دکتر طیبی در آیین رونمایی از پروژه چرخ مسی:

اثبات توانمندی انجام کارهای بزرگ 3 تا 12 سال زمان نیاز دارد

کد خبر : 63702 سه شنبه 27 خرداد 1399 - 10:49:22

رئیس جهاد دانشگاهی با انتقاد از این‌که امروز برای اثبات توانمندی جهت انجام کارهای بزرگ در کشور به 3 تا 12 سال زمان نیاز است، گفت: بدین ترتیب زمان را از دست می‌دهیم و این زمان باید صرف تولید فناوری در کشور شود.

دکتر طیبی صبح امروز (سه‌شنبه، 27 خرداد) در آیین رونمایی از پروژه چرخ مسی(مس کروک زیرکونیوم) با حضور دکتر قریب‌پور (معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت)، دکتر محمود نیلی احمدآبادی(رئیس دانشگاه تهران)، دکتر سید علی طباطبایی(رئیس سازمان جهاد دانشگاهی تهران) و شماری دیگر از مسئولان در محل مرکز تحقیقات و فناوری فرآوری مواد ویژه فلزی با بیان این‌که امروز جهاد دانشگاهی با حمایت رهبری مجری بسیاری از فناوری‌ها در کشور است، اظهار کرد: کشور تا پایان سال و در سال‌های آینده شاهد پیشرفت در این زمینه و جهش تولید خواهد بود.

وی با بیان این‌که جهاد دانشگاهی تاکنون توانسته کارهای بزرگی در علم و توسعه فناورانه در حوزه‌های مختلف پزشکی، فنی مهندسی، کشاورزی، علوم انسانی و علوم اجتماعی داشته باشد، گفت: هر جا موفقیتی حاصل شده است مرهون تلاش مدیران انقلابی و خود باوری بوده که این ریسک را پذیرفته‌اند و به ما اعتماد کردند و ما هم پاسخ این اعتماد را با کار خوب دادیم.

رئیس جهاد دانشگاهی افزود: در مقابل هر جایی که موفقیتی حاصل نشده و فناوری تولیدی کاربردی نداشته، یا به توانمندی اجازه بروز و ظهور داده نشده و یا به واسطه وجود مدیرانی بوده که دیگر امروز نمی‌توان گفت خودباور نبوده‌اند بلکه باید گفت ملی نبوده و به دنبال منافع شخصی خود بوده‌اند که برای آن‌ها باید فکر جدی کرد.

دکتر طیبی با ابراز خرسندی از این‌که امروز در بحث کانی‌های فلزی و غیر فلزی توان توسعه‌ای فناوری بالا، در صنعت کشور سهم بسزایی دارد، ادامه داد: فردیکه اکنون در رأس ایمیدرو قرار دارد اراده خوبی برای حمایت از توسعه توان ملی از طریق همکاری با دانشگاه‌ها و مراکزی چون جهاد دانشگاهی دارد.

وی با بیان این‌که دکتر «قریب‌پور» و همکاران در این‌باره باید  قاطعیت بیشتری داشته باشند، خاطرنشان کرد: بنده با قاطعیت می‌گویم که جهاد دانشگاهی توان تولید اکثر فناوری‌های مورد نیاز کشور را دارد اما این در حالی است که تولید هر فناوری زمان خاص خود را می‌برد از این‌رو فعالیت باید به موقع آغاز شود.

رئیس جهاد دانشگاهی گفت: ما می‌توانیم با برنامه‌ریزی، اولویت‌های فناورانه، اولویت روز صنعتی کشور، توسعه صنعتی و اولویت فناوری در حوزه مهندسی پایه، تجهیزات و مواد را تعیین و در این راستا به موقع فعالیت کنیم تا صاحب دانش فنی شویم.

طیبی در پایان یادآور شد: اگرچه می‌توان بر اثر کار با خارجی(دیگر کشورها) امتیاز انتقال فناوری گرفته و سرعت را افزایش داد اما هم‌اکنون که این امتیاز را به ما نمی‌دهند ما می‌توانیم این کار را به موقع شروع کنیم تا از آن بهره‌مند شویم.

منبع: ایسنا

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]