در دیدار مسئول بسیج علمی استان با نماینده ولی فقیه در استان اصفهان مطرح شد؛

جشنواره های علمی، پیوند میان نخبگان و صنایع را برقرار کنند

کد خبر : 62834 پنج شنبه 16 آبان 1398 - 18:58:46

امام جمعه اصفهان گفت: جشنواره های علمی مانند جشنواره خیام با پیوند میان نخبگان و صنایع مشکلات کشور در بخش تولید را برطرف کنند.

مسئول سازمان بسیج علمی, پژوهشی و فناوری استان اصفهان به اتفاق گروهی از نخبگان این سازمان با آیت‌الله سید یوسف طباطبایی نژاد نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان دیدار کردند، در این دیدار امام جمعه اصفهان در جریان رویکردهای و فعالیتهای این سازمان و بویژه جشنواره علمی بین المللی خیام که امسال در اصفهان برگزار خواهد شد قراگرفت و ضمن ابراز خرسندی با اشاره به ظرفیت‌های بزرگ علمی و نخبگانی کشور بر تبلیغ و اطلاع رسانی بیشتر فعالیتهای این سازمان تاکید کرد و گفت: جشنواره های علمی مانند جشنواره علمی بین المللی خیام با پیوند میان نخبگان و صنایع مشکلات کشور در بخش تولید را برطرف کنند.

مسئول سازمان بسیج علمی, پژوهشی و فناوری استان اصفهان در این دیدار، اظهار داشت: رهبر انقلاب اسلامی در بیانیه گام دوم بر موضوع علم تأکید داشتند و لازم است به گونه ای برنامه‌ریزی شود که توانمندی‌های نخبگان کشور شناسایی و حمایت شود.

خالدگمار با بیان این که این سازمان از سال 1387 همزمان با سال شکوفایی و نوآوری با هدف شناسایی و حمایت مادی و معنوی نخبگان، نخبه پروری و نخبه یاری تشکیل شده است، اظهار داشت: حمایت مخترعین و نخبگان توسط این سازمان هم مشروط بر ارائه اعلام نیاز از صنایع و بصورت بلاعوض است.

وی با بیان این که این سازمان از ابتدا تا بحال هر سال جشنواره جهادگران علم و فناوری را همزمان با هفته بسیج برگزاری می کند، افزود: با حمایت این سازمان جشنواره ملی یک ایده یک دنیا توسط گروهی از نخبگان برگزار شد.

 مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اصفهان، با بیان اینکه این جشنواره سال گذشته در تهران برگزار شد و امسال در اصفهان برگزار می‌شود، افزود: جشنواره اختراعات مختلفی در کشور وجود دارد اما ارتباط صنعت با دانشگاه و حتی مدارس را شکل نداده است، ما در این جشنواره تلاش می‌کنیم که این ارتباط شکل بگیرد. 

 

اختراعی که منجر به برطرف شدن معضلی از کشور و یا رفع وابستگی شود کسر خدمت می گیرد

گمار با اشاره به این که یکی از حمایتهای سازمان بسیج علمی برای نخبگان کسر خدمت سربازی است، تصریح کرد: یکی از امتیازات جشنواره خیام، کسر خدمت است؛ اگر کسی، اختراعی که منجر به برطرف شدن معضلی از کشور و یا رفع وابستگی شود داشته باشد کسر خدمت اعمال می‌شود. 

 

مدرک تحصیلی ملاک دریافت اختراعات و ایده‌ها نیست
مسئول سازمان بسیج علمی, پژوهشی و فناوری استان اصفهان با بیان اینکه اصفهان این ظرفیت را دارد که نخبگان علمی جهان اسلام را جذب کند، خاطرنشان کرد: ما هیچ‌گاه مدرک تحصیلی را ملاک دریافت اختراعات و ایده‌ها نگذاشتیم، به عنوان مثال کارگر فولاد مبارکه طرحی ارائه کرده و ما حمایت کردیم و امروز آن طرح در فولاد مبارکه اجرا شده و آسیب‌ها را برطرف کرده است.

دبیر جشنواره علمی بین المللی خیام نیز در این دیدار، اظهار داشت: عنوان جشنواره سال گذشته یک ایده یک دنیا بوده که پس از دریافت مجوز برگزاری رویداد بین المللی و همکاری سایر کشورها شورای سیاست گذاری تصمیم به تغییر نام جشنواره بین المللی به نام  خیام نمودند و پیرو فرمایشات رهبر انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) در خصوص اینکه " اگر قدرت می خواهیم، اگر عزت میخواهیم، اگر این را می خواهیم که ما مرجع مراجعات کشورها و دولت ها باشیم، نه اینکه آنها مرجع مراجعات ما باشند، باید علم را تقویت کنیم، و این ممکن و عملی است." در تلاشیم امسال با حمایت جنابعالی و همچنین همکاری مستقیم آقای دکتر گمار مسئول سازمان بسیج علمی, پژوهشی و فناوری استان این امر مهم را اجرا کنیم.

آیت‌الله سید یوسف طباطبایی نژاد نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از وجود رویکردها و فعالیتهای ارزشمند این سازمان و برگزاری جشنواره ای در این سطح، اظهار داشت: جشنواره های علمی مانند جشنواره خیام باید بتواند ارتباط طرح‌ها و اختراعات را با صنایع ایجاد کند تا مشکلات کشور بویژه در بخش تولید برطرف شود.

امام جمعه اصفهان، افزود: در میان جوانان کشور ظرفیت‌های بزرگ از نظر علمی وجود دارد و نخبگانی داریم که طرح‌های بسیار خاص و کاربردی ارائه داده و لازم است از آنان حمایت شود.
وی با تأکید بر ضرورت پیوند صنعت و جامعه علمی و نخبگانی کشور، تاکید کرد: دفتر این جشنواره باید بتواند ارتباط طرح‌ها و اختراعات را با صنایع ایجاد کند تا مشکلات صنعت برطرف شود.
نماینده ولی فقیه در استان اصفهان، بیان داشت: دبیرخانه این جشنواره باید تبلیغات بیشتری داشته باشد تا نخبگان و کسانی که ایده و طرح دارند بتوانند به راحتی با این جشنواره مرتبط شوند، همچنین آنها زمینه‌ای را فراهم کنند که طرح‌ها به دستگاه‌های مختلف و مسئول معرفی و بررسی شود.
وی با تاکید بر اینکه باید از فرصت‌ها برای خودکفایی کشور در مسائل مختلف بهره برد، تحریم‌ها را عاملی برای سازندگی دانست و افزود: در زمان تحریم بخاطر این که محروم از آنچه می‌خواهیم هستیم، دست و پا می‌زنیم که بسازیم و مستقل شویم.
آیت‌الله طباطبایی نژاد، گفت: رهبر انقلاب همواره تأکید دارند که جوانان باید مشکلات کشور را برطرف کنند و حتی تأکیدات ایشان به گونه ای است که برخی اتهام می‌زنند که ایشان، در حال پیر زدایی هستند، رهبر انقلاب اسلامی باور دارند که جوانان می‌توانند مشکلات کشور را برطرف کنند.

انتهای پیام/

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]