رئیس دانشگاه جامع علمی-کاربردی استان اصفهان:

هدف ما تربیت افراد ماهر برای اشتغال است/ ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی از فردا آغاز می شود

کد خبر : 63819 دوشنبه 03 شهریور 1399 - 13:48:21

رضایی گفت: هدف ما تربیت افراد ماهر برای اشتغال است، لذا سعی شده رشته هایی جدید و متناسب با فضای جامعه ایجاد کنی، 11 کد رشته برای امسال مجددا احیا شده

به گزارش خبرگزاری سیناپرس اصفهان، دکتر بهزاد رضایی رئیس دانشگاه جامع مرکز علمی- کاربردی استان اصفهان پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: بحثی که ما در دانشگاه علمی-کاربردی دنبال می کنیم براساس رسالت مهمی است که برعهده ما گذاشته شده که آگاهی رسانی به جامعه نخستین گام برای تحقق این امر است.

وی با بیان اینکه از مشکلات بزرگی که ما در کشور با آن مواجه هستیم فارغ التحصیلان متعدد و عمدتا بیکار هستند، تصریح کرد: عدم بکار گیری فارغ التحصیلان توسط بازار کار وصنعت، باعث دلسردی جوانان متعدد شده است و از طرف دیگر حوزه صنعت وبازار کار از عدم داشتن مهارت لازم توسط فارغ التحصیلان همیشه گلایه مند هستند.

رضایی عنوان کرد: یک زمانی نیاز ما در جامعه اینگونه تعریف شده بود که ما افراد تحصیل کرده دانشگاهی می خواهیم وامروز متاثر از این سیاست با یک جمعیت انبوهی از جوانان تحصیل کرده با مقاطع بالا مواجه هستیم که اشتغالی برای آنها نیست.

وی ادامه داد: فراموشی علاقه افراد در تعیین انتخاب رشته باعث عدم موفقیت دانشجویان تحصیل کرده ما در صحنه بازار می شود.

رئیس دانشگاه جامع علمی-کاربردی استان اصفهان افزود:  در دهه های اخیر، دانشگاه رفتن یک ارزش شده بود، لذا جوانان به هر قیمتی قصد ورود به دانشگاه داشتند.

وی ابراز کرد: طبق آخرین آمار ۵۸ هزار نفر در سال ۹۸  درسطح استان فارغ التحصیل شدند در حالی که کمتر از ۴۰ درصد از این افراد در رشته های مهارتی وفنی فارغ التحصیل شده اند.

رضایی با بیان اینکه این در حالی است که در کشوری چون آلمان که در حوزه صنعت و آموزش موفق بوده بیش از ۸۰ درصد جوانان آنها به دانشگاه های مهارتی وفنی چون علمی وکاربردی می روند، گفت: امروزه کشور ما بیش از هر زمان دیگری نیازمند فرد ماهر، کارآفرین ومهارتی نیازمند است.

وی ابراز داشت: امسال ۲۶۳ تعداد کد رشته محل برای استان اصفهان که کد رشته ۱۶۰ در دوره کاردانی و 103 کد رشته درمقطع کارشناسی در دانشگاه جامع علمی و کاربردی تعریف شده است.

رئیس دانشگاه جامع علمی-کاربردی استان اصفهان با تاکید براینکه امروزه در حوزه های مختلف چون گردشگری، کارآفرینی و هنری که نیاز استان است دانگاه علمی کاربردی به خوبی فعالیت می کند، گفت: ۱۱هزار و۳۰۵ نفر ظرفیت پذیرش دانشگاه علمی کاربردی برای مقطع کاردانی در سطح استان و۷هزار و ۵۸۵ نفر ظرفیت پذیرش در مقطع کارشناسی برای سال تحصیلی جدید است. 

وی خاطرنشان کرد: هدف ما تربیت افراد ماهر برای اشتغال است، لذا سعی شده رشته هایی جدید و متناسب با فضای جامعه ایجاد کنی، 11 کد رشته برای امسال مجددا احیا شده 

به عنوان مثال تربیت مربی کودک، اوژرانس اجتماعی، بحث رشته انتظامات دستگاه ها، نیروی متخصص قطار شهری، رشته چاپ و پوشاک و مدیریت کسب و کار از جمله این رشته ها هستند.

رضایی اظهار داشت: ما به دنبال ایجاد نمایشگاه های مجازی برای ارائه محصولاتی چون صنایع دستی هستیم.

رئیس دانشگاه جامع علمی-کاربردی استان اصفهان در پاسخ به سوال خبرنگار سیناپرس بیان کرد: در بحث کیفی سازی، بهره مندی از اساتید خُبره برای رشته های خاص مورد توجه است.

وی در پاسخ به ادامه سوال گفت: ایجاد دانشگاه های مختلف در سراسر کشور یک روند غلطی بوده که در دهه های گذشته به شدت اوج گرفت، ما باید جرأت ایستادگی در برابر روندهای غلط را داشته باشیم. 

رضایی عنوان کرد: از سال ۹۶ سیاست دانشگاه جامع علمی کاربردی به سمت بسته شدن مراکز بدون هدف خود رفت ،درحال حاضر ۶۰۰ مرکز علمی- کاربردی در کشور وجود دارد ولی نه تنها کاهش تعداد دانشجو را شاهد نبودیم بلکه افزایش تعداد دانشجو در سالهای اخیر به چشم می خورد.

وی در پایان تاکید کرد: از فردا ثبت نام دانشگاه جامع علمی -کاربردی آغاز می شود.

خبرنگار: سیدامیر حسین ابطحی

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]