی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری؛

هتلداری ایران در آستانه فروپاشی است

هتلداری-ایران-در-آستانه-فروپاشی-است
کد خبر : 64101
سینا پرس : گسترش ویروس کرونا در همان اوایل ظهور، منجر به تعطیلی اغلب هتل‌ها در سراسر جهان شد و پس از پایان یافتن محدودیت‌های کرونایی نیز استفاده از این مکان‌های عمومی به حداقل رسید.

به گزارش سیناپرس، هتلداری از جمله صنعت‌هایی بوده که در دوران کرونا با آسیب‌های جبران‌ناپذیر زیادی مواجه شده است. در همان ابتدای ظهور بیماری کرونادر جهان  مرزهای اغلب کشورهای جهان روی ورود مسافران بسته شد و همین امر رکود فعالیت هتل‌ها را در پی داشت.

این وضعیت در سفرهای داخلی و وضعیت هتل های داخل کشور نیزوجود داشته است. دراین خصوص مهندس اردشیر اروجی مدیرکل سابق آمار و برنامه ریزی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به خبرنگار سیناپرس گفت:بر اثر شیوع ویروس کرونا اغلب مسافرت های داخلی و خارجی کاهش پیدا کرده و حتی به صفر رسیده و میزان استفاده از هتل ها در شهرهای مختلف کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: به همین دلیل پیشنهاد براین بود که وزارت میراث فرهنگی و گردشگری صندوق حمایت از گردشگری را در دوران کرونا تأسیس کند تا بتواند به قسمت های مختلف صنعت گردشگری و به خصوص هتل ها کمک کند که متأسفانه این اتفاق رخ نداد.

این کارشناس گردشگری در ادامه به سیناپرس گفت: در ابتدای شیوع ویروس کرونا هتل ها تصمیم گرفتند نیروهای خود را کاهش بدهند. با این وجود پس از مدتی مجبور شدند به سمت تعطیلی کامل حرکت کنند. به همین دلیل نیز آسیب جدی به بخش هتل داری ما وارد شده است.

اروجی خاطرنشان کرد: برخی از این آسیب ها قابل جبران است اما بخش هایی غیر قابل جبران است.اگر صندوق حمایت از گردشگری در وزارت میراث فرهنگی و گردشگری ایجاد شده بود بسیاری از این مشکلات حل می شد. این در حالی است که با انجام نگرفتن این کار هتلداری ایران درآستانه فروپاشی قرار گرفته و هتل ها آسیب زیادی دیده اند.

وی تصریح کرد: در چنین شرایطی وزارت بهداشت قصد دارد با پرداخت بخش هایی از هزینه هتل ها از این مکان ها به عنوان نقاهتگاه بیماران کرونایی استفاده کند.ب رخی از هتل ها نیز از این اقدام استقبال کرده اند. با این وجود این اتفاق درباره هتل های محدودی گرفته شده است. به عنوان مثال در هر استان تنها یک هتل به عنوان نقاهتگاه بیماران کرونایی در نظر گرفته شده است.

این کارشناس گردشگری تاکید کرد: وزارت میراث فرهنگی و گردشگری این طرح را با برای هتل های با سه یا چهار ستاره در نظر گرفته است. به همین دلیل نیز هتل های با یک یا دو ستاره با مشکل مواجه خواهند شد. من معتقدم در دوران شیوع ویروس کرونا بزرگ ترین آسیب در صنعت گردشگری متوجه هتل ها شد و هتل ها از بخش های دیگر گردشگری با چالش های بیشتری مواجه شدند.

به گزارش سیناپرس ، واقعیت این است که در شرایط کنونی ۹۵ درصد اتاق‌های هتل‌ها در اغلب شهرهای کشور، خالی از مسافر است. دخل هتلدارها از محل پذیرش مسافر به‌شدت کاهش پیدا کرده اما خرج آنها به‌سبب هزینه‌های جاری سنگین نه تنها نسبت به سال گذشته کم نشده که افزایش نیز پیدا کرده است. این نامعادله، صاحبان هتل‌ها را به استفاده از دخل اضطراری  فروش ملک یا مصرف پس‌اندازهای حیاتی  واداشته است.

گزارش:احسان انصاری