نگاه استارتاپ‌های فعال حوزه کاهش آلودگی هوا به جهاد ملی و اراده مسؤولان

کد خبر : 63090 دوشنبه 09 دی 1398 - 19:41:13

مشکل آلودگی هوا که این روزها به دغدغه تمام اقشار در تمام سنین تبدیل شده از طریق علم و فناوری قابل حل است و حتی استارتاپ‌های ایرانی در این زمینه فعال شده‌اند، البته ادامه این فعالیت و موفقیت در آن جهاد ملی و اراده مسؤولان را می‌طلبد.

تا ۱۵۰ سال پیش، هوای کره زمین خالص و تمیز و برای تنفس مناسب بود تا اینکه به تدریج صنعت وارد زندگی انسانها شد و ساختن کارخانه‌ها و راه انداختن تولیدات گوناگون مانند خودرو باعث آلودگی هوا شد، امروزه هوای بعضی از مناطق به قدری آلوده شده است که قابل تنفس نیست، هوای بسیاری از شهرهای بزرگ جهان از جمله کلانشهرهای ایران پر از مه‌ای غلیظ و دود آلود است، میزان این آلودگی به حدی رسیده که آسمان آبی را به آسمان قهوه ای تبدیل کرده است.

آمار نشان می‌دهد در جهان سالیانه ۷ میلیون نفر در اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند و در برخی کشورها تعداد افرادی که در اثر همین عامل جان خود را از دست می‌دهند بیشتر از قربانیان سوانح رانندگی است، بنابراین براساس نظر کارشناسان برای کاهش آسیب‌های ناشی از آلودگی هوا ما باید در شیوه زندگی خود تجدید نظر کرده و به پاکسازی هوایی که تنفس می‌کنیم بپردازیم.

مسؤولان هم در این زمینه اقداماتی را انجام داده‌اند، از جمله این اقدامات می‌توان به برنامه‌های معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری اشاره کرد، برای اطلاع بیشتر درباره اینکه اصلا کاهش آلودگی هوا چقدر می‌تواند به علم و فناوری مرتبط باشد با مسؤولان و کارشناسان گفت‌وگو داشته‌ایم.

* مجلس شورای اسلامی برای حل مشکل آلودگی هوا به کمک محققان می آید

بهروز بنیادی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به عواملی که سبب آلودگی هوا می شود، می‌گوید: اگر در نظر بگیریم که مهمترین عامل آلودگی هوای این روزها بحث خودروها و سوخت ها و کارخانجات در حال فعالیت است، قطعا شرکت‌های دانش بنیان و نیروهایی که در این مراکز علمی و تحقیقاتی فعال هستند، اگر بتوانند روی موضوع آلودگی هوا تمرکز داشته باشند این موضوع قابل حل است.

بنیادی معتقد است: آلودگی هوا یک معضل بزرگ به شمار می‌رود که تنها خاص کشور ما نیست و این امر در کلان شهرهای کشورهای پیشرفته نیز به همین منوال است، اما اگر دانشمندان ما بتوانند از تجربیات سایر کشورها استفاده کنند این موضوع حل می‌شود.

وی می‌گوید: البته افراد صاحبنظر در حوزه علم و فناوری کشور می‌توانند برای کاهش آلودگی هوا طرح‌های علمی ارائه دهند و قطعا مسؤولان از این طرح‌ها استقبال می‌کنند، مجلس شورای اسلامی نیز به کمک علم وفناوری می‌آید، کارشناسان و محققان حوزه پژوهش و علم و فناوری کشور باید ایده ها و نظراتشان را در این زمینه ارائه دهند تا پیگیری شود.

در این زمینه با اکبر ترکی نماینده مردم فریدن و چادگان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت‌وگو کردیم، وی می‌گوید: حذف وسایل بنزینی، دودزا و گازوئیلی در همه کشورها در حال انجام است ولی در ایران این امر صورت نگرفته، محققان می‌توانند این موضوع را حل کنند.

ترکی، علت اصلی آلودگی هوای کلان شهرها را در خودروها می‌داند و می‌گوید: چرا از تولید خودروی برقی که محققان کشورمان توانایی انجام آن را دارند جلوگیری می‌شود؟ از طریق علم و فناوری کارهای بسیاری قابل انجام است ولی دولت کمکی به محققان نمی کند.

*  چرا طرح‌ کلان مقابله با ریزگردها تعطیل شد؟

محمدمهدی نژادنوری معاون پژوهش و فناوری اسبق وزیر علوم نیز می‌گوید: یکی از طرح‌های کلان در وزارت علوم، طرح مبارزه با ریزگردها بود که در ۶ دانشگاه بزرگ کشور از جمله اهواز، دانشگاه تهران، شریف و دیگر دانشگاه‌ها انجام شد، قرار بود برای انجام این طرح با سازمان محیط زیست همکاری شود که تقریبا مرحله اول این پروژه در حال انجام بود، ما ازوزارت علوم به این دانشگاه ها بودجه اولیه را اختصاص دادیم که فعال شوند و بودجه اصلی نیز از سازمان محیط زیست به آنها تعلق گرفت اما متاسفانه با پروژه های کلان برخورد نامناسب شده و این طرح تعطیل شد.

وی در ادامه می گوید: در این طرح فرضیه این بود که بخش زیادی از آلودگی هوا به دستاوردهای بشر  مانند خودروها وتجهیزات گرمایش خانگی مربوط می‌شود، البته بخشی از آن هم به طبیعت مربوط می شود به عنوان نمونه ریزگردهایی که به دلیل برداشت‌های نامناسب از معادن شن و ماسه ایجاد شد که البته تمام اینها بدون استثناء دلایل علمی دارد.

مهدی‌نژاد نوری معتقد است: برای رفع این آلودگی‌ها باید استاندارد خودروها افزایش یافته و مدیریت صحیح مرزهای ترافیکی در سطح علمی فنی و مهندسی  انجام شود، علم و فناوری در تولید ماشین های برقی وهیبریدی مشکلی ندارد اما باید به پروژه هایی که در داخل انجام می‌شود اهمیت داده شود، اینکه چرا این خودروها تولید نمی شود را باید از دولت و کسانی که تنها نگاه اقتصاد ی دارند پرسید، اگر این امکان به وجود بیاید که بخشی از خودروها، برقی و هیبریدی شوند بخشی از آلودگی حل خواهد شد، همین که این خودروها به بازار ورود پیدا کنند و عده ای خریداری کنند  به جد مسأله آلودگی هوا از طریق علم وفناوری حل می‌شود.

* فعالیت استارت‌آپ‌ها در حوزه کاهش آلودگی هوا

موضوع ارتباط علم و فناوری و کاهش آلودگی هوا را از اسماعیل قادری‌فر رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی نیز سؤال کردیم، قادری‌فر موضوع آلودگی هوا را یک جنبه اجتماعی، فناورانه دانسته و معتقد است: البته در سال‌های اخیر مجموعه دولت و شهرداری تلاش بسیار زیادی برای گسترش ناوگان حمل و نقل عمومی در کلان شهرها انجام داده‌اند و سطح دسترسی را نیز آسان کرده‌اند، اما درباره فرهنگ استفاده از خودروی شخصی باید یک کار جهادی از لحاظ‌‌ ملی داشته باشیم.

به گفته وی، نکته بعدی در استفاده از فناوری‌های نوین برای حل معضل آلودگی هواست، ما باید ارتقاء زیر ساخت خودروهای برقی و موتورسیکلت های برقی را داشته باشیم که همه اینها تاثیر بسزایی در کاهش آلودگی هوا دارد.

قادری‌فر موضوع مهم دیگر در این حوزه را ضرورت بهینه سازی موتورخانه های مسکونی دانسته و می‌گوید: موتورخانه های مسکونی باید در ایام فصل سرما با دمای بالاتری تنظیم شود، این ها به یک منبع آلاینده در مصرف انرژی و بحث آلایندگی تبدیل شدند به همین دلیل نیز ما پایلوت ملی طرح بهینه سازی موتورخانه ها را با همکاری چند استارت آپ شروع کردیم.

* پرورت وجود اراده ملی برای حل معضل آلودگی هوا

حمیدرضا امیری‌نیا رئیس انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر نیز در این باره می‌گوید: علم و فناوری خروجی‌های متفاوتی دارد، یکی از این خروجی‌ها انرژی های تجدید پذیر است مانند انرژی های خورشیدی، باد و گرمایی که همه این ها انرژی های بی نهایتی هستند که خداوند در اختیار انسان ها گذاشته است اما در حال حاضر در ایران استفاده از این انرژی‌ها تقریبا صفر است‌، بسیاری از شهرهای دنیا اقدام به طراحی راه حل هایی کردند که بخش مهمی از این راه حل ها در مسیر علم و فناوری است.

به اعتقاد امیری‌نیا، علم و فناوری امروزه در کاهش آلودگی هوا نقش مهمی دارد و آرزوی ما در انجمن انرژی تجدید پذیر کشور این است که یک حکمرانی انرژی تجدید پذیر داشته باشیم که  بتوانیم مشکل آلودگی هوا را حل کنیم، البته اگریک اراده ملی باشد.

وی از نهایی شدن سند انرژی های تجدیدپذیر در شورایعالی انقلاب فرهنگی خبر داده و می‌گوید: و برای اینکه این سند به تصویب نهایی برسد همه دستگاه ها باید دست به دست هم بدهند و با استفاده از علم وفناوری یک تحول در آب و هوای کشور برای نسل آینده داشته باشیم.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]