مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس اصفهان تاکید کرد:

جهاددانشگاهی صنعتی اصفهان پیشگام عرصه دفاع دانش بنیان کشور/جای خالی دستاوردهای جهاددانشگاهی در موزه دفاع مقدس

جهاددانشگاهی-صنعتی-اصفهان-پیشگام-عرصه-دفاع-دانش-بنیان-کشور-جای-خالی-دستاوردهای-جهاددانشگاهی-در-موزه-دفاع-مقدس
کد خبر : 63850
سینا پرس : سردار شیروانیان گفت: جهاددانشگاهی خاصه واحد صنعتی اصفهان از گذشته تا کنون در مسیر رفع نیازهای کشور در ابعاد مختلف تلاش کرده که پیشگامی این نهاد در دوران دفاع مقدس در عرصه دفاع دانش بنیان قابل کتمان و فراموشی نیست.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس اصفهان در گفت وگو با  خبرنگار خبرگزاری سیناپرس اصفهان با حضور در غرفه این واحد در نمایشگاه چهل سالگی دفاع مقدس اظهار کرد: با آغاز جنگ تحمیلی و تجاوز رژِیم بعث عراق به خاک ایران، مشکلات متعددی به این ملت و نظام تحمیل شد که تحریم های ظالمانه و محدودیت های شدید و دردمنشانه ای که دشمن درامر تجهیزات نظامی برای رزمندگان ما ایجاد کرده در راس مصائب آن دوران قرارداشت.

سردار مجتبی شیروانیان با بیان اینکه در دوران دفاع مقدس برای خرید حداقل ترین امکانات  و تجهیزات همچون سیم خاردار با چندین برابر قیمت جهانی، با مشکلات و سختی هایی روبرو بودیم، افزود: حربه دشمن درتنگنا قراردادن ما، در عرصه های مختلف خاصه تجهیزات نظامی بود.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس اصفهان تصریح کرد: بنابراین نیروهای مردمی و جهادگران عرصه صنعت و سازندگی با ورود به میادین جنگ تحمیلی و مشاهده محدودیت ها و کمبودهای تجهیزاتی به فکر راه چاره افتادند.

وی افزود: لذا یکی از نهادهایی که دردوران دفاع مقدس جهادی و دلسوزانه وارد عرصه رفع نیازهای رزمندگان در میادین جنگ شد، جهاددانشگاهی بود، چونکه نیروهای جهادسازندگی و جهاددانشگاهی در خیلی از عرصه های نظامی، خود پیشتاز در خط مقدم بودند و باید قبل از ورود رزمندگان اسلام جاده ها و معبرهایی می زدند، از نزدیک با مشکلات وکمبودهای تجهیزاتی آشنا شدند.

 

سردار شیروانیان عنوان کرد: درادامه جهادگران دانشگاهی نیازهای مختلف رزمندگان اسلام را در میدان جنگ تحمیلی درابعاد مختلف چون پل های خیبری، عرصه های رمز گشایی و رمزکننده صوت ها، وسایل ارتباطی، تجهیزات لجستیکی، رفع آلودگی هایی خط مقدم، ماشین های زره ای که نمونه ای از آنها هم اکنون درمرکز تحقیقات وزارت ارتباطات در اصفهان هم وجود دارد، بخش پدافند هوایی و پدافند غیر عامل، بحث های سلاحی و تیراندازی احصا و شناسایی کردند و با مشورت یکدیگر سعی در رفع آنها با تکیه بر خلاقیت و ابتکار خود زدند.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس اصفهان اذعان کرد: این سطح خدمات و دانشی جهاددانشگاهی به سمت رفع نیازهای مختلف کشور در طول سال های گذشته خاصه برای نیروهای مسلح کشور رفت.

وی با تاکید براینکه نهاد جهاددانشگاهی صنعتی اصفهان با تکیه بر جوانان خلاق و خوش فکر و جهادگر در عرصه دفاع مقدس پیشگام دفاع دانش بنیان بود، بیان کرد:  امروز باید روحیه جهادی جهادگران در دوران دفاع مقدس نیز تداوم یابد.

سردار شیروانیان اضافه کرد: جای خالی جهاددانشگاهی، دستاوردها و تجهیزات ساخته شده این جهادگران در دوران دفاع مقدس در موزه دفاع مقدس اصفهان وکشور خالی است و شایسته است مسئولان حال حاضر نسبت به تحقق این امر اهتمام بیشتری داشته باشند که ما دراستان با آغوش باز پذیرای آنها هستیم.

وی خاطرنشان کرد: جهادگران دانشگاهی آرام آرام در هشت سال دفاع مقدس به سمت نوآوری های پیشرفته و تجهیزات خاص و دارای دانش بالا همچون ساخت و طراحی اولین پهپاد که در آن زمان با نام هواپیمای بی سرنشین یاد می شد، بحث های زیر دریایی هایی، ساخت بالون های هیدورژنی  وعکس برداری های هوایی رفتند که البته جهاددانشگاهی صنعتی اصفهان دراین زمینه پیش قدم بود.

وی با گرامیداشت یاد و نام شهدای جهاددانشگاهی کشور اظهار کرد: از مسئولان فعلی جهاددانشگاهی کشور تقاضا دارم که نسبت به تبیین سیره شهدای خود برای جوانان خلاق حال حاضر غافل نشوند که رسالت همگی براین مهم است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس اصفهان در پاسخ به این سوال که رسالت امروز جهاددانشگاهی در جنگ فعلی نظام استکباری علیه نظام اسلامی چیست، گفت: ابتدا باید سیره و مرام شهدا را برای جوانان تبیین و تفهیم کنیم و در درجه دوم باید تمام تلاش و همت خود را برای درمانده کردن دشمن در تحقق اهداف شوم خود خاصه در عرصه اقتصادی و علمی علیه نظام اسلامی هزینه کنیم ومانع از خام فروشی منابع خدادادی این مرز و بوم شویم که دراین عرصه جهاددانشگاهی می تواند بسیار موثر باشد.

گفتنی است؛ نمایشگاه چهل سالگی دفاع مقدس از 31 شهریورماه به مدت یک ماه در مجموعه فرهنگی باغ موزه دفاع مقدس فعال می باشد که جهاددانشگاهی واحد صنعتی اصفهان با ایجاد غرفه ی شماره 27، از دستاوردها و اقدامات پژوهشی خود در دوران دفاع مقدس، حضوری فعال در این نمایشگاه داشته است.

سردبیر: سید امیر حسین ابطحی