توسط محققان ایرانی:

عرضه فناوری واقعیت مجازی آنلاین

عرضه-فناوری-واقعیت-مجازی-آنلاین-
کد خبر : 54213
محققان یکی از شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران موفق به ارائه فناوری واقعیت مجازی آنلاین (Online Virtual Reality ) شدند که امکان شبیه سازی در فضای وب را برای کاربران فراهم می سازد.

 به گزارش ایرنا، فناوری واقعیت مجازی آنلاین (ovr) یکی از 10 محصول فناورانه منتخبی است که روز گذشته (17 بهمن ماه) از سوی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران رونمایی شد. 'کام دین حاجی میرزایی' مدیرعامل شرکت هنر عمران ایرانیان درباره ویژگی های این محصول به خبرنگار ایرنا گفت:

از طریق این فناوری، امکان حضور کاربران در محیط های فرا واقعی با استفاده از نرم افزارهای رایانه ای و همچنین شبیه سازی محیط و کالاها در فضای وب فراهم شده است.
وی ادامه داد: به عنوان مثال، شرکت های خودروساز برای نمایش محصولات خود، تاکنون یک عکس از خودرو روی سایت شرکت قرار می دهند که این فناوری، عکس خودرو را شبیه سازی کرده و کاربر با مراجعه به سایت می تواند روی آن کلیک و درهای خودرو را باز کند، سوار آن شود چراغهای خودرو را روشن یا خاموش و آپشن های مختلف آن را امتحان کند.
این فناور ایرانی، واقعیت مجازی آنلاین مراکز خرید را از دیگر محصولات ارائه شده با استفاده از این فناوری جدید برشمرد و خاطرنشان کرد: فروشگاه های آنلاین سه بعدی ما فروشگاه های آنلاینی نیستند که فقط نوشته داشته باشند و کاربر از طریق وب سایت می تواند در فروشگاه قدم بزند روی کالاها کلیک کند، آنها را بچرخاند و با تغیر فاصله و زاویه دید، کاملا آن را بررسی کند و درصورت تمایل، خرید خود را انجام دهد.
وی بیان داشت: این درحالیست که تاکنون کاربران با مراجعه به سایت های مختلف فقط می توانستند تصاویر یک خودرو را به صورت 360 درجه و کروی و از اطراف آن مشاهده کنند ولی ما تعامل با محیط را برای کاربران، پیاده سازی کردیم به طوریکه فرد می تواند با کلیک روی تصویر، درهای خودرو را باز کند و خود را در آن محیط ببیند.
حاجی میرزایی افزود: از همین فناوری همچنین اولین جامعه مجازی سه بعدی را با نام 'سامانه ساعت صفر' ارائه دادیم که در آن، شهرهای اینترنتی ما قرار گرفته اند و هر فردی که عضو این شهرها می شود خانه خودش را دارد و می تواند از شبکه های تلویزیونی ما و برنامه های آنها استفاده کند، وارد خیابانهای شهر شود، به فروشگاه ها برود و خودش را به دیگر کاربران معرفی کند.
وی تصریح کرد: شهرهای ساخته شده در این سامانه، ترکیبی از واقعی و تخیلی است ولی خود شهر به صورت انتزاعی و انیمیشنی طراحی شده است که البته می تواند با واقعیت ترکیب شود مثلا ساختمان مرکز خرید به صورت انتزاعی طراحی شود ولی فضا و کالاهای داخل آن می تواند واقعی باشد.
این فعال فناوری در پاسخ به خبرنگار ایرنا مبنی بر زمان تولید این فناوری در قالب اپلیکیشن نیز گفت: فناوری واقعیت مجازی آنلاین الان به صورت وب سایت است و ارائه آن در قالب اپلیکیشن نیز جزو برنامه های آتی ماست.
وی توضیح داد: از آنجا که شهرهای سامانه ساعت صفر درحال تکمیل است به محض کامل شدن مجموعه آن، روی وب قرار خواهد گرفت و زمان بهره برداری این سامانه برای استفاده عموم نیز نیمه اول سال 96 خواهد بود.
حاجی میرزایی با یادآوری اینکه در زمان حاضر، شبیه سازهای خودرو و شبیه سازهای مراکز خرید از طرف این شرکت فناور ارائه شده است، گفت: این امکان برای هر صنعتی که بخواهد کالا و حتی خدمات خود را شبیه سازی سه بعدی کرده و در محیط وب برای کاربران ارائه دهد، وجود دارد.
فناوری واقعیت مجازی آنلاین، اولین نسخه از موتور پردازش تصاویر با فناوری micri image است که جهت تولید انواع شبیه ساز آنلاین براساس استانداردهای وب بدون نیاز به نصب نرم افزار جانبی قابلیت ایجاد call to action بر روی المان های تصاویر، حرکت و چرخش و تشریح سه بعدی اجزای تصویر از طریق کلیک بر روی آنها و پیاده سازی سناریوهای حرکتی در محیط های واقعی و مجازی ارائه شده است.
این محصول از طریق تحقیق و توسعه داخلی و به شیوه مهندسی معکوس و انتقال فناوری به مرحله تولید رسیده و از تیرماه امسال به بازار عرضه شده است.
از جمله مشخصات این محصول می توان به طراحی براساس استانداردهای وب، بدون نیاز به فلش مموری، قابلیت واکنش گرا، بدون نیاز به نصب نرم افزار جانبی، قابلیت صداگذاری زمینه و صداگذاری روی انواع اکشن های سناریو، قابلیت طراحی منوهای صوتی، داینامیک بودن و اتصال به دیتابیس، قابلیت طراحی براساس سناریو حرکتی، بهینه سازی شده برای انواع سرعت اینترنت، حرکت پیوسته در محیط ، قابلیت ادغام با تکنیک های واقعیت افزوده و قابلیت مونتاژ با سناریوهای ویدئویی اشاره کرد.
واقعیت مجازی آنلاین (ovr) نمایشی از تلاش بشر برای برداشتن مرزهای بین فضای واقعی و فضای مجازی است. این تکنولوژی نوین به کاربر امکان می دهد تا با یک محیط شبیه سازی رایانه ای اندرکنش یا تعامل داشته باشد.
واقعیت مجازی که از آن به عنوان محیط چندرسانه ای همه جانبه نیز یاد می شود، یک محیط شبیه سازی کامپیوتری است که می تواند حضور فیزیکی را در یک محل و در یک دنیای واقعی و یا دنیای مجازی شبیه سازی کند.
با استفاده از این فناوری، تمام امکانات و ویژگی های واقعیت مجازی در دنیای وب با سناریوهای خاص این محیط پیوند داده می شود.
فروشگاه های اینترنتی سه بعدی، تورهای گردشگری مجازی با قابلیت تعامل کاربر با محیط و شبیه سازی آنلاین خودرو با بهره گیری از تصاویر واقعی، نمونه های قابل اجرا با این فناوری جدید به شمار می آید.