رئیس مرکز بهداشت غرب تهران:

موارد انتقال ویروس ایدز از مادر به کودک کاهش یافته است

موارد-انتقال-ویروس-ایدز-از-مادر-به-کودک-کاهش-یافته-است
کد خبر : 50799
سینا پرس : رئیس مرکز بهداشت غرب تهران گفت: موارد انتقال ویروس اچ آی وی ( ایدز) از طریق مادر به کودک درکشور با توجه به خدمات ارائه شده از سوی نظام سلامت بسیار کم شده است.

دکترهاله احمدنیا روز دوشنبه در حاشیه بازدید رئیس هیات مدیره صندوق جهانی ایدز، سل و مالاریا از آزمایشگاه قطب کشوری ایدز در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه سرنگ آلوده، تماس جنسی پرخطر و مادر به جنین را از مهمترین راه های انتقال ایدز است، افزود:با اقدامات انجام شده نظام سلامت شاهد کاهش موارد انتقال بیماری از مادر به کودک هستیم.
وی افزایش آگاهی مردم را از مهمترین راهکارها برای جلوگیری از ابتلا به ایدز اعلام کرد و گفت: ایدز از جمله بیماری هایی است که از روی علائم ظاهری خیلی قابل تشخیص نیست.
رئیس مرکز بهداشت غرب تهران گفت: اگر افراد مبتلا در روزهای اول به پزشک مراجعه کنند و از تغذیه مناسب و ورزش بهره ببرند، می توانند زندگی عادی خود را داشته باشند.
وی جمعیت تحت پوشش این مرکز را بیش از 875 هزار نفر اعلام کرد و گفت: 25 مرکز بهداشتی، 64 پایگاه بهداشتی و یک مرکز روستایی تحت پوشش این مرکز هستند.
رئیس هیات مدیره صندوق جهانی ایدز، سل و مالاریا روز شنبه (24 مهرماه) در افتتاحیه دومین اجلاس صندوق جهانی مبارزه با ایدز، مالاریا و سل که در دفتر وزیر بهداشت برگزار شد گفت، امروز ما دور هم جمع شده ایم تا راه های کاهش آلام ایدز، سل و مالاریا را در دنیا بررسی کنیم.
دکتر «نوربرت هاوزر» با اشاره به منطقه مدیترانه شرقی و خاورمیانه که درگیر چالش های زیادی به غیر از موارد بیماری است، گفت: امروز دیگر نباید به خاطر این سه بیماری، جان انسان ها را از دست بدهیم.
وی با اعلام اینکه تلاش صندوق جهانی مبارزه با ایدز، مالاریا و سل منجر به نجات جان ۲۰ میلیون نفر از مبتلایان به این سه بیماری شده است، گفت: تا پایان سال میلادی جاری، این تعداد به ۲۲ میلیون نفر می رسد.

* ایدز آتش زیر خاکستر 
ایدز ( Acquired Immunodeficiency Syndrome) سندروم نقص ایمنی اکتسابی است. کلمه 'اکتسابی' تاکید می کند که این بیماری، ژنتیکی نیست بلکه از یک شخص آلوده به دیگری یا دیگران سرایت می کند. 'نقص ایمنی' به این معنا است که این بیماری باعث اختلال در عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود. 'سندروم' هم به معنی مجموعه علایمی است که در قالب یک بیماری خودش را نشان می دهد و شاخص آن بیماری به حساب می آید. 
ایدز یک بیماری عفونی ویروسی است که به علت ورود ویروس نقص ایمنی انسان (HIV) به بدن ایجاد شده و باعث اختلال در سیستم ایمنی می شود. بیماری ایدز مرحله نهایی ابتلا به اچ آی وی است و ممکن است 10 سال یا بیشتر پس از آلودگی با این ویروس اتفاق افتد. 
افراد مبتلا به اچ آی وی می توانند سال ها بدون داشتن علامت، زندگی به ظاهر عادی داشته باشند و در این مدت آلودگی را به دیگران منتقل کنند. در حال حاضر ایدز بیماری کشنده ای نیست، بلکه بیماری عفونی مزمن قابل کنترل با دارو به شرط تشخیص است. 
رابطه جنسی محافظ نشده، استفاده مشترک از وسایل تزریق و برنده که به خون آلوده است و انتقال از مادر آلوده به نوزاد، سه راه مهم اصلی انتقال ایدز است. انتقال از مادر به کودک هنگام زایمان یا شیر دادن اتفاق می افتد که احتمال انتقال بین 25 درصد تا 65 درصد است. 
به همین دلیل، این زنان سزارین می شوند و اجازه شیردهی به نوزادان خود را ندارند، بنا براین شیر خشک و دارو به صورت رایگان در اختیار این افراد قرار می گیرد. 
وی تصریح کرد: اگر زن باردار مبتلا به موقع تحت درمان قرار گیرد و دارو مصرف کند، ریسک انتقال ایدز به جنین به دو درصد می رسد. 
عضوکمیته کشوری ایدز نیز چندی پیش در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه آمار واقعی مبتلایان به ایدز با موارد ثبت شده بیماری کاملا متفاوت است، گفت: براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، آمار واقعی مبتلایان در ایران 3 تا 4 برابر موارد ثبت شده است.
دکتر مسعود مردانی افزود: بر همین اساس، پیش بینی می شود بین 90 هزار تا 120 هزار مبتلا به ایدز در کشور وجود داشته باشد.
وی اظهار کرد که تاکنون نزدیک به 30 هزار نفر مبتلا به ایذر در کشور ثبت شده اند که تعدادی از آنها فوت و تعدادی دیگر هم تحت درمان هستند.
مردانی بااشاره به اینکه سن ابتلا به HIV در کشور کاهش یافته است، گفت:در سال های گذشته زنان درصد کمی از ابتلا به HIV به خود اختصاص می دادند اما این روند تغییر یافته و هم اکنون درصد بالاتری را به خودشان اختصاص داده اند.
وی جوانان را از آسیب پذیرین گروه مبتلا به این بیماری اعلام کرد و افزود: تا چندسال پیش بیشترین موارد انتقال بیماری از طریق استفاده از سرنگ مشترک در معتادان تزریقی بوده که از چند مدت پیش این موضوع از اعتیاد تزریقی به روابط جنسی پرخطر تغییر یافته است.