علم در 29 دی ماه؛

روز ملی هوای پاک

کد خبر : 64209 دوشنبه 29 دی 1399 - 10:16:35

در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.

  • روز ملی هوای پاک

از سال ۱۳۷۴ روز ۲۹ دي ماه را به عنوان روز ملي هواي پاك اعلام کرده اند.به طور كلي در دنيا به منظور جلب توجه مردم به موضوعات مربوط به حفظ محيط زيست و تامين زندگي سالم در راستاي نيل به اهداف توسعه پايدار، روزهاي نمادين خاصي مرتبط با حفظ محيط زيست تعيين مي گردد كه از جمله آنها روز جهاني محيط زيست، روز زمين پاك، روز هواي پاك و غيره مي باشد. روز هواي پاك در دنيا تحت عناوين مختلف از جمله روز بدون خودرو، روز بدون دود و ... در كشورهاي مختلف نامگذاري شده و اقدامات خاصي در اين روز جهت تنوير افكار عمومي صورت گرفته است.
در ايران نيز بحران آلودگي هوا در تهران و شش شهر آلوده آن شامل تبريز، مشهد، اراك، اصفهان، شيراز و اهواز، مسئولين ستاد اجرايي كاهش آلودگي هوا را بر اين داشت تا به منظور ايجاد حساسيت در بين اقشار مختلف جامعه، از سال ۱۳۷۴ روز ۲۹ دي ماه را به عنوان روز ملي هواي پاك اعلام نمايند.گفتني است قدمت روز هواي پاك در ايران از كشورهاي فرانسه و ايتاليا بيشتر است.
هدف از اعلام روز ملي هواي پاك ايجاد حساسيت در بين اقشار مختلف جامعه بوده است و از آنجا كه كليد اصلي كاهش آلودگي هوا، مشاركت مردمي و افزايش هماهنگي بين بخشي است اين روز مي تواند عامل مهمي در ايجاد اين مشاركت و هماهنگي بين بخشي باشد.

  • پرورش جنین انسان خارج از رحم

برای نخستین بار در 18ژانویه1961 پروفسور دانیل پتروچی جنین انسان خارج از رحم و در لوله آزمایش را پرورش داد.

  •  تولد یوایچیرو نامبو

یوایچیرو نامبو متولد ۱۸ ژانویه ۱۹۲۱ بود.وی یک فیزیک‌دان ژاپنی-آمریکایی است. او هم‌اکنون بیشتر به‌خاطر مشارکت‌هایش در زمینه فیزیک نظری شناخته می‌شود. در سال ۲۰۰۸ به خاطر تلاش‌هایش در زمینه کشف مکانیسم شکست خود به خود تقارن در ذرات زیراتمی جایزه نوبل به او اهدا شد.
نامبو در سال ۱۹۵۲ از ژاپن به آمریکا مهاجرت کرد و در سال ۱۹۷۰ تابعیت کشور آمریکا را پذیرفت. او در دانشگاه شیکاگو ۴۰ سال تدریس کرده‌است. او در سال ۱۹۶۰ مکانیسم «نقض تقارن در ساختار ریز» را در فیزیک ذرات بنیادین تشریح کرد.

  • درگذشت جوزف رادیرد کیپلینگ

جوزف رادیرد کیپلینگ متولد  ۳۰ دسامبر ۱۸۶۵ بود.وی نویسنده، داستان‌نویس، رمان‌نویس و خبرنگار بریتانیایی برنده جایزه ادبی نوبل در سال ۱۹۰۷ بود.وی به دلیل اشعار، داستان‌های کوتاه و رمان‌هایش به دریافت این نایل شد.او ۱۸ ژانویهٔ ۱۹۳۶ درگذشت.

  • درگذشت آدولف فریدریش یوهان بوتنانت

آدولف فریدریش یوهان بوتنانت متولد  ۲۴ مارس ۱۹۰۳ بود.وی شیمیدان المانی است که در سال ۱۹۳۹ برای کارش روی هورمون‌های جنسی موفق به دریافت جایزه نوبل شیمی شد.او ۱۸ ژانویه ۱۹۹۵ درگذشت.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]