با حضور معاون علمی رییس‌جمهور؛

سورنا ۴ رونمایی شد

کد خبر : 63003 شنبه 23 آذر 1398 - 16:55:57

طی مراسمی با حضور معاون علمی‌وفناوری رییس‌جمهور ربات انسان‌نمای "سورنا ۴" رونمایی شد.

ربات انسان‌نمای "سورنا ۴" با حضور دکتر سورنا ستاری امروز، همزمان با هفته پژوهش و فناوری در دانشکده فنی دانشگاه تهران رونمایی شد.

این ربات ۱۷۰ سانتی‌متری و ۷۰ کیلوگرمی توانایی راه رفتن با سرعت ۷/. کیلومتر را دارد و می‌تواند درجا دور بزند. این ربات، توانایی حرکت آنلاین به جوانب را دارد و دنده عقب نیز حرکت می‌کند.

ربات "سورنای ۴" همچنین  می‌تواند روی سطوح ناهموار حرکت کند و تعادل خود را در صورت بروز اغتشاش بازیابی کند. از دیگر توانایی‌های "سورنا ۴" می‌توان به توانایی شوت زدن، انجام حرکات متنوع دلخواه چون دست دادن و ادای احترام و جابجایی و بلند کردن اشیاء اشاره کرد. 

همچنین این ربات توانایی تشخیص ۱۰۰ فرمان صوتی و توانایی‌های گفتاری و شنیداری را دارد. قابلیت پاسخ‌گویی به صورت تبدیل متن به گفتار، توانایی بینایی و قابلیت تشخیص ۱۰۰ شی مختلف از دیگر توانایی‌های این ربات است.

دکتر یوسفی، مجری طرح در مراسم رونمایی از این ربات در جمع خبرنگاران با اشاره به قابلیت‌های این ربات گفت: "سورنا ۴" مجهز به پوش ریکاوری است و در صورت هول داده شدن و یا دچار لغزش شدن، قادر به حفظ تعادل خود است.

وی از طراحی و ساخت سورنا ۵ و ۶ خبر داد و یادآور شد: در نسل ۵ این ربات بر افزایش سرعت و تکرارپذیری آن تمرکز خواهد شد.

یوسفی با بیان اینکه از سرریز این فناوری در طراحی اندام رباتیکی استفاده می‌شود، گفت: در حال حاضر پروپوزال‌هایی در این راستا تعریف شده است. 

مجری طرح خاطر نشان کرد: عملگرها و موتورهای این نسل کاملا بومی شده و با سرمایه‌گذارهایی برای ساخت ربات‌های آموزشی مذاکره شده است.

طراحی و ساخت این ربات در سال ۸۶ آغاز و سال ۸۷ نسل اول آن رونمایی شد. سال ۸۹ نسل دوم رونمایی شد و سورنا ۳ نیز در سال ۹۴ رونمایی شد.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]