در پنجاه و چهارمین اجلاس سراسری معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌های کشور:

تأکید وزیر علوم بر ساماندهي آموزشي عالي کشور و ارتقاء بهره وری دانشگاه ها

کد خبر : 63966 یکشنبه 18 آبان 1399 - 11:25:32

در اجلاس سراسری معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌های کشور که صبح امروز به صورت مجازی و به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد، وزیر علوم، بر ساماندهي آموزشي عالي کشور و ارتقاء بهره وری دانشگاه ها تأکید کرد.

به گزارش سیناپرس اصفهان،  در این نشست که صبح امروز از طریق ویدئو کنفرانس برگزار می شد، وزير علوم، تحقيقات و فناوري  با بیان این که طرح ساماندهي آموزشي عالي در نقشه جامع علمي كشور مورد تأكيد قرار گرفته و مصوب شوراي عالي انقلاب فرهنگي است، گفت: اجرايي شدن این طرح منوط به همکاری بسیار نزدیک و هماهنگ کلیه دانشگاه ها مراکز آموزش عالی کشور است.
دکتر منصور غلامی افزود: انتظار مي رود دانشگاه ها از اجرای این طرح پشتیبانی و در راه تحقق آن همکاری لازم را داشته باشند چرا كه اجراي آن به نفع نظام آموزش عالی کشور است.
وي با بیان بخشي از طرح ساماندهي آموزشي عالي كشور، تصریح کرد: در مرحله اول، موضوع  تشکیل شبکه علمی بین دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در سطح استاني، منطقه اي و ملی را مد نظر قرار داديم كه مراکز آموزش عالی به شکل معقول و منطقی به هم ارتباط پیدا نمایند.
غلامي، هم افزايي بين دانشگاه هاي بزرگ وكوچك در اين طرح را قابل اهميت دانست و تأكيد كرد: با اجراي طرح ساماندهي آموزشي عالي كشور، دانشگاه ها مي توانند از توانمندی‌های یکدیگر استفاده کنند و اختيارات خاصي را در سطح شبكه علمي به اشتراك قرار دهند كه این امر در مجموع به نفع توسعه آموزش عالي و رشد دانشگاه هاي كوچك تر خواهد بود.
وزير علوم، تحقيقات و فناوري با بيان اين كه صرف بودجه ملي و عمومي براي تربيت نيروي انساني ماهر در دانشگاه ها بايد با بهره وری بيشتري همراه باشد، اضافه کرد: بيش از 7 سال است كه توسعه اي در تعداد مؤسسات و مراكز آموزشي اتفاق نيافتده و در سطح رشته ها و گرايش ها نيز تلاش هاي محدودي شكل گرفته است.
وی ادامه داد، در بحث شبكه علمي حاصل از اتصال مراكز آموزش عالي بايد به دنبال ارتقاء كيفيت آموزشي و استفاده مناسب از ظرفیت ها و امكانات براي توسعه كمي نظام آموزش عالي باشيم.

غلامی، بازنگري سياست دانشگاه ها در طرح هاي راهبردي را با نگاه به وضعيت موجود كشور در برخورد با بيماري كرونا، بسیار مهم دانست و افزود: مأموریت گرایی در حوزه ساماندهی و توسعه آموزشی مراکز آموزش عالی کشور، به طور جدي ایجاب می‌کند که همه دانشگاه ها طرح هاي راهبردی خود را مورد بازنگری قرار دهند و در اصلاحات و برنامه‌های تکمیلی که صورت می‌گیرد فضاي جديد آموزشي و هدف‌گذاری دوباره اي را مورد توجه قرار دهند.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري با بيان اين كه تلاش هاي محققان كشور ما همراه با تحولات علمي دنيا روند خوب و  مناسبي داشته است، تصریح کرد: مشكلات و مسايل داخلي نبايد مانعي براي عقب ماندن از قافله علمي دنيا باشد، بلكه لازم است در برنامه ريزي هاي آموزش عالي به توسعه و تحول علوم مختلف دنيا، رشته هاي جديد و بين رشته اي و علوم پايه توجه بيشتري داشته باشيم.
 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]