توسط محقق ایرانی انجام شد؛

ساخت محلولی برای از بین بردن یخ های جاده ها با استفاده از مواد ارگانیک

کد خبر : 62973 یکشنبه 17 آذر 1398 - 11:53:15

یکی از محققان جوان ایرانی برای اولین بار در جهان موفق به ساخت نوعی محلول برای آب کردن یخ های سطح جاده و راه ها با استفاده از پسماند میوه ها شده است که دوست دار محیط زیسط است

یکی از محققان جوان ایرانی برای اولین بار در جهان موفق به ساخت نوعی محلول برای آب کردن یخ های سطح جاده و راه ها با استفاده از پسماند میوه ها شده است که دوست دار محیط زیسط است و آثار تخریبی برای منابع طبیعی و گیاهان ندارد.

استفاده از محلول نمک و شن چه آسیب هایی به محیط زیست وارد می کند ؟

هر ساله با آغاز فصل زمستان یکی از مشکلاتی که شهرداری ها و راهدارها را با مشکل رو به رو می کند یخ زدن راه ها و جاده ها می باشد. استفاده از ترکیب نمک و شن یکی از روش هایی است که می توان با پاشیدن آن بر روی جاده ها باعث آب شدن یخ ها شد . اما استفاده از این ترکیب می تواند صدمات جبران ناپذیری برای محیط زیست به همراه داشته باشد.

نمک پاشی برای آب، خاک، گیاهان، جانوران و حتی مبلمان شهری زیان آور است و اساساً شیوه اجرای عملیات اشتباه است. نمک (سدیم کلراید ) باید با حلالی مثل آب مصرف شود تا بتواند با پایین آوردن درجه ذوب برف سریع تر و بهتر عمل کند. زمانی که EC آب (درجه شوری آب) بالا برود، گیاهان شهری به علت عدم سازگاری با نمک در درازمدت دچار ضایعه و سوختگی شده و در نهایت به نابودی و خشک شدن گیاه منجر می‌شود. فقط گیاهان بیابانی و شورپسند تحمل نمک بیش از حد را دارند.

استفاده از نمک برای آب کردن یخ ها همچنین باعث نفوذ شوری به منابع زیر سطحی می شود و درنهایت با جریان آب وارد دشت ها و مزارع می شود و فجایع و خسارت های ناشی از آن ماه ها و سال ها بعد پدیدار خواهد شد. علاوه بر آن ، نفوذ سدیم کلراید باعث مرگ موجودات زنده درون خاک نیز می شود . از دیگر آثار زیان بار استفاده نمک پاشی، تاثیر نامطلوب آن بر روی سازهای بتنی و تخریب آن ها می باشد. آب نمک حاصل از ذوب برف و نمک توسط خودرو ها به جدول های یخ بسته حاشیه خیابان ها پاشیده شده و تفاوت درجه حرارت نمک و یخ، متلاشی شدن و فرسایش جدول ها را در پی خواهد داشت. مشکل مضاعف تعویض و تبدیل این جدول های بتونی به نخاله و تلنبار شدن آن ها در خارج از شهر است و پیامد بعدی، غیرقابل استفاده شدن زمین های انباشته شده از نخاله و خلق مشکل زیست محیطی دیگر می باشد.

بر اساس تحقیقاتی که در آمریکای شمالی انجام شده نشان می ‌دهد که غلظت نمک در بسیاری از دریاچه ‌های ایالات متحده تا سال 2050 از حد لازم برای گیاهان، حیوانات و میکروارگانیسم‌ های آبزی فراتر خواهد رفت. کانادا نیز با مشکل مشابهی روبه ‌روست. هر سال نزدیک به پنج میلیون تن نمک بر روی جاده‌های این کشور پاشیده می‌شود. بسیاری از شهرداری‌ها در اونتاریوی شمالی هر ساله بیش از 100 هزار تن نمک به همین منظور استفاده می‌کنند.

محلول ساخته شده محقق ایرانی چه ویژگی هایی دارد ؟

سدیم کلراید موجب تخریب سطح آسفالت و نیز بخش های فلزی ماشین ها می گردد. از همین رو مهدی هنرور نظری دانشجوی دانشگاه ایالتی واشنگتن تحت سرپرستی استاد راهنمای خود شیانمینگ شی موفق به تولید ضدیخ طبیعی و سازگار با محیط زیست شده که ماده اصلی آن پوست انگور و دیگر مواد دورریز این میوه است.

این ضد یخ با استفاده از مواد موجود در انگور همچون فسفات، آمیدها و اسیدهای آمینه ساخته شده است و به راحتی باعث آب شدن یخ ها می شود. آزمایشاتی که بر روی این محلول انجام شده نشان می دهد که استفاده از ضد یخ طبیعی باعث می شود برف و یخ سریع تر از زمانی که سدیم کلراید مورد استفاده قرار می گیرد، آب شود. علاوه بر آن ضدیخ جدید دوستدار محیط زیست بوده و باعث می شود آسیب بسیار کمتری به آسفالت و خودروها وارد شود .

به گفته مهدی هنرور در آینده می توان از دیگر ضایعات کشاورزی مانند پسماند سیب، برگ چغندر، برگ برخی انواع گل و غیره برای تولید مواد ضدیخ استفاده کرد. هزینه این کار بسیار پایین و سازگاری این ترکیبات با محیط زیست بسیار زیاد است .

منبع: بسیج علمی کشور

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]