تلاش ها ادامه خواهد داشت

عزم جدی جهاددانشگاهی برای مقابله با «کروناویروس»

کد خبر : 63476 یکشنبه 25 اسفند 1398 - 20:37:49

در حالی که کشورمان در شرایط بحرانی قرار گرفته و آمار شیوع ویروس «کووید ۱۹» یا همان کرونایروس، روز به روز در کشور بیشتر گسترش پیدا می کند، واحدهای سازمانی جهاددانشگاهی مانند همیشه کشور را در این شرایط بحرانی پشتیبانی می کنند.

این جهادگران در سراسر کشور از زمان شروع شیوع کرونا تا به امروز، مشغول تدارک تجهیزات مورد نیاز برای مقابله با این ویروس منحوس هستند و طبق تصمیمات این سازمان انقلابی تلاش ها تا پایان ریشه کنی کروناویروس ادامه خواهد داشت.

در این گزارش، به خلاصه  ای از تلاش های جهادگران سراسر کشور در واحدهای سازمانی جهاددانشگاهی می پردازیم.

نقش ویژه شرکت های دانش بنیان جهاددانشگاهی

دکتر معصومه خان احمدی رییس پارک علم و فناوری جهاددانشگاهی کرمانشاه، گفت: در حال حاضر چند شرکت فناور و دانش بنیان در خصوص ساخت تجهیزات و ملزومات مقابله با کرونا، عزم جدی خود را در ساخت ماسک  های نانو فیلتر و ژل و مواد ضدعفونی  کننده  مورد نیاز آغاز کرده اند.

وی با اشاره به اینکه شرکت های دانش بنیان در تمام حوزه ها تحت حمایت پارک علم و فناوری کرمانشاه هستند، افزود: پس از تایید نمونه محصول ماسک این شرکت توسط معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان، بخشی از حمایت های مالی لازم در حداقل زمان ممکن برای این شرکت توسط پارک علم و فناوری تامین شد تا این شرکت در جهت تقاضای استان چالش جدی نداشته باشد.

توان تولید روزانه پنج تا ۱۰ تُن مواد ضدعفونی کننده

مسعود کمبرانی با بیان اینکه پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی جهاددانشگاهی با توجه به شرایط کشور به تولید محلول ها و ژل های ضدعفونی کننده اقدام کرده، گفت: بعد از شیوع  ویروس کرونا در کشور با توجه به سیاستی که جهاددانشگاهی مبنی بر رفع مشکلات کشور دارد، تصمیم گرفته شد که بخشی از نیاز مردم و یا  حداقل نیاز خانواده جهاددانشگاهی به مواد ضدعفونی کننده از طریق پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی برطرف شود.

وی افزود: در این پژوهشکده، محلول های ضدعفونی کننده برای دست و سطوح و ژل ضدعفونی کننده، با الکل موجود و به مقدار محدود تولید شد. اما اگر مواد اولیه در اختیار جهاددانشگاهی قرار بگیرد، می توانیم روزانه پنج تا ۱۰ تن از این مواد را تولید کنیم و در اختیار سازمان ها و مردم قرار دهیم.

طراحی و ساخت دستگاه ترمومتر

با توجه به شیوع ویروس کووید 19 و لزوم تشخیص به موقع افراد مشکوک برای حفظ سلامت جامعه، متخصصان سازمان جهاددانشگاهی خواجه نصیرالدین طوسی موفق به ساخت سیستم کنترل فرمان ورود به گیت تردد افراد شدند که از روی دمای بدن، ورود افراد را کنترل می نماید.

این طرح با هدف تامین نیاز ضروری کشور برای کنترل گذرگاه های ورودی و هم چنین کنترل تردد افراد در سازمان ها و اماکن مختلف طراحی و ساخته شده است و می تواند دمای بدن افراد را با سرعت اندازه گیری کرده و فرمان بازشدن را به گیت بدهد.

ساختار دستگاه به گونه ای است که چنانچه دمای اندازه گیری شده از فرد بیش از حد مجاز تعیین شده باشد، در اتاق فرمان آلارم شنیده می شود و اجازه ورود به افراد داده نمی شود.

ﺗﻮﻟﻴﺪ اﺳﭙﺮی ﺿﺪﻋﻔﻮنی ﻛﻨﻨﺪﻩ

فاطمه غنی پور مدیر سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاﺩﺩاﻧﺸﮕﺎهی اﺳﺘﺎﻥ ﻣﺮﻛﺰی اﻋﻼﻡ کرد: ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻋﺰﻡ ﻣلی ﺟﻬﺖ ﺷﻜﺴﺖ ﻭﻳﺮﻭﺱ ﻛﺮﻭﻧﺎ، ﺗﻮﻟﻴﺪ اﺳﭙﺮی ﺿﺪﻋﻔﻮنی ﻛﻨﻨﺪﻩ ﺗﻮﺳﻄ ﭘﻴﺸﺮاﻥ ﮔﻴﺎﻫﺎﻥ ﺩاﺭﻭیی ﺟﻬﺎﺩﺩاﻧﺸﮕﺎهی اﺳﺘﺎﻥ ﻣﺮﻛﺰی ﺩﺭ ﺗﻮﻟﻴﺪ اﻧﺒﻮﻩ اﻧﺠﺎﻡ می شود.

اﺳﭙﺮی ﺿﺪﻋﻔﻮنی ﻛﻨﻨﺪﻩ ﺭﻭﻳﺎﻝ ﺳﭙﺖ ﺑﺎ ﻣﺠﻮﺯ ﺭﺳمی اﺯ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻏﺬا و ﺩاﺭﻭ، ﺩاﺭای ﻣﻨﺸﺎ ﮔﻴﺎهی است.

تولید ژل گیاهی ضدعفونی کننده با اثر ضدویروسی قوی

با تلاش محققان پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی، ژل گیاهی ضدعفونی کننده آنی حاوی اسانس ها و عصاره های گیاهان رُزماری (Rosemary)، آویشن (Thyme)، اکالیپتوس (Eucalyptus)، آقطی (Sambucus) و ژل آلوئه ورا (Aloe vera) فرموله شده و این محصول پس از طی موفقیت آمیز مراحل آزمایشگاهی، در حال حاضر در مرحله تولید نیمه صنعتی قرار گرفته است.

به گفته دکتر رضا غفارزادگان سرپرست پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی با توجه به نیاز کشور در مقطع حساس کنونی و شیوع ویروس کرونا (COVID-19) در سطح جهانی، تولید صنعتی این محصول در اولویت فعالیت های پژوهشکده قرار گرفته و نهایتا ظرف مدت یک هفته، با اقدام جهادی کارشناسان این پژوهشکده به تولید انبوه خواهد رسید.

اغلب محلول های ضدعفونی کننده موجود در بازار به علت اینکه ممکن است سبب کاهش چربی های روی پوست شوند، احتمال آسیب رساندن به لایه بیرونی پوست را افزایش داده و باعث خشکی و سفت شدن پوست می شوند.

از سوی دیگر، محلول اتانول 70درصد نیز جهت از بین بردن ویروس ها، نیاز به ماندگاری 15 دقیقه ای بر روی پوست دارد که این امر نیاز به استفاده از ضدعفونی کننده های آنی را بیشتر نمایان می کند.

با انجام فرمولاسیون جدید در پژوهشکده گیاهان دارویی، مشکلات ذکر شده مرتفع شده و با به کارگیری این محصول، تمامی ویروس های موجود بر روی سطح پوست در مدت زمان کوتاهی از بین خواهند رفت.

تولید ماسک بهداشتی توسط جهاددانشگاهی بوشهر

با تلاش و پیگیری های جهاددانشگاهی استان بوشهر و در راستای حمایت از ایده های خلاقانه تیم های مستقر در مرکز نوآوری و شتابدهی و همراهی و همکاری پیشران های فعال و همکار در طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار تولید ماسک های پارچه ای در شهر بوشهر و شهرستان تنگستان آغاز شد.

بنابه گفته رییس جهاددانشگاهی بوشهر، اقدام اخیر جهاددانشگاهی بوشهر در راه اندازی کارگاه های تولید ماسک با استفاده از ظرفیت های موجود و با نگاه هم افزایی و بهره مندی بیش ازپیش توانمندی های دانشی و تولیدی در شهرستان های بوشهر و تنگستان است.

تولید ژل ضدعفونی کننده در جهاددانشگاهی خوزستان

رییس سازمان جهاددانشگاهی خوزستان با اعلام خبر تولید ژل ضدعفونی کننده دست در پژوهشکده تکنولوژی تولید این سازمان گفت: با توجه به شرایط موجود و ضرورت تامین مواد ضدعفونی کننده برای توزیع عمومی و قطع زنجیره انتقال کروناویروس از طریق رعایت بهداشت فردی، پژوهشگران جهاددانشگاهی خوزستان از هفته گذشته به سرعت وارد عمل شده و موفق به تولید ژل ضدعفونی کننده دست شدند.

وی افزود: مجوز تولید این ژل از سوی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز صادر شده است.

انجام نمونه گیری در منزل

مرکز درمان و مراقبت در منزل همراه با آزمایشگاه تشخیص طبی جهاددانشگاهی واحد اصفهان در روزهایی که بحران کرونا در کشور وجود دارد در کنار شهروندان اصفهانی خواهد بود.

آزمایشگاه تشخیص طبی جهاددانشگاهی اصفهان در این روزها که رفت وآمد موجب شیوع بیماری می شود، انجام خدمات نمونه گیری را در منزل و به صورت رایگان انجام خواهد داد.

شهروندان اصفهانی می توانند با شماره گیری 36936-031 درخواست نمونه گیری خود را ثبت و پس از ارسال عکس نسخه خود از طریق فضای مجازی نمونه گیر به محل آن ها اعزام و آزمایش را انجام و از طریق فضای مجازی نیز نتیجه آزمایش اعلام می شود.

توزیع ۲۰ هزار لیتر آب ژاول رایگان

رییس جهاددانشگاهی گلستان اظهار کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا در سطح استان و نیاز و ضرورت ضدعفونی کردن سطح شهرها و روستاها، این واحد طی تماس و مذاکرات تلفنی با مدیرعامل نیروگاه برق نکا و همکاری بسیار خوب این واحد، موفق شد تا در سه محموله ۲۰ هزار لیتر آب ژاول رایگان را تهیه کند.

رضا ثقفی بیان کرد: طی نامه ای به استاندار و رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان، در راستای عمل به وظیفه انسانی و مسوولیت اجتماعی آمادگی مجموعه خود را جهت همکاری در مبارزه با شیوع کرونا در سطح استان اعلام کردیم.

وی تصریح کرد: علاوه بر این، هفته گذشته قرارداد تولید پنج هزار دست لباس گان بیمارستانی بین جهاددانشگاهی گلستان و اتاق بازرگانی گرگان به امضا رسید که تولید آن با استفاده از پتانسیل طرح ملی توسعه ی مشاغل خانگی و طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار انجام گرفته است.

تولید البسه ایزوله ویژه کادر درمانی بیمارستان ها

رییس جهاددانشگاهی صنعتی امیرکبیر گفت: پزشکان و پرستاران به عنوان نیروهای خط مبارزه با ویروس کرونا در حال خدمت رسانی به بیماران هستند و سلامت این افراد بسیار مهم و حائز اهمیت هست، چراکه در صورت آسیب رسیدن به این عزیزان عملا موتور محرک نظام درمان با چالش مواجه خواهد شد.

دکتر مهدی ورسه ای افزود: از این رو، تصمیم گرفته شد با طراحی و تولید البسه ایزوله ویژه کادر درمانی بیمارستان ها در جهاددانشگاهی صنعتی امیرکبیر به یاری این عزیزان برویم.

وی افزود: با تلاش های صورت اولین لباس های تولیدی پس از تایید به تعداد ۵۰۰ دست تحویل بیمارستان شهید طالقانی تهران به عنوان یکی از مراکز پذیرش بیماران کرونا در تهران وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی شد. طبق برنامه ریزی های انجام شده، تلاش داریم به تولید ۳۵۰ تا ۴۰۰  دست از لباس مذکور در روز برسیم.

ورسه ای تاکید کرد: از آنجا که موظف هستیم تمامی محصولات تولیدی خود را به طور مستقیم در اختیار بیمارستان های طرف قرارداد قرار دهیم و هرچند به دلیل  ایام پایانی سال با کمبود منابع و نیروی انسانی مواجه هستیم، اما گاها خبرهایی به ما می رسد که در حال جمع آوری منابع مالی برای این البسه وجود دارد که با تکذیب این امر توسط جهاددانشگاهی صنعتی امیر کبیر به همه هموطنان و دانشجویان توصیه می شود از پرداخت هرگونه کمک نقدی به هر عنوان و اسم به نام جهاددانشگاهی صنعتی امیر کبیر خوداری کنند.

ارسال بسته های هدیه برای پرسنل بیمارستان «مسیح دانشوری»

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی،پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی در راستای مسوولیت اجتماعی خود و به پاس قدردانی از پرسنل خدوم بیمارستان مسیح دانشوری بسته های هدیه ای را از محصولات پژوهشکده شامل دمنوش های آرامش بخش و ژل ضدعفونی کننده دست برای آن عزیزان ارسال کرد.

این روزها و در بحبوحه شیوع بیماری کرونا در سطح جهان، نام بیمارستان مسیح دانشوری در خط مقدم مبارزه با این ویروس در کشور بیش از پیش در رسانه ها مطرح می شود. جایی که میزبان اولین بیمار مبتلا به کرونا در تهران بوده و پزشکان، پرستاران و پرسنل خدوم آن هر روز برای نجات بیماران با جان خود معامله می کنند.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]