مُقارنه‌های آسمانی در آخرین روزهای سال

کد خبر : 63492 سه شنبه 27 اسفند 1398 - 17:19:49

یک مدرس و پژوهشگر نجوم، آخرین رویدادهای نجومی سال را مقارنه‌های زیبای اجرام آسمانی معرفی کرد.

عمران مرادی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص آخرین رویدادهای نجومی سال ۱۳۹۸، اظهار کرد: آخرین روزهای سال با چند مقارنه زیبا همراه است.

وی در توضیح رویداد مقارنه، گفت: مُقارنه در ستاره‌شناسی به هم‌راستا قرار گرفتن دو یا چند جرم سماوی با یکدیگر از منظر زمین می‌گویند، به گونه‌ای که این اجرام در آسمان در کنار هم دیده شوند.

این پژوهشگر و مدرس نجوم ادامه داد: چهارشنبه ۲۸ اسفند، شاهد هم راستا قرار گرفتن «ماه» و «مریخ» و «مشتری» هستیم که به صورتی زیبا در یک راستا قرار می‌گیرند.

مرادی با بیان اینکه این رویداد در ساعت ۳:۱۵ بامداد روز چهارشنبه رخ می‌دهد، خاطرنشان کرد: این اجرام با چشم قابل مشاهده هستند و سوژه بسیار خوبی برای عکاسی نجومی است.

وی افزود: همچنین در ساعت ۵:۵۰ بامداد روز چهارشنبه مقارنه «ماه» و «مریخ» قابل مشاهده است و فرصت خوبی برای کسانی است که می‌خواهند سیاره سرخ منظومه شمسی را با چشم در آسمان ببینند.

این مدرس و پژوهشگر نجوم با بیان اینکه مریخ یا بهرام چهارمین سیاره منظومه شمسی است که به دور خورشید می‌چرخد، تصریح کرد: هر یک بار گردش این سیاره به دور خورشید معادل ۶۸۷ شبانه‌روز زمین به درازا می‌کشد و طول شب و روز نیز از کرهٔ زمین کمی طولانی‌تر است.

مرادی همچنین گفت: آخرین روز اسفند (پنج شنبه -۲۹) در ساعت ۳:۵۰ بامداد «ماه» و سیاره «زحل» در حالت مقارنه قرار می‌گیرند و علاقه‌مندان به رصد این سیاره زیبای منظومه شمسی می‌توانند با چشم مسلح و ابزار رصدی حلقه‌های سیاره زحل را تماشا کنند.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]