علم در 18 فروردین ماه؛

روزجهانی بهداشت

روزجهانی-بهداشت
کد خبر : 115055
سینا پرس : در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.

  • روزجهانی بهداشت

 روز جهانی بهداشت سالروزی مقارن هفتم آوریل (18فروردین) است که تحت حمایت سازمان بهداشت جهانی قرار دارد و همه ساله در این روز تحت نظارت مجمع بهداشت جهانی و دیگر سازمان‌های مرتبط جشن گرفته می‌شود.  در سال ۱۹۴۸، سازمان بهداشت جهانی اولین مجمع جهانی بهداشت را برگزار کرد، مجمع تصمیم گرفت که از سال ۱۹۵۰ به بعد، هفتم آوریل هر سال به عنوان روز جهانی بهداشت نامگذاری و تعیین شود.
در چنین روزی در سال 1948 میلادی در نیویورک، نخستین اساسنامه کنفرانس بین المللی بهداشت از سوی سازمان بهداشت جهانی تدوین گردید. همچنین در ژوئن همان سال نخستین مجمع عمومی سازمان بهداشت جهانی در ژنو با حضور نمایندگان بیش از شصت و یک کشور جهان تشکیل شد . از آن سال به بعد همه ساله چنین روزی به عنوان روز جهانی بهداشت در  کشورهای مختلف گرامی داشته می شود .
سال 2020 روز جهانی بهداشت روزی است تا بنتوانیم از با ارزش ترین منابع در هر کشور یعمی پرستاران و پزشکان و ماماها تشکر کنیم زیرا پرستاران و سایر کارکنان بهداشتی در خط مقدم پاسخ COVID-19 قرار دارند و سلامت خود را در معرض خطر قرار می دهند.

  •  درگذشت لئونید کانتوروویچ

لئونید کانتوروویچ  متولد ژانویه ۱۹۱۲بود. وی  ریاضیدان و اقتصاددان در روسی است که در سال ۱۹۷۵ به همراه تیالینگ کوپمانس موفق به دریافت جایزه نوبل در اقتصاد شد.او  ۷ آوریل ۱۹۸۶ درگذشت.