گام بلند هوش مصنوعی در پیش بینی بیماری ها؛

پیش بینی خطر سکته مغزی با پایش چشم ها

-پیش-بینی-خطر-سکته-مغزی-با-پایش-چشم-ها
کد خبر : 63875
سینا پرس : در ادامه پیشرفت های گسترده ای که این روزها علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی به آن دست می یابند، محققان بین المللی توانسته اند از پایش وضعیت چشم ها به کمک این ابزار برای پیش بینی دقیق سکته مغزی و برخی دیگر از بیماری های قلبی عروقی استفاده کنند.

دانشمندانی از نیوزلند و استرالیا یک سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی یا AI را از طریق آموزش عمیق ابداع کرده اند که قادر است با مشاهده و بررسی شبکیه چشم فرد، خطر بیماری قلبی عروقی را در او پیش بینی کند. این روش، مشابه کاری است که پزشکان بیش از یک قرن انجام می داده اند.

محققان فوق از دانشگاه اوتاگوی نیوزیلند، دانشگاه ملبورن استرالیا و انستیتو تحقیقات پزشکی وست مید، دریافته اند که سیستم ابداع شده حتی بهتر از متخصصان می تواند در پیش بینی خطر عمل می کند.

بسیاری از افرادی که توسط این سیستم هوش مصنوعی مورد شناسایی قرار گرفته و مشکوک ارزیابی گردیدند، بعدها دچار یک حادثه قلبی عروقی مانند سکته یا مرگ شدند.

مجریان این پژوهشی که یافته های خود را دیروز در نشریه معتبر Nature Biomedical Engineering منتشر نموده اند، می گویند: رگ های خونی شبکیه چشم غالباً اطلاعات خوبی را در مورد خطر بیماری های قلبی عروقی ارائه می دهند.

به گفته آن ها، بررسی های ما در توسعه مدل های یادگیری عمیق برای اندازه گیری خودکار قطر عروق شبکیه، با استفاده از مجموعه داده های متنوع چند کشوری و چند قومی انجام شد. بدین منظور بیش از هفتاد هزار تصویر ارزیابی شد. اندازه گیری های انجام شده توسط هوش مصنوعی، توافق بالایی را با آن چه توسط متخصصان انجام شده بود نشان داد و در برخی موارد، از تشخیص آن ها نیز بهتر بود.

این سیستم همچنین توانست عوامل خطر متعددی را نظیر فشار خون، شاخص توده بدن، کلسترول تام و سطح هموگلوبین را از روی داده های تصویری شناسایی کند.

بدون شک یافته های جالب توجه و ارزشمند فوق می توانند در بین پزشکان و متخصصان مهندسی پزشکی، انگیزه های زیادی را برای ایجاد سیستم های یادگیری عمیق بر اساس ویژگی های عروق شبکیه و موارد مشابه دیگر را فراهم آورند.

مترجم: محمدرضا دلفیه