علم در 1 خرداد ماه:

روز جهانی تنوع فرهنگی

کد خبر : 63683 پنج شنبه 01 خرداد 1399 - 09:37:48

در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.

  • روز جهانی تنوع فرهنگی برای گفتگو و توسعه

یونسکو، نوامبر سال 2001 میلادی بیانیه‏‌ای در زمینه تنوع فرهنگی صادر کرد و پس از آن، مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز 21 ماه مه برابر با 1خردادماه را به عنوان روز جهانی تنوع فرهنگی برای گفت و گو و توسعه نام‌گذاری کرد.

روز جهانی تنوع فرهنگی، گفتگو و توسعه فرصت آن را برای‌ ما فراهم می‌آورد تا ارزش‌های تنوع فرهنگی را بیشتر درک کنیم و بهتر بشناسیم تا مهارت‌های خود را در زمینه «چگونه باهم زیستن» ارتقا ببخشیم. یونسکو از تمامی اعضای سازمان ملل متحد و تمامی جوامع متمدن درخواست کرده است تا این روز را با حضور هر تعداد از هنرمندان و شرکت‏ کنندگان که امکان‏پذیر است، جشن بگیرند

  • روز بزرگداشت ملاصدرا

صدرالدين محمد شيرازي مشهور به صدرالمُتِألّهين و ملاصدرا در نهم جمادي الاولي سال 980 ق در شيراز به دنيا آمد. سنگ بناي علمي و اخلاقي ملاصدرا در محضر درس شيخ بهايي، عالم كم نظير دوران صفوي بنانهاده شد و تكميل اين بناي معنوي در محضر دانشمند نامي و استاد بزرگ، ميرداماد، صورت گرفت. ملاصدرا با تركيب چهار مكتب مهم عرفاني، فلسفي و ديني شامل مشاء، اشراق، عرفان محيي‏الدين عربي و آموزه‏هاي ديني اسلام، حكمت متعاليه را بنيان نهاد و تأثيري شگرف و غيرقابل انكار بر فلسفه اسلامي گذاشت. از اين حكيم الهي بيش از چهل عنوان كتاب به يادگار مانده كه اسفار اربعه مهم‏ترينِ آنهاست. سرانجام اين عالم رباني و فيلسوف اسلامي، پس از عمري پربار، در سال 1050 ق در هفتاد سالگي در شهر بصره عراق دارفاني را وداع گفت و در همان شهر به خاك سپرده شد.

  • روز بهره وری و بهینه سازی مصرف

تاریخچه بهره وری می‌توان گفت برای نخستین بار لغت «بهره وری» توسط فردی به نام «کوئیزنی» در سال ۱۷۷۶ (میلادی) بکار برده شد. بیش از یک قرن بعد یعنی در سال ۱۸۳۳ (میلادی) فردی به اسم «لیترِ» بهره‌وری را «قدرت و توانایی تولید کردن» تعریف کرد. بایستی توجه داشت که واژه بهره‌وری با گسترش انقلاب صنعتی و جهت افزایش سودمندی حاصل از نیروی کار, سرمایه و مواردی از این دست گسترش یافت ولی اصطلاح بهره‌وری آب در چند ساله اخیر و به دلیل کمبود این ماده ارزشمند گسترش یافته‌است.

  • آغاز هفته معدن

یکم تا هفتم خرداد ماه هر سال به عنوان هفته معدن نام گذاری گردیده است.گرامیداشت هفته معدن  به منظور ارتقای جایگاه و توسعه فرهنگ معدنکاری و همچنین ایجاد انگیزه سرمایه گذاری در بخش معدن کشور برگزار شود..

  • تولد افلاطون

آریستوکلس ملقب به افلاطون یا پلاتون متولد 427 پ.م بود. وی دومین فیلسوف از فیلسوفان بزرگ سه‌گانه یونانی (سقراط، افلاطون و ارسطو) است. افلاطون نخستین فیلسوفی است که آثار مکتوب از او به جا مانده‌است. همچنین بسیاری او را بزرگ‍ترین فیلسوف تاریخ می‌دانند و کتاب جمهور او را مهم‌ترین کتاب تاریخ برمی‌شمارند که در آن به رابطه فرد و ساختار سیاسی، روانشناسی اخلاق، مفهوم عدالت، رابطه خرد و حکومت و برابری زن و مرد می‌پردازد، از این رو برخی او را پدر فمینیسم نامیده‌اند. وی در سال 347 پ.م در 74 سالگی درگذشت.

  • تولد ویلم اینتهوون

ویلم اینتهوون در 21 مه 1860 به دنیا آمد. این پزشک هلندی برای اختراع نخستین دستگاه الکتروکاردیوگرام (ECG) برنده جایزه نوبل پزشکی 1924شد. وی در 209سپتامبر1927 درگذشت.

  •  تولد آندره دیمیترویچ ساخاروف

آندره دیمیترویچ ساخاروف متولد 21 مه 1921 بود. این فیزیکدان هسته‌ای شوروی، پدر بمب هسته‌ای این کشور لقب گرفته‌ بود. تحقیقات  ساخاروف منجر به اختراع اولین بمب هیدروژنی در سال 1952 گردید.

  • تولد گونتر بلوبل

گونتر بلوبل متولد 21 مه 1936 بود. بیولوژیست آلمانی – آمریکایی برای کشف سیگنال های ذاتی پروتئین ها، برنده جایزه نوبل فیزیولوژی- پزشکی 1999 شد. وی در 18 فوریه 2018 درگذشت.

  • تولد بنت اینگمار ساموئلسون

بنت اینگمار ساموئلسون متولد 21 مه 1934 بود. بیوشیمیست سوئدی برای کشفیاتشان درباره پروستاگلاندین و مواد فعال زیستی مرتبط با آنها  برنده جایزه نوبل فیزیولوژی – پزشکی 1982 شد.

  • درگذشت جیمز فرانک

جیمز فرانک متولد 26 اوت 1882 در هامبورگ بود. فیزیکدان آلمانی برای کشف قوانین برخورد الکترون‌ها به اتم، جایزه نوبل فیزیک 1925 را از آن خود کرد. وی 21 مه 1964 درگذشت.

 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]