علم در 7 دی ماه؛

روز سوادآموزي

کد خبر : 64130 یکشنبه 07 دی 1399 - 13:26:32

در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.

  • روز سوادآموزي

سوادآموزی، تنها فرایند یادگیری مهارت های خواندن، نوشتن و حساب کردن نیست؛ بلکه کمک کردن به آزادسازی انسان و رشد کامل اوست. سوادآموزی، شرایط مناسب را برای کسب آگاهی انتقادی از تضادهای جامعه ای به وجود می آورد که فرد در آن زندگی می کند. همچنین، سوادآموزی انسان را برمی انگیزد تا با مشارکت فعال و بهره گرفتن از نیروی نوآوری، طرح هایی بیافریند که می تواند در متحول ساختن جهان مؤثر باشد.
در مجموع، سوادآموزی حق اساسی هر انسان است. سوادآموزی و به طور کلی آموزش و پرورش، یکی از ابزارهای اصلی برای تمام دگرگونی های اجتماعی است. سوادآموزی، عملی سیاسی است؛ یعنی مشارکت انسان، در ساختن هدف ها و ایجاد محیط و شرایط مناسب زندگی. سوادآموزی در ایران، از سال 1315 شمسی، با تشکیلات سازمان تعلیمات اکابر آغاز شد. در آن زمان، این بخش از وظیفه سوادآموزی، از ادارات مربوط به وزارت معارف به شمار می رفت، ولی پس از مدتی، چون توفیق چشم گیری نداشت، منحل شد.
سرانجام بعد از انقلاب به رهبری امام خمینی رحمه الله نهضت سوادآموزی پایه گذاری شد و فصل جدیدی را در تاریخ انقلاب ما گشود. این نهضت در ابتدا در قالب نهادی مستقل کار خود را آغاز نمود و سپس در سال 1361، به آموزش و پرورش پیوست. همکاری این نهاد انقلابی با آموزش و پرورش، به صورت کار مشترک آغاز و سبب شد که تلاش وسیع تری در مجموع کشور شروع و خوش بختانه دستاوردهای بزرگی نصیب ملت شایسته و انقلابی ایران شود.

  • آزمایش نخستین موشک هدایت شونده زمین به زمین

27دسامبر 1942 ارتش آلمان نازی نخستین موشک هدایت شونده زمین به زمین را آزمایش کرد.نخستین موشک هدایت شونده زمین به زمین که به دست دکتر ورنر فون براون آلمانی ساخته شده بود ۲۷ دسامبر سال ۱۹۴۲ آزمایش شد.
ارتش هیتلر با همین موشک لندن را هدف می‌گرفت. در پایان جنگ دوم جهانی فون براون رئیس تیم موشک سازان آلمان پیش از آنکه به‌دست شوروی بیفتد، از سوی نیروهای آمریکایی به این کشور منتقل و در یک مرکز ویژه در آلاباما ی آمریکا مستقر شد و برای آمریکا موشک قاره‌پیما ساخت. او مدتی هم رئیس یک بخش در «ناسا» بود.

  •  تولد چارلز مارتین هال

چارلز مارتین هال متولد ۶ دسامبر ۱۸۶۳ بود. وی مهندس و شیمیدان آمریکایی و ابداع‌کننده روش استخراج آلومینیم که با نام فرایند هال شناخته می‌شود. او در سن ۲۳ سالگی این فرایند را ابداع کرد. پیش از ابداع این روش آلومینیم به علت کمیاب بودن از طلا و نقره گران‌تر بود. وی بنیانگذار شرکت آلکوا بود.وی ۲۷ دسامبر ۱۹۱۴ (۵۱ سال)درگذشت.

  • درگذشت الکساندر گوستاو ایفل

الکساندر گوستاو ایفل متولد ۱۵ دسامبر ۱۸۳۲ بود. وی یک مهندس ساختمان، معمار و متخصص سازه‌های فلزی فرانسوی بود. شهرت وی به جهت طراحی برج ایفل است.او - ۲۷ دسامبر ۱۹۲۳درگذشت.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]