ایده و تفکر لازمه پژوهش و اقتصاد دانش‌بنیان است

کد خبر : 8317 سه شنبه 05 خرداد 1394 - 11:43:02

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، نیروی انسانی، ایده و تفکر را لازمه پژوهش و اقتصاد دانش‌بنیان خواند و گفت: اگر اقدامات بر پایه اقتصاد دانش‌بنیان باشد، ظرفیت‌ها در جای خود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در جریان سفر به استان کردستان و در دیدار با مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان، استادان دانشگاه و فعالان حوزه علم و فناوری این استان اظهار کرد: لزوم ایجاد پژوهشکده برای انجام پژوهش از نگاه‌های اشتباهی است که در کشور به حوزه پژوهش در سال‌های دور داریم.

وی، نیروی انسانی، ایده و تفکر را لازمه پژوهش و اقتصاد دانش‌بنیان خواند و تصریح کرد: وقتی بر اساس ظرفیت‌های ذاتی کار نکنیم و بدون در نظر گرفتن محیط زیست اقدام به ایجاد کارخانه‌ای کنیم، مسائلی به وجود می‌آید که قابل اصلاح نیست؛ اما اگر اقدامات بر پایه اقتصاد دانش‌بنیان باشد ظرفیت‌ها در جای خود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای صنعت دار شدن باید توان طراحی داشته باشیم

ستاری، تفاوت دیدگاه درمورد صنعت و کار را یک مشکل اساسی در کشور عنوان کرد و گفت: اگر قرار است صنعت‌دار شویم، باید توان طراحی داشته باشیم و پایه‌های آن از دانشگاه‌ها و طرح‌های دانش‌بنیان بیرون بیاید. پایه‌های فکری ما در اقتصاد دانش‌بنیان در این مسائل است و نطفه اولیه ایجاد شرکت‌ها باید در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی زده شود.

رئیس هیئت امنای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور همچنین ابراز کرد: فرزندان ما درس می‌خوانند برای این‌که ارزش افزوده برای کشور ایجاد کنند، نه اینکه پشت در اتاق مسئولان برای پست‌های اداری بایستند.

 

لزوم حمایت دانشگاه‌ها از دانشجویان پس از فارغ التحصیلی

 

وی با تاکید بر این‌که دانشگاه‌ها باید نسبت به فارغ‌التحصیلان مسئول باشند، گفت: دانشگاه‌ها باید فارغ‌التحصیلان خود را در فاصله زمانی دو تا پنج سال حمایت کنند تا در شرکت‌های خود فعالیت کنند و ایده‌های خود را پیاده کنند.

 

رئیس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: ارائه مقالات در دانشگاه‌ها چیز بدی نیست و گرچه ما از آن‌ها حمایت می‌کنیم، اما مقالات نباید هدف باشد بلکه باید مقدمه انجام پژوهش باشد. باید با دید درآمدزایی به پژوهش‌ نگاه کنیم که پژوهش سهم بزرگی در درآمدزایی کشور دارد.

ضرورت سرمایه گذاری‌های بزرگ در پژوهش

نایب رئس هیئت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه پژوهش باید به گونه‌ای نهادینه شود که در این زمینه سرمایه‌گذاری‌های بزرگ صورت بگیرد و سرمایه‌گذاران به جای سرمایه‌گذاری در برخی کارها، به سرمایه‌گذاری در پژوهش روی بیاورند، گفت: دولت‌ها وظیفه دارند در مرز دانش هزینه کنند، اما برای تجاری‌سازی باید شرکت‌های ما از تسهیلات کم‌بهره و طولانی‌مدت استفاده کنند تا بتوانند برای رقابتی‌کردن تولیدات خود تلاش بیشتری داشته باشند.

 

وی افزود: در دادن تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان محدودیتی نداریم و شرکت‌ها به هر میزان طرح داشته باشند، می‌توانند از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده کنند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور همچنین، حمایت مفصل از شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز نوآوری در دانشگاه‌ها را از برنامه‌های این معاونت خواند و آمادگی خود را برای کمک به شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز رشد استان کردستان اعلام کرد.

بر اساس این گزارش، معاون علمی وفناوری رئیس جمهور و هیات همراه به منظور بازدید از مراکز علمی و فناوری استان کردستان روز دوشنبه به این استان سفر کرد.

برنامه معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در سفر به استان کردستان با استقبال استاندار و مدیران ارشد استانی آغاز شد و بازدید از پارک علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان استان، بازدید از دستاوردهای تجاری‌سازی دانش‌بنیان و بازدید از مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی دانشگاه کردستان، جلسه با هیئت رئیسه این دانشگاه و دیدار و گفت‌وگو با سرآمدان و نخبگان شاخص استان از جمله برنامه‌های ستاری در این سفر بود. همچنین بازدید از کارخانه ایستک و آتیلا ارتوپد و طب گستر فارابی از دیگر برنامه‌های وی بوده است.

ستاری در ادامه برنامه سفر به استان کردستان، از دانشگاه علوم پزشکی کردستان بازدید کرد و با هیات رئیسه این دانشگاه نیز نشست داشت. در ادامه در جلسه سخنرانی هیئت رئیسه دانشگاه و مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان این دانشگاه شرکت کرد و سپس با سخنرانی در دانشگاه علوم پزشکی کردستان به جمع‌بندی سفر خود به این استان پرداخت.

بررسی مسائل استان و شرکت در جلسه شورای اداری این استان پایان بخش برنامه سفر دکتر ستاری به استان کردستان بود.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]