علم در15 دی ماه؛

روزجهانی خط بریل

کد خبر : 64159 دوشنبه 15 دی 1399 - 11:43:46

در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.

  • روزجهانی خط بریل

۴ ژانویه روز تولد لویی بریل در تقویم های جهانی، روز جهانی بریل نامگذاری شده است.«لویی بریل» (Louis Braille) در روز چهارم ژانویه سال ۱۸۰۹میلادی زاده شد و در پاریس پرورش.یافت.

او که از همان اوان کودکى نابینا شده بود، بر‌خلاف معمول آن زمان که کم تر کسی به آموزش نابینایان توجه داشت، با بهره‌گیری از تلاش‌های پیگیرا‌نه، توانست خط عادی را به صورت برجسته بیاموزد و مانند همسالان خود بخواند و بنویسد. بریل در طول تحصیلات خود به این نتیجه رسید که خواندن و نوشتن به خط عادی برای نابینایان مشکل است.

  • تولد آیزاک نیوتن

سِر ایزاک نیوتن متولد 4 ژانویه 1643 بود. وی فیزیک‌دان، ریاضی‌دان، ستاره‌شناس، فیلسوف و شهروند انگلستان بوده‌است.نیوتون در سال 1687 شاهکار «اصول ریاضی فلسفهٔ طبیعی» را به نگارش درآورد.

در این کتاب، او مفهوم گرانش عمومی را مطرح ساخت و با تشریح قوانین حرکت اجسام، علم مکانیک کلاسیک را پایه گذاشت. از دیگر کارهای مهم او بنیان‌گذاری حساب دیفرانسیل و انتگرال است. نام نیوتن با انقلاب علمی در اروپا و ارتقای نظریه خورشید-مرکزی پیوند خورده‌است. او نخستین کسی است که قواعد طبیعی حاکم بر گردش‌های زمینی و آسمانی را کشف کرد. وی همچنین توانست برای اثبات قانون‌های حرکت سیاره‌های کپلر برهان‌های ریاضی بیابد.وی 31مارس  1727درگذشت.

  • درگذشت آلبرکامو

آلبر کامو  متولد 7 نوامبر 1913بود. وی نویسنده، فیلسوف و روزنامه‌نگار فرانسوی بود. او یکی از نویسندگان بزرگ قرن بیستم و خالق کتاب مشهور بیگانه و مقاله جریان‌ساز افسانهٔ سیزیف است.او4 ژانویه 1960 درگذشت.

  • درگذشت آلکساندر شرودینگر

آروین رودولف یوزف آلکساندر شرودینگر متولد 12اوت  1887بود. وی فیزیکدان اتریشی و تنها پسر رودولف شرودینگر بود. او از جمله کسانی بود که در تئوری موج، مشارکت داشت و نتایج اساسی در زمینه نظریه کوانتومی از مکانیک موج او تشکیل شد.وی 4ژانویه 1961 درگذشت.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]