عمارت هنرمند میزبان دائمی اثری از «کریم شانه ساز» شد

کد خبر : 63062 چهارشنبه 04 دی 1398 - 08:14:52

اثری از استاد «کریم شانه ساز» نقاش معاصر، با همکاری مجموعه هلدینگ امیران به عمارت هنرمند اصفهان اهدا شد.

در آیین این اهدا که سه شنبه سوم دی‌ماه برگزار شد، مدیر عمارت هنرمند با ابراز خرسندی از نمایش دائمی آثار هنرمندان در عمارت هنرمند، اظهار کرد: متاسفانه 99 درصد گالری ها در مقابل نمایش آثار هنرمندان از آنها وجه‌های بالایی دریافت می کنند که این موضوع ازنظر من رفتاری بسیار ناراحت کننده است و متاسفم از اینکه هنوز تعریفی برای چگونگی نمایش آثار هنرمندان در گالری‌ها وجود ندارد و یک هنرمند و یا دانشجویی که به هنر می پردازد برای نمایش آثارش باید هزینۀ گزافی به گالری ها پرداخت کند و متاسفم از اینکه چرا نباید جایی باشد که هنرمند بدون دغدغه آثارش را به نمایش بگذارد.

فرید صلواتی افزود: دنیا به آثار هنری هنرمندان‌شان زنده است و متاسفم که حتی در موزه هنرهای معاصر اصفهان نیز امکانی برای نمایش آثار هنرمندان به صورت دائمی وجود ندارد درحالی که باید حداقل یک اثر از هر هنرمندی در موزه هنرهای معاصر باشد.

وی با بیان اینکه هر هنرمند باید برای خودشناسنامه ای در اصفهان داشته باشد، گفت: عمارت هنرمند یک کافه نیست بلکه خانه هنرمندان این شهر است و من از دیدن آثار هنرمندان در این عمارت لذت می برم و امیدوارم آثار بیشتری به صورت دائمی در این عمارت نمایش داده شود تا مخاطبان با آنها آشنایی بیشتری داشته باشند.

مدیر عمارت هنرمند ادامه داد: من متاسفم از اینکه برخی به اسم، مسئولیت فرهنگی دارند اما از رخدادهای فرهنگی و هنری شهر اطلاعی ندارند. وقتی من از هنرمندان این شهر چیزی ندانم آثار یک هنرمند فاخر را اثری معمولی می دانم و به اصطلاح، دوغ و دوشاب برایم یکی می شود.

صلواتی با یادی از استا پورصفا، تصریح کرد: باید مسئولین در عمل و به صورت واقعی این اعتماد و اطمینان را در هنرمندان ایجاد کنند تا آنها برای ارائۀ آثارشان از خود رغبت نشان دهند، سالها قبل مصاحبه ای با استاد پورصفا داشتم و از او خواستم آثارش را در مکانی دائمی در معرض دید قرار دهد و ایشان پاسخی منطقی داد که به چه کسی اطمینان کنم! و واقعا این حرف جای بسی تفکر دارد و افسوس که بسیارند افرادی که تمایل دارند در زمینه فعالیت های فرهنگی در این شهر هزینه کنند اما به دلیل عدم اطمینان کنار می کِشند و حق هم دارند.

باید چراغ هنر روشن بماند

در ادامۀ این آیین، مدیر مجموعه بین‌المللی هلدینگ امیران آرت گفت: دغدغه‌های هنرمندان برای ارائه و فروش آثارشان در بسیاری مواقع باعث می شود که از نمایش آثار خود در گالری‌ها صرف نظر کنند که این موضوع هم به دلیل هزینه های بالای گالری ها و یا فیلترهایی است که مبنای علمی و هنری ندارد و هم به دلیل عدم آشنایی هنرمندان با نحوۀ ارائۀ آثارشان است.

امیر شریفی افزود: ما همواره سعی کردیم درحد توان تلاش کنیم تا چراغ هنر روشن بماند و از این‌رو به واسطۀ نگه داشتن خاطرات همه هنرمندانی که آثار خود را در عمارت هنرمند نمایش می دهند و قرار است در تاریخ نیز ثبت شود برنامه ریزی هایی را انجام دادیم تا بتوانیم تا در عمارت هنرمند «یادگار ایونت» داشته باشیم که در این رویداد، یادگاری هنری از دستانی که آن هنر را خلق کرده به دستانی اهدا می شود که قرار است آن هنر را برای اعتلا به صورت امانت نگه دارد.

شریفی با اشاره به برگزاری نمایشگاه آوات که مهرماه در عمارت هنرمند اصفهان برگزار شد، گفت: یکی از هنرمندانی که آثار نفیس وی در نمایشگاه آوات نمایش داده شد استاد کریم شانه ساز بود که به دلیل کسوت در فعالیت هنری، شرایط هنری و هم به دلیل شخصیت خاص هنری وی، اثری نفیس از این استاد بزرگ به رسم یادبود از نمایشگاه آوات به عمارت هنرمند اهدا شد تا ما یاد بگیریم که از هنرمندان تا زمانی که در اوج هستند قدردانی کنیم و به یاد آنها باشیم.

یادگار برای همیشه

هم‌چنین «کریم شانه ساز» نیز اظهار کرد: یک روز به منزل شادروان استاد پرویز کلانتری رفتم که با پسر خواهرم دوستی نزدیکی داشت و چهار تابلوی نقاشی آبرنگ از تخت فولاد در منزل وی دیدم که از آن ها عکاسی کردم و تصمیم گرفتم آن چهار تابلو را در یک تابلو نقاشی کنم که درمجموع بخشی از تکایای تخت فولاد را نشان می دهد و خوشحالم که امروز به عمارت هنرمند اهدا می کنم تا همیشه در این مکان که از آنِ هنرمندان است به یادگار بماند.

وی تصریح کرد: من متولد سال 1332 در محلۀ بیدآباد اصفهان هستم و از کودکی تفریحم این بود که پشت مغازۀ استاد سُمبات درکیورغیان و استاد یرواند ناهاپتیان در چهارباغ می رفتم و از دیدن تابلوها و نقاشی کشیدن آنها لذت می بردم و دلیل علاقۀ وافرم به نقاشی، در تابستان یکی از سالهایی که محصل بودم به مغازۀ استاد بهادر در چهارباغ رفتم و نقاشی را با این استاد شروع کردم. در ادامه در دبیرستان سعدی از استاد فضائلی در زمینل خوشنویسی بهره بردم و در انجمن خوشنویسان نزد ایشان خط نسخ و نزد استاد معین الکتاب نیز خط نستعلیق را آموختم و در کنار خوشنویسی به صورت جدی به نقاشی رنگ و روغن و آبرنپ پرداختم اما از ده سال قبال تا کنون و به دلیل بیماریم، بر روی نقاشی آبرنگ تمرکز کرده ام و هنوزهم آموزش را رها نکرده ام و همچنان از رهنمودهای استاد احمد حمیدی از نقاشان بزرگ آبرنگ بهره می برم.

این نقاش با بیان اینکه موضوعات موردنظر وی در نقاشی، ابنیۀ تاریخی اصفهان است، تاکید کرد: آبرنگ دنیای بی نظیری است، دنیایی که حس و حال خوبی به من منتقل می کند، در این هنر شگفت انگیر وقتی قلم را بر روی زمینه روان می کنی باید با فکر و تسلط همراه باشد چرا که در نقاشی آبرنگ نمی شود ایرادها را برطرف کرد.

گفتنی است، تابلوی نقاشی اثر استاد «کریم شانه ساز» با حضور این هنرمند و مدیریت مجموعه هلدینگ امیران به فرید صلواتی مدیر عمارت هنرمند اصفهان اهدا و به صورت دائمی زینت بخش این عمارت شد.

 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]