جانشین رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان:

اصفهان در زمینه تولید ماسک به خودکفایی رسیده است

کد خبر : 63891 پنج شنبه 24 مهر 1399 - 11:46:19

نشست بررسی دستاوردهای فناورانه دانشگاه صنعتی اصفهان در حوزه پیشگیری و مقابله با کرونا با هدف رفع موانع تولید انبوه این محصولات و با حضور جمعی از مسئولان ارشد نظارتی و حوزه سلامت استان برگزار شد.

به گزارش سیناپرس اصفهان، سید مهدی ابطحی در ابتدای این دیدار، گزارشی از تلاش‌های علمی و فناورانه مجموعه‌های مختلف علمی این دانشگاه از ابتدای شیوع بیماری کوید ۱۹ در کشور ارائه کرد.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان اینکه همیشه به دانشگاه‌ها نقد بوده است که تحقیقات کاربردی ندارد، گفت: در طرح تحول راهبردی دانشگاه صنعتی اصفهان، اثربخشی اجتماعی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

وی خدمات فناورانه این دانشگاه را در ادامه این رسالت اجتماعی و خدمت به نظام سلامت کشور دانست و تصریح کرد: دانشگاه در مدت کوتاهی امکانات و شرایط لازم را برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان فراهم کرد تا امروز که توانسته است محصولاتی از جمله ماسک‌های سه لایه و N95N95، کابین‌های ضدعفونی UVC و کیت تشخیص کرونا را به کشور عرضه کند.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان اخذ حمایت نهادهای مرتبط با صدور مجوزهای سلامت محور را از مهمترین دلایل تشکیل این نشست خواند و افزود: اعتبار علمی و فناوری این دانشگاه، پشتوانه محصولات تولیدی فناوران دانشگاه صنعتی اصفهان بوده و نیاز است وزارت صمت و سازمان غذا و دارو، برای تسریع در ارائه این خدمات به مردم در خصوص صدور پروانه بهره برداری و دریافت مواد اولیه، از این مجموعه‌ها حمایت کنند.

در این نشست، سه تن از مدیران شرکت‌های رویشی دانشگاه صنعتی اصفهان، محصولات دانش بنیان خود را در حوزه پیشگیری و مقابله با کرونا معرفی و چالش‌های پیش رو را به منظور توسعه این دستاوردها ارائه کردند.

ابوالفضل اصلانی، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در این نشست با بیان اینکه تلاش‌های دانشگاهیان در دوران کرونا سبب شده است امروز از نظر دارو و ماسک وضعیت خوبی داشته باشیم گفت: ۵۰ شرکت در زمینه تولید ماسک‌های چند لایه با ظرفیتی بالغ بر ۵۰ میلیون قطعه در روز فعال هستند و حدود ۱۰ میلیون قطعه ماسک نیز آماده توزیع است.

عضو هیئت علمی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیاز به خودکفایی در تأمین ماده اولیه تولید ماسک‌های چند لایه (ملت بلون) را ضروری دانست و تأکید کرد: نیاز استان اصفهان روزانه سه تن ملت بلون و ۵۰ تن در کل کشور است و درنظر داریم از پتانسیل خوب دانشکده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان در زمینه تولید ملت بلون کمک بگیریم.

وی در ادامه تولید گان، لباس کاور و دستکش‌های جراحی را از جمله نیازهای کادر درمان دانست و خاطرنشان کرد: توانمندی‌های علمی و فنی دانشگاه صنعتی اصفهان می‌تواند در جهت تأمین اقلام بهداشتی مؤثر واقع شود.

اصلانی با اشاره به اینکه به محصولات تولید دانشگاه و تلاش‌های محققان اعتقاد کامل وجود دارد، تصریح کرد: همچون گذشته از هیچ حمایتی در جهت صدور مجوز و اعطای استانداردهای لازم دریغ نخواهیم کرد.

ابراهیم جلیلی، جانشین رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان نیز در بخشی از صحبت‌های خود با تقدیر از تلاش‌های دانشگاهیان دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: امروز با مشارکت واحدهای تولیدی، بسیج اصناف و دانشگاه، استان اصفهان در زمینه تولید ماسک به خودکفایی کامل رسیده است.

جلیلی با تأکید بر این‌که گلوگاه تولید ماسک امروز تأمین ملت بلون است، ادامه داد: تولید فعلی این محصول اولیه نسبت به نیاز کشور کم است و دانشگاه صنعتی اصفهان می‌تواند در این حوزه کمک شایان توجهی داشته باشد.

وی حمایت از محصولات دانش بنیان حوزه سلامت به منظور تولید انبوه را نیازمند مجوزهای بهره برداری از سازمان غذا و دارو دانست و گفت: برای کسب پروانه بهره برداری، این سازمان در کنار دانشگاهیان است.

منبع: دانشگاه صنعتی اصفهان

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]