مدیرعامل شرکت آجرنماچین خبر داد:

تولید اولین آجر سبک کشور بدون استفاده از خاک رس

تولید-اولین-آجر-سبک-کشور-بدون-استفاده-از-خاک-رس-
کد خبر : 63917
سینا پرس : چینی با بیان اینکه جذب بسیار کمتر آب و مقاومت بهتری نسبت به سرما و گرما از جمله ویژگی های شیل ها(آجر سبک) است، بیان کرد:تاکنون قریب به ۱۰ هزار معدن شناسایی و حدود ۷۰ نوع آجر مطابق با آنها تهیه کرده ایم .

رضا چینی امروز ظهر دوشنبه در نشست خبری دومین دوره مسابقات آزاد کشوری «نماچینی آجر» در اصفهان با اشاره به سابقه ساخت آجر از خاک رس اظهار کرد: مشکل اصلی کشور ما این بود که از خاک رس برای تولید آحر استفاده می کردیم ولی براساس تلاش واحد R&D شرکت از سال 1370 برای اولین بار محققین این مرکز از سنگهای خاص معدنی به نام شیل بهره بردند که مواداولیه آن همگی مطابق با معادن شناسایی شده در داخل بود.

وی با بیان اینکه جذب بسیار کمتر آب و مقاومت بهتری نسبت به سرما و گرما از جمله ویژگی های شیل ها است، بیان کرد:تاکنون قریب به ۱۰ هزار معدن شناسایی و حدود ۷۰ نوع آجر مطابق با آنها تهیه کرده ایم که به دلیل استفاده از مواد معدنی در تهیه آجرها، تنوع رنگ بالا و جایگزین خوبی برای نمای ساختمان شده است.

چینی همچنین از تولید چسب آجر برای اولین بار در کشور خبر داد و گفت: پیش از این آجرهای نمای ساختمان ها با سیمان می چسبید ولی برای این آجرهای سبک چسبی جایگزین سیمان طراحی و ساخت شده که با قطر کمتر آجر را به دیوار می چسباند و مقاومت سرما و گرما آن بالا است. همچنین با سبک جدید آجرها می توانیم ۳۵ درصد صرفه جویی انرژی داشته باشیم.

وی درخصوص آموزش های مورد نیاز به فعالان این حوزه اظهار کرد: آموزش آجر به ۴ سبک در سراسر کشور را اجرا کرده ایم و اکنون آموزش نماچینی با ملات، چسب و سیستم خشک که در مسابقه اجرا می شود را در دستور فعالیت های خود داریم.

مدیرعامل شرکت آجرنماچین به صادرات آجر اشاره کرد و گفت: در حال حاضر به کشورهای مختلفی از جمله استرالیا، چین، کانادا و کشورهای آسیایی آجر صادر می کنیم که البته به دلیل وجود تحریم ها مشکلاتی در این زمینه داریم و یکی از معضلات صادرات در استان اصفهان نیز مشکل حمل و نقل داخلی است که متاسفانه به دلیل وجود مشکلات متعددی در حمل ریلی و مصائب مختلف برای ماشین های حمل و نقل داخلی صادرات ما از طریق بنادر با مشکلات روبرو است البته با افتتاح کارگاه ترمینال هوایی اصفهان اتفاقات خوبی در جریان است.

وی در خصوص برگزاری مسابقات کشوری نماچینی آجر تاکید کرد: در این دوره از مسابقات نفرات برتر علاوه بر اهدای جوائز نقدی، آنها که بتوانند به دیپلم فنی برسند، ۶ ماه خود و خانواده آنها بیمه تامین اجتماعی می شوند تا فرهنگ استفاده از بیمه را در میان اقشار جامعه آموزش دهیم و همچنین خدمتی به افراد برگزیده باشد.

چینی تصریح کرد: این آجر عمدتا برای آب وهوای های مختلف طراحی شده و عمر این سفال به بیش از 4هزار سال بینی شده است، ما به کمک محققین شرکت  آجرنماچین توانسته ایم استاندارهای بالای جهانی چون استاندار امیکا و اروپا و حتی درجهaروسیه را کسب کنیم .

وی در پاسخ به خبرنگار سیناپرس گفت: سرلوحه ما فرمایش رسول الله است که هیچ روزتان نباید مثل روز قبل شود، لذا واحدR&Dشرکت را توسعه دادیم واز ابتدای تاسیس شرکت به محققین و مهندسین این واحد توجه نمودیم.

مدیرعامل شرکت آجرنماچین توضیح داد: مجموعه تحقیق و توسعه ما از روز اول کارخانه فعال بوده و تا به حال دو جلد کتاب تالیف کرده همچنین با دانشگاه و شرکت های دانش بنیان ارتباط نزدیک برقرار کرده است، در این واحد  ۸ نفر ثابت  در سه بخش فعالیت می کنند.