رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان مبارکه:

آیت الله مبارکه ای عالمی که مسلط به چند ده علم زمانه بود

کد خبر : 62816 شنبه 11 آبان 1398 - 14:46:11

امام جمعه مبارکه گفت: مرحوم آیت الله مبارکه ای با سن کم در بسیاری از علوم روز صاحب نظر بودند و در علوم تفسیر، حدیث، ریاضی، کلام، هندسه، صرف و نحو، لغت، فقه، اصول هیئت، طب و حتی فیزیک و شیمی تبحر داشتند.

به گزارش سیناپرس اصفهان، حجت الاسلام سید مهدی موسوی امام جمعه شهرستان مبارکه  ظهر شنبه در جمع اصحاب رسانه پیرامون کنگره بزرگداشت  آیت الله سید محمدعلی مبارکه‌ای عنوان کرد: به فرموده پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم علما وارثان انبیا هستند.
وی افزود: بزرگداشت آیت الله شهید محمدعلی مبارکه‌ای قدمی در عرصه بزرگداشت علم و فرهنگ است.
حجت الاسلام موسوی با اشاره به تلاشهای فرماندار برای برگزاری این کنگره ابراز کرد: آیت الله مبارکه‌ای شخصیت بسیار بزرگی بوده ولی متاسفانه تاکنون کار شایسته‌ای در راستای معرفی این شخصیت انجام نشده است و ایشان حتی برای همشهری‌های خود مهجور و ناشناخته است.
وی با اشاره به علم گسترده و تحصیلات مجدانه آیت الله مبارکه‌ای اظهار کرد: اولین آیه‌ای که بر پیامبر اسلام نازل شد آیات سوره قلم است که در زمینه علم و ضرورت دانش اندوزی سخن گفته است.
امام جمعه شهرستان مبارکه با بیان اینکه اگر در بین ارزشها فضیلتی بالاتر از علم بود خداوند بر آن امر تاکید میکرد خاطرنشان کرد: نهایت همه درجات کمالی انسان در علم است.
وی با اشاره به جوان بودن آیت الله مبارکه‌ای تصریح کرد: ایشان با سن کم در بسیاری از علوم صاحب نظر بودند و در علوم تفسیر، حدیث، ریاضی، کلام، هندسه، صرف و نحو، لغت، فقه، اصول هیئت و حتی فیزیک و شیمی تبحر داشتند.
وی با بیان اینکه ایشان بیش از هزار جلد راجع به علوم مختلف اطراف خود جمع آوری کرده بودند و گاهی کتبی را می‌فروختند تا بتواند کتب دیگری تهیه و مطالعه کنند افزود: ایشان نزد آیت الله حائری رئیس حوزه علمیه قم می‌رسند و ایشان آیت الله مبارکه‌ای را آزمایش می‌کنند و مقام اجتهاد ایشان را تایید می‌کنند.
حجت الاسلام موسوی با اشاره به اینکه آیت الله مبارکه‌ای در زمینه طب نیز متبحر بودند تصریح کرد: ایشان نزد یکی از اساتید در حوزه طب تلمذ کرده‌اند و علوم طبی را نزد ایشان آموختند.
وی آیت الله مبارکه‌ای را شخصیتی مهذب دانست و افزود: ایشان در زمینه تهذیب و تربیت نزد آیت الله محمدعلی کاشی خدمتگذاری می‌کردند و در مدرسه صدر اصفهان از مرحوم کاشی تاثیراتی داشتند و از مواعظ ایشان بهره‌مند می‌شدند.
امام جمعه شهرستان مبارکه با اشاره به قلم شیوای آیت الله مبارکه‌ای عنوان کرد: حدود ۵۰ اثر فاخر از ایشان تاکنون به چاپ رسیده که بسیاری از آثار ایشان نیز هنوز منتشر نشده است.
وی با بیان اینکه آیت الله مبارکه‌ای از خطیبان ناب بوده اند ابراز کرد: ایشان از علمای زمان‌شناس و اهل سیاست و دیانت بودند و از توفیقات ایشان این بوده که نزد شهید مدرس شاگردی کرده است.
حجت الاسلام موسوی با اشاره به اینکه هجرت برای خدا از ویژگی های آیت الله مبارکه‌ای بود خاطرنشان کرد: ایشان بیش از ۲۰ کشور را رفته‌اند و با بزرگان کشورها دیدار داشته و آثار مثبتی را در این کشورها از خود به جای گذاشته است.

حمیدرضا عصارزادگان فرماندار شهرستان مبارکه پیش از ظهر شنبه در جمع اصحاب رسانه با بیان اینکه شهرستان مبارکه از شهرستان‌های استراتژیک استان در زمینه صنعت است اظهار کرد: شهرستان مبارکه به لحاظ صنایع سنگین بعد از بندرعباس دومین پایانه کشور است.
وی با اشاره به اینکه این خصوصیات باعث شده شهرستان مبارکه چهره سخت و خشن به خود بگیرد اظهار کرد: با این توصیف لازم دیدیم در زمینه امور فرهنگی کارهایی در این شهرستان انجام پذیرد براین اساس لازم دیدیم در زمینه معرفی مشاهیر این شهرستان تلاش کنیم.
وی افزود: یکی از مشاهیری که برای خود شهرستان مغفول مانده آیت الله سید محمدعلی مبارکه‌ای بوده که برای جهان اسلام و تشیع خدمات ارزنده‌ای داشتند و نیاز است تلاش ویژه‌ای برای شناخت این عالم بی نظیر صورت بگیرد.

گفتنی است همایش بزرگداشت  آیت الله مبارکه ای 23 آبان ماه در شهرستان مبارکه و سپس در تخت فولاد برسر مزار آن مرحوم با حضور شخصیت های برجسته علمی برگزار می شود.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]