یک فوق تخصص گوارش و کبد :

یبوست را جدی بگیرید

کد خبر : 62846 سه شنبه 21 آبان 1398 - 10:15:04

سلامت دستگاه گوارش متضمن سلامت سایر ارگان های بدن است. رعایت نکات تغذیه ای و سلامت روان و دوری از استرس و تنش های عصبی از جمله موارد مهمی است که در تامین سلامت بخش گوارشی بدن نقش مهمی دارند.

اما متاسفانه این روزها در گزارش های حوزه سلامت و آمارهای ارائه شده از سوی مراکز بهداشتی ،درمانی و کلینیک ها به افزایش تعداد مبتلایان به اختلالات گوارشی اشاره می شود.

بدتر از آنکه قشر جوان جامعه که مبتلا به این نوع بیماری اند،کم نیستند. از آنجا که پیشگیری و درمان به موقع بیماری ها می تواند در تامین سلامت و آرامش افراد نقش داشته باشد داشتن آگاهی در این زمینه می تواند کمک کند.

فیشر انال : پاره گی خطی در لایه پوششی کانال انال است که از خط پکتینه تا anal verje ادامه دارد تا زمانی که بیش از ۸ هفته از شروع آن نگذشته باشد به آن  فیشر حاد و سپس مزمن گفته می شود. گاهی با درگیری زیر مخاط و یا اسفنگتر داخلی مقعد است  و می تواند همراه با perianal skin tag باشد و یا hypertrophic  anal papilla باشد. 

دکتر محسن شریفی،فوق تخصص گوارش و کبد و مدرس دانشگاه در اصفهان ضمن بیان این مطلب در باره محل بروز انال گفت: محل شایع فیشر انال در ناحیه  خلفی و‌پوستریور میدلاین است. در صورتیکه در محل دیگری قرار داشته باشد بیمار باید از نظر بیماریهای التهابی روده بویژه کرون- کانسر انال - TB یا سفلیس چک شود.

وی درباره علت انال تصریح کرد: گر چه یبوست محتمل ترین عامل فیشر انال هست ولی علت انال هنوز معلوم نیست و‌نقش جریان خون اسفنگتر و تونسیته اسفنگتر را نباید از نظر دور داشت. همچنین ناکافی بودن جریان خون در ناحیه پوستریور مید لاین در ناحیه انوس رل مهمی را در ایجاد فیشر بازی می کند .

فوق تخصص گوارش افزود:زیاد بودن تونسیته مقعد جریان خون این ناحیه را باز هم‌کمتر می کند و به همین دلیل وقتی با داروها اسفنگتر ریلکس می شود جریان خون بهتر می شود .

علامت بیماری:  شریفی درباره علامت فیشر انال خاطرنشان کرد: فیشر انال باعث درد شدید بعد از دفع همراه با شواهد خونریزی روی مدفوع یا روی دستمال می شود.به گفته وی این اختلال با شرح حال و معاینه آرام تشخیص داده می شود و در این موارد از پروکتوسکپی باید اجتناب شود.

درمان فیشر انال:فوق تخصص گوارش و کبد در ادامه درباره درمان انال گفت:درمان بر اساس رفع شدن یبوست با استفاده از تغییر الگوی غذایی و  استفاده از ملین ها و استفاده از آبگرم ‌قبل از دفع می باشد.

وی اشاره کرد: درمان اولیه شامل استفاده از فیبر (۲۵-۳۰)گرم روزانه و دو لیتر مایعات روزانه است. همچنین داروهایی که تجویز می شوند عبارتند از: لیدوکایین موضعی دو در صد قبل از هر نوبت اجابت مزاج، پماد های حاوی دیلتیازم دو در صد یا تی ان جی ( TNG)دو دهم در صد هر ۸ ساعت که باعث کاهش فشار اسفنگتر مقعد و بهبود سریع تا ۵۰ در صد می شود.

به گفته دکتر شریفی،از عوارض این داروها افت فشار خون سردرد و سرگیجه می باشد که بدین ترتیب باید با دستکش و از دوز کم به بالا شروع شود.

وی همچنین درباره داروهای تزریقی که تجویز می شود افزود:  در موارد فیشر مزمن از ترریق آمپول بوتاکس در یک یا چهارمنطقه  تزریق استفاده می شود که این باعث کاهش فشار اسفنگترو مقعد و بهبود جریان خون ناحیه می گردد .

خبرنگار: لادن سلطانی

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]