رونمایی از چند داروی داخلی پرهزینه در سال 94

-رونمایی-از-چند-داروی-داخلی-پرهزینه-در-سال-94
کد خبر : 3811
سینا پرس : وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن تاکید بر اینکه می‌توانیم واکسن‌های اصلی را تا پایان این دولت در کشور بسازیم، از احتمال رونمایی از چند داروی جدید در سال 94 که برای کشور هزینه‌بر هستند، خبر داد.

دکتر سیدحسن هاشمی در حاشیه افتتاحیه اولین پایگاه سلامت دهان و دندان دانش آموزی و در جمع خبرنگاران گفت: مشکلات دهان و دندان مردم زیاد است و مردم هزینه های زیادی را در این مورد پرداخت می کنند. فقط تا سن 12 سالگی می توانیم خدمات پیشگیری را انجام دهیم. اگر کل دانش آموزان تحت پوشش آموزش و پرورش را تحت پوشش این طرح ببریم، شاخص دندان های پوسیده به اندازه یک واحد کاهش می یابد.

وی ضمن تشکر از وزیر آموزش و پرورش و با اشاره به تفاهم نامه مشترک وزارتخانه های بهداشت و آموزش و پرورش برای ارتقای بهداشت دهان و دندان دانش آموزان ابتدایی، اظهار کرد: امیدوارم بتوانیم از طریق این تفاهم نامه بهداشت را گسترش داده و تغییر رفتار دهیم. مطمئنم این تفاهم نامه به خوبی اجرا می شود و نظارت ها درخصوص بهداشت دهان و دندان تشدید خواهد شد. اینکار که برای سراسر کشور پیش بینی شده بسیار سنگین و ارزشمند است و حاصل آن را در سال های بعد خواهیم دید.

وزیر بهداشت در ادامه در پاسخ به اینکه آیا سیاست های اقتصاد مقاومتی در حوزه سلامت محقق شده؟ گفت: خیلی کارها بوده که انجام نشده و هنوز در ابتدای کار هستیم. در اقتصاد مقاومتی همه کالاهای اساسی کشور ذخیره اقتصادی محسوب می شوند، یعنی اینکه ما بتوانیم این کالاها را در داخل کشور تولید کنیم.

هاشمی در همین راستا و با اشاره به کارهای انجام شده در حوزه سلامت و در قالب اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: در حوزه سلامت واکسن و دارو از جمله مواردی هستند که در کنار تجهیزات پزشکی کالای استراتژیک محسوب می شوند، اما کارهای روی زمین مانده بسیار داریم و اگر بخواهیم به صورت عملی به آنها نگاه کنیم، برای تحقق کامل اقتصاد مقاومتی باید گام های موثری برداریم.

ساخت واکسن های اصلی تا پایان دولت یازدهم

وی همچنین گفت: ما در حوزه سلامت کارهای ویژه ای در زمینه واکسن ها شروع کردیم و مطمئنیم که می توانیم واکسن های اصلی را تا پایان این دولت در کشور بسازیم البته واکسن های دیگری هم باید در سال های بعد در کشور تولید شوند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در زمینه مواد اولیه خوب پیش رفته ایم، گفت: فکر می کنم از سال آینده از چند داروی جدید که برای کشور هزینه بر هستند، با کمک اساتید در گروه داروسازی و در گروه بالینی رونمایی کنیم. در حوزه تجهیزات پزشکی نیز با کمک معاونت علمی ریاست جمهوری، کارهای خوبی در حال انجام است.

هاشمی تاکید کرد: مسلم این است که در مسیر خوبی قرار گرفته ایم و اگر حمایت شویم، در سال های بعد می توانیم بگوییم که اقتصاد مقاومتی در حوزه سلامت به طور کامل محقق شده است و امیدواریم اعتباراتی که در حال حاضر از نفت می آید تبدیل به اعتباراتی شود که هیچ وابستگی به نفت نداشته باشد. هنوز راه طولانی داریم تا آنچه را که در مورد اقتصاد مقاومتی از سوی رهبری ابلاغ شده، محقق کنیم، اما می توانم ادعا کنم اگرچه هر هفته به این مساله نمی پردازیم اما به طور ماهانه حوزه های مختلف سلامت را در قالب اقتصاد مقاومتی بررسی می کنیم.

اختصاص 1000 میلیارد برای ایجاد زیرساخت های بیمارستانی

وی در ادامه در مورد اقدامات صورت گرفته در زمینه هتلینگ بیمارستان ها گفت: در مورد هتلینگ اعتبارات خوبی داده شد و چیزی حدود 600 میلیارد در سه فاز در کل کشور هزینه شد یا در حال هزینه شدن است و در بسیاری از بیمارستان ها به خصوص در شهرهای دوردست نوسازی شدند. همچنین حدود 20 هزار تخت قدیمی در بیمارستان ها تعویض شد و فکر می کنم شرایط حال حاضر بیمارستان ها با گذشته کاملا متفاوت است.

وزیر بهداشت با اشاره به لزوم ایجاد زیرساخت های بیمارستانی اظهار کرد: اگر نتوانیم زیرساخت ها را تغییر دهیم، در سه تا چهار سال آینده همانجایی هستیم که قبلا بودیم.

هاشمی همچنین اظهار کرد: اگر اعتبارات ما در سال آینده محقق شود، رقمی نزدیک به 1000 میلیارد ریال را برای ایجاد زیرساخت ها و افزایش تخت ها با اتمام پروژه های نیمه تمام به کمک وزارت راه و شهرسازی تخفیف می دهیم.