کفشی برای بهبود عملکرد بیماران مبتلا به سکته

کد خبر : 62716 پنج شنبه 28 شهریور 1398 - 20:32:34

محققان موفق به طراحی یک کفش درمانی شده‌اند که منجر به بهبود فرآیند راه‌رفتن در بیمارانی می‌شود که بر اثر سکته مغزی دچار اختلال حرکتی یا فلج جزئی شده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، سکته مغزی به دلیل وقفه‌ای کوچک در جریان خون مغز یا انسداد رگ‌ها به وجود می‌آید. در این حالت جریان اکسیژن و مواد غذایی به مغز محدود می‌شود و بخشی از بافت مغز آسیب می‌بیند. یکی از مهمترین عوارض سکته مغزی، ضعف عضلانی و فلج جزئی در یک طرف از بدن است که راه رفتن را مختل می‌کند. اکثر بیماران مبتلا به سکته مغزی از عدم تعادل رنج می‌برند.
محققان دانشگاه فلوریدای جنوبی به منظور حل این مشکل موفق به طراحی و ساخت نوعی کفش درمانی شده‌اند که با تشدید فرآیند راه‌رفتن بیمار،‌ موجب تقویت پای از کار افتاده می‌شود. این کفش سبک مانند یک دستگاه توان‌بخشی است که بدون نیاز به نیروی محرکه خارجی و با استفاده از پای سالم، پای آسیب‌دیده را تقویت می‌کند.
در این مطالعه محققان ۶ بیمار ۵۷ تا ۷۴ ساله مبتلا به سکته مغزی با مشکلات حرکتی را به مدت ۱۲ جلسه ۳۰ دقیقه‌ای با استفاده از این کفش که iStride device نام دارد،‌ فیزیوتراپی کردند. نتایج نشان داد بیماران پیشرفت چشمگیری در حفظ تعادل هنگام راه‌رفتن داشتند.   
قرار است این کفش درمانی تا پایان سال میلادی وارد بازار تجاری شود.
نتایج این مطالعه در نشریه NeuroEngineering and Rehabilitation منتشر شده است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]