عملکرد شرکت سازنده واکسن آمریکایی کرونا زیر ذره‌بین؛

فایزر شرکتی با پرونده سیاه در دروغ‌پردازی و تخلفات دارویی

کد خبر : 64167 سه شنبه 16 دی 1399 - 13:03:44

شرکت فایزر از ۲۰ سال پیش تا کنون سوابق زیادی در زمینه تخلفات دارویی و دروغ‌پردازی برای درمان بیماری‌های مختلف دارد.

از زمان آغاز شیوع بیماری کرونا در دسامبر سال ۲۰۱۹ تاکنون بیش از ۸۵ میلیون نفر به این بیماری مبتلا و متأسفانه از این تعداد بیشتر از ۱ میلیون نفر در کشورهای مختلف دنیا جان خود را از دست داده‌اند. اکنون جهان در مرحله‌ای از مبارزه با ویروس کووید-۱۹ قرار گرفته که شرکت‌های مختلف با تولید واکسن کرونا امید به زندگی بدون نگرانی از این بیماری را در دل مردم زنده کرده‌اند.

در این میان نام برخی از تولیدکنندگان واکسن کرونا بیش از دیگر شرکت‌ها شنیده می‌شود و به نظر می‌رسد به دلایلی خاص رسانه‌های قدرتمند جهان ترجیح می‌دهند اسم این شرکت‌های دارویی را بیشتر و بیشتر برای مخاطبان خود تکرار کنند. فایزر از جمله شرکت‌هایی است که اخیراً ضمن همکاری با شرکت بیون‌تک اعلام کرده واکسن مقابله با ویروس کرونا تحت عنوان واکسن فایزر بیون‌تک را روانه بازار کرده است.

هرچند تبلیغات بسیار گسترده‌ای در مورد این واکسن در کشورهای مختلف و به ویژه در آمریکا شده است ولی در مواردی افراد دریافت‌کننده واکسن فایزر بیون‌تک پس از تزریق این دارو دچار مشکلات جسمی شده و حتی برخی از داوطلبان مجدداً به بیماری کرونا مبتلا شدند. البته تولیدکنندگان این واکسن تلاش کرده‌اند چنین خبرهایی را با ادعای ایمنی ۹۰ درصدی این دارو در برابر ویروس کرونا بی‌اهمیت جلوه دهند.

در هر صورت اکنون این واکسن فایزر بیون‌تک به طور گسترده‌ای در جهان در حال توزیع است و کشورهای زیادی برای خرید آن سفارش خود را به شرکت تولیدکننده اعلام کردند. بد نیست در شرایط کنونی و با توجه به اینکه بحث‌های زیادی در مورد استفاده یا عدم استفاده از واکسن ایرانی در داخل کشور به راه افتاده است اطلاعاتی از سابقه شرکت فایزر بیان کنیم.

شرکت دارویی فایزر تنها از سال ۲۰۰۰ تاکنون رقم‌های سنگینی بابت جریمه در خصوص «ادعاهای دروغین»، «تبلیغات غیرمجاز یا تایید نشده محصولات پزشکی»، «نقض ایمنی دارو یا تجهیزات پزشکی» و «رشوه دادن» پرداخت کرده است. برخی از جرایم ۲۰ سال گذشته شرکت فایزر در جدول زیر بیان شده است:

مجموع مبالغ تمامی جرایم این شرکت در مدت بیان شده برابر با ۳ میلیارد و ۸۰۱ میلیون و ۳۷۳ هزار و ۱۲۵ دلار است. تمامی اطلاعات بیان شده در جدول فوق در سایت معتبر Good Job First موجود است و علاقه‌مندان برای مطالعه بیشتر می‌توانند به آدرس ذیل مراجعه کنند:

https://violationtracker.goodjobsfirst.org/parent/pfizer

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]