آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان و ایتالیا چه‌روشی برای مبارزه با کرونا دارند؟

کد خبر : 63420 چهارشنبه 14 اسفند 1398 - 08:36:26

این گزارش به بررسی این مسئله می‌پردازد که کشورهای غربی به‌ویژه کشورهای صنعتی چه‌روشی برای مبارزه با کرونا دارند؟

به گزارش سیناپرس به نقل از تسنیم، حالا دیگر تمامی کشورها با خطرهای اپیدمی «کرونا» آگاه شده‌اند اما هنوز برنامه و طرح جامعی دیده نمی‌شود که بتواند با این ویروس به‌نحو تمام‌کننده‌ای مبارزه کند. ایران در حال تلاش برای مهار کروناست و عده‌ زیادی را هم درمان کرده است و امروز هم دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله(عج) تهران اعلام کرد که کنار انجام امور درمانی، فعالیت‌های تحقیقاتی در دانشگاه تقویت شده و با همکاری چند دانشگاه به بررسی مراحل ساخت واکسن کرونا پرداخته و پروژه ساخت هم‌اکنون آغاز شده است و طبیعتاً همچون سایر فعالیت‌های پژوهشی مشابه به انجام کارآزمایی بالینی و بررسی در نمونه‌های حیوانی و نهایتاً انسانی نیازمند است که به‌فراخور دست‌یافته‌ها به حداقل چند ماه زمان نیاز است.

اما آنچه درباره ویروس کرونا قابل توجه است غافلگیری و فقدان برنامه مشخص میان کشورهایی است که به‌عنوان کشورهای توسعه‌یافته غربی معرفی می‌شوند. آنچه در ذیل می‌آید بررسی ایده‌های این کشورها برای مقابله با کروناست:

نسخه چینی برای همه قابل تجویز نیست

آمارهای اخیر از مبتلایان به ویروس کرونا در چین نشان می‌دهد تلاش‌های پکن برای مهار این ویروس با موفقیت همراه بوده است. سازمان بهداشت جهانی تأکید کرده کشورهای جهان از تلاش‌های چین برای کنترل این ویروس یاد بگیرند.  هرچند تدروس آدهانوم، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی گفته «یک نسخه یکسان برای همه و همه‌جا وجود ندارد» و کشورها بهتر است با توجه به وضعیت و مشخصات محلی اقدام کنند. آدهانوم با اشاره به اینکه هر ملتی باید روش خودش را به‌کار گیرد، تأکید کرده است: «گام نخست باید بر مهار شیوع ویروس متمرکز شود.»

آمریکا

در آمریکا، دولت ترامپ هنوز هیچ برنامه مشخصی برای مقابله با ویروس کرونا ارائه نکرده است و گزارش‌‌ها حاکی از آن است کاخ سفید بیشتر نگرانی‌های سیاسی و اقتصادی دارد. «پولیتیکو» در گزارشی نوشت ترامپ در یک نشست خصوصی ابراز نگرانی کرده است که این ویروس شانس انتخاب مجدد او را تحت تأثیر قرار دهد.

در همین حال، درخواست بودجه از طرف وزیر بهداشت ترامپ برای مقابله با ویروس کرونا با انتقاد هم جمهوری‌خواهان و هم دموکرات‌ها روبه‌رو شده است. «الکس ایزار» وزیر بهداشت آمریکا برای تولید واکسن و همچنین لوازم محافظتی همانند ماسک درخواست دو و نیم میلیارد دلار بودجه کرده است. نانسی پلوسی رئیس حزب دموکرات به این برنامه دولت واکنش نشان داد و گفت: «شرم‌آور است، پیشنهاد آقای ترامپ ضعیف است و نمی‌تواند در مواجهه با این مسئله کارساز باشد. ما برای مبارزه با ابولا 5 میلیارد دلار تصویب کردیم. حالا آن‌ها در تلاشند که از بودجه ابولا بردارند و اینجا خرج کنند». از طرفی دیگر مشخص نیست ساخت واکسن ضدکرونا چقدر زمان ببرد اما حتی اگر ساخته هم شود وزیر بهداشت آمریکا گفته است:‌‌ «نمی‌تواند تضمین کند که همه مردم قدرت مالی تهیه این واکسن را داشته باشند.»

ناظران و متخصصان آمریکایی اقدامات دولت ترامپ برای مقابله با ویروس کرونا را سیاسی توصیف می‌کنند. دکتر «دنا گریسون» متخصص بیماری‌های اپیدمی در صفحه توئیتر خود نوشت: «به‌عنوان پزشک که سال‌ها درباره درمان ابولا وقت صرف کرده‌ام، می‌دانم که ما نیاز به رهبری بر اساس واقعیت‌ها داریم نه بر اساس گرایش سیاسی تا یک واکنش جامعه را برای [مقابله] با شیوع ویروس کرونا بسیج کند.»

آلمان

کشورهای اروپایی نیز همانند آمریکا فاقد برنامه و طرح برای مقابله با ویروس کرونا به‌نظر می‌رسند. «جنز اسپهن» وزیر بهداشت آلمان گفته پزشک‌ها و متخصصان‌ بیمارستان برای درمان مبتلایان به ویروس کرونا همان نسخه‌ای را تجویز می‌کنند که برای آنفلوآنزا تجویز می‌کنند. هرچند او تأکید کرد که پزشکان و متخصصان «همه چیز را درباره این ویروس جدید نمی‌دانند و واکسنی در کار نیست». وزیر بهداشت آلمان همچنین گفته اقداماتی مانند «بستن مرزها» مناسب نیستند.

«لوتر ویلر» رئیس مؤسسه «رابرت کوخ» یک آژانس دولتی برای پیشگیری و کنترل امراض که از مراکز اصلی و تصمیم‌گیر برای مقابله کرونا است به دویچه وله گفت: «ما باید واقع‌بین باشیم. تا پایان امسال (میلادی) واکسنی ساخته نخواهد شد». ویلر گفته اقدامات آلمان برای مقابله با کرونا عمدتاً بر اساس طرحی صورت می‌گیرد که سه سال قبل برای مقابله بیماری‌های واگیر ارائه شده است. از جمله توصیه‌های این طرح که در زمان حاضر دولت آن را به‌کار می‌گیرد «دور نگه‌داشتن فرد بیمار از جامعه است». در این طرح همچنین توصیه شده «از تجمع خودداری و مراکز همگانی بسته شود و برگزاری رویدادها لغو گردد.»، اما مقامات آلمانی هنوز این توصیه‌ها را به‌کار نگرفته‌اند.

انگلیس

میان کشورهای اروپایی وضع انگلیس هم به همین شکل است، بر اساس طرحی که دولت این کشور روز گذشته (سه‌شنبه) منتشر کرد. در این برنامه هشدار داده شده است که ممکن است یک‌پنجم نیروی کار به این ویروس مبتلا شوند و درصورت شیوع گسترده،‌ تعطیلی مدرسه‌ها، کاهش گردهمایی‌های عمومی، کار از خانه، تعویق درمان‌های غیراورژانس و بازگرداندن پزشکان و پرستارهایی که اخیراً بازنشسته شده‌اند به کار در نظر گرفته شده‌اند. دولت انگلیس گفته است اگر شیوع ویروس به مرحله بحرانی برسد پلیس تنها می‌تواند بر جرائم بزرگ و حفظ نظم عمومی متمرکز شود.

فرانسه

وزیر بهداشت فرانسه از راه‌اندازی هفتاد مرکز فوری پزشکی در سرتاسر کشور برای مقابله با ویروس کرونا خبر داده است، در همین حال، وزیر حمل‌ونقل فرانسه با بستن مرزها مخالفت کرده و گفته است روشی مؤثر برای مبارزه با کرونا نیست. «جین باپتیسته» هفته قبل به یک تلویزیون محلی گفت: «بستن مرزها هیچ معنی نمی‌دهد چرا که نفوذ ویروس تنها از طریق مرزهای دولتی صورت نمی‌گیرد.»

ایتالیا

کشور ایتالیا بیشترین تعداد مبتلا به ویروس کرونا را میان کشورهای اروپایی دارد. تاکنون تلاش‌های این کشور نتوانسته موفقیت‌های زیادی برای مهار شیوع ویروس داشته باشد. این کشور بیش از ده شهر را در قرنطینه قرار داده، مدارس را تعطیل کرده و جشنواره ونیز را لغو کرده است.

اتحادیه اروپا

برنامه اتحادیه اروپا تشکیل «تیم واکنش به کرونا» بوده که از پنج کمیته تشکیل شده است تا تلاش‌های خود را برای مقابله با شیوع کرونا هماهنگ کنند. تمرکز این تیم بر سه محور عمده خواهد بود که عبارتند از: مراقبت‌های بهداشتی، تحرک و اقتصاد. این کمیته همچنین یک کمیته‌ای را تشکیل داده است تا تجهیزات محافظتی شخصی برای 20 کشور عضو تهیه کند.

بنابراین بررسی روشها و ایده‌های آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، ایتالیا و حتی کشور چین نشان می‌دهد که هیچ‌کدام از آنها ایده روشنی برای مقابله قطعی با کرونا ندارند. همه آن‌چیزی که در این کشورها انجام می‌شود، همان چیزی است که در ایران نیز در حال اقدام است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]