طرح‌های فناورانه‌ دانشگاه آزاد برای کرونا؛

ساخت جعبه‌های ضدعفونی کننده اسکناس/ تولید مواد آنتی ویروس با پایه آب و ماندگاری ۴۰ روز

کد خبر : 63565 چهارشنبه 20 فروردین 1399 - 13:14:19

مدیرکل تجاری‌سازی و پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد تأکید کرد: ۹ طرح فناورانه در راستای قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا در پارک علم و فناوری این دانشگاه آماده تجاری‌سازی و ورود به بازار است.

مهندس سیدمحمدجواد صدری مهر با اشاره به اقدامات معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد از زمان شیوع ویروس کرونا در کشور گفت: از ۲۰ اسفندماه کمیته ارزیابی فناوری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در پارک دانشگاه آزاد اسلامی کار خود را آغاز کرد و تا امروز ۱۵ جلسه کاری به صورت ویدئوکنفرانس و با حضور دکتر طهرانچی و دکتر دهقانی فیروزآبادی برگزار شده است.

وی افزود: در این جلسات بیش از ۱۵۰ طرح از مراکز رشد و مراکز تحقیقاتی واحدها برای مقابله با شیوع ویروس کرونا مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت ۹ طرح انتخاب شدند.

مدیرکل تجاری‌سازی و پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد با بیان اینکه حمایت مالی لازم از ۹ طرح نهایی برای تجاری‌سازی صورت گرفته است، گفت: نمونه اولیه این طرح‌ها ساخته شده و آماده است تا با تولید انبوه و تجاری‌سازی در چرخه تأثیرگذاری قرار گیرد.

صدری مهر افزود: از جمله این طرح‌ها، کیت تشخیص کرونا است که یکی از ۸ کیت مورد تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور است. همچنین تولید جعبه‌های ضدعفونی کننده برای قطع زنجیره انتقال ویروس به وسیله اسکناس، یکی دیگر از این طرح‌هاست که دو بانک بزرگ کشور در این زمینه وارد قرارداد با دانشگاه آزاد اسلامی شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: این جعبه‌های ضدعفونی می‌توانند اسکناس‌ها را ضدعفونی کرده و از شیوع ویروس کرونا به وسیله اسکناس‌های در دست مردم جلوگیری کند.

مدیرکل تجاری‌سازی و پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد با بیان اینکه سنسورهای تشخیص ویروس در مکان‌های عمومی یکی دیگر از طرح‌های فناوری دانشگاه آزاد برای مقابله با شیوع ویروس کرونا است، گفت: این سنسورها می‌توانند تجمع ویروس در مکان‌های عمومی را تشخیص داده و جهت انجام ضدعفونی به موقع و مؤثر اطلاع‌رسانی کنند.

صدری مهر افزود: تولید مواد آنتی ویروس با پایه آب و با ماندگاری ۴۰ روز از دیگر طرح‌های فناوری دانشگاه است. همینطور تولید قطعات وارداتی سیستم‌های اتوکلاو نیز طرح دیگری است که در پارک اجرا شده است. دیگر طرحی که مراحل مجوزهای خود را طی می‌کند، اسپری است که بر روی گلو و بینی قرار می‌گیرد و به جای ماسک‌های متداول عمل خواهد کرد.

وی با تأکید بر اینکه طرح‌های فناوری برای مقابله با ویروس کرونا در دانشگاه آزاد با وسواس زیادی انتخاب شده است، گفت: بودجه لازم به منظور تجاری‌سازی و عملیاتی شدن این طرح‌ها اختصاص داده شده تا در آینده نزدیک بتواند به درمان و مقابله با شیوع ویروس کرونا کمک کند.

مدیرکل تجاری‌سازی و پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد در انتها با بیان این مطلب که جلسات ارزیابی بصورت مستمر با حضور ریاست دانشگاه و معاون فناوری دانشگاه در حال انجام است، اظهار امیدواری کرد تا تعداد این طرح ها افزایش یابد و علاوه بر مصرف داخلی، بتواند بازارهای بین‌المللی را هم تحت تأثیر قرار دهد.

انتهای پیامضئعفونی اسکناس

 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]