برای اولین بار در کشور؛

بومی سازی تکنولوژی فرآیند تولید سیمان از لجن های نفتی

کد خبر : 62458 یکشنبه 06 مرداد 1398 - 11:08:29

استادیار دانشگاه پیام نور اصفهان با تصریح این که برای اولین بار در کشور موفق به بومی سازی تکنولوژی فرآیند تولید سیمان از لجن های نفتی شده است، خبر داد: اجرای این تکنولوژی روی۵۰۰ تن لجن نفتی پالایشگاه اصفهان با موفقیت آمیز به پایان رسید.

به گزارش سینا پرس از اصفهان، صدیقه واعظی فر استادیار دانشگاه پیام نور اصفهان با تصریح این که برای اولین بار در کشور موفق به بومی سازی تکنولوژی فرآیند تولید سیمان از لجن های نفتی شده است، خبر داد: اجرای این تکنولوژی روی500 تن لجن نفتی پالایشگاه اصفهان با موفقیت آمیز به پایان رسید.

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور اصفهان در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، اظهار داشت: در فرآیند استخراج نفت از چاه های نفتی معمولاً مقدار بسیار کمی خاک رس و مواد جامد در نفت خام مخلوط بوده که در مخازن نفتی عموماً ته نشین میشود.

وی افزود: این مواد مخلوط شده با نفت خام بعنوان پسماند در کلیه صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی وجود داشته و در کشور ما برخوردهای مختلفی با آن صورت گرفته است.

واعظی فر تصریح کرد: برخی پتروشیمی ها آنرا سوزانده و خاکستر آن را دفع می کنند، برخی پالایشگاهها آنرا بدون کنترل به عنوان سوخت ارزان قیمت به پیمانکاران عرضه نموده و برخی نیز آنرا با زباله های شهری دفع می کنند.

وی گفت: در پالایشگاه اصفهان این پسماندها آب گیری شده و کلوخه های خشک باقیمانده پس از جامدسازی با خاک یا آهک با محتوای مواد نفتی حدود 10%در محل مخصوص انبار می شود.

استادیار دانشگاه پیام نور اصفهان، با تاکید بر این که هر شرکت پالایش نفتی در هرجایی از دنیا که فعالیت می کند این پسماند ویژه را دارد، افزود: البته میزان این پسماندها بر حسب تکنولوژی پالایشگاهها، منابع اولیه، دستگاهها و خطوط تولید و فرآیندها متفاوت است.

وی ادامه داد: پسماندهای نفتی برجای مانده پالایشگاه اصفهان از ابتدای فعالیت آن تا به حال حدود 3 هزار تن که جمع آوری و انبار شده است، تولید پسماندها در برخی از پالایشگاهها به مراتب بیش از  پالایشگاه اصفهان و در بعضی پالایشگاهها کمی کمتر و بعضی در همین حد است.

وی با بیان این که اینها هیچ جایی برای مصرف نداشتند و محیط زیست هم اجازه نمی داد که روی این لجن نفتی کار خاصی انجام شود، ادامه داد: این پسماندها از نظر زیست محیطی تبعات سنگینی دارد هم بحث ترکیبات آلی فرار آن به فضا و محیط مشکلات بهداشتی سلامتی ایجاد می کند و هم این که نشت آن به داخل زمین و ورود به آبهای زیر زمینی و نفوذ فلزات سنگین آن به زمین آلایندگی خاک و آبهای زیر زمینی را بدنبال دارد،به هر حال  مواد آلی هوا و فلزات سنگین آبهای زیر زمینی و خاک را آلوده می کند.

عضو هیات مدیره شرکت دانش بنیان فدک، ابراز داشت: حجم قابل توجهی از این پسماندها همراه با مشکلات زیست محیطی و بهداشتی ما را بر آن داشت تا راهکاری موثر برای استفاده از این پسماندها و رفع مشکلات آن جستحو کنیم.

وی ادامه داد: بررسی های علمی زیادی انجام گرفت و مشخص شد روشهایی در دنیا برای رفع مشکل لجن های نفتی و استفاده از آن بخصوص در کشورهای اروپایی وجود دارد.

واعظی فر تصریح کرد: کشور آلمان پیشتاز در بحث این تکنولوژی و فرآیند بوده و حدود سی سال است که با این تکنولوژی راهکارهایی سازنده برای پسماند لجن های نفتی بکار گرفته است.

وی در ادامه با بیان این که بعد از آلمان هم دیگر کشورهای اروپایی و بعد هم امریکا و کانادا خودشان توانسته اند تکنولوژی آلمانی را بومی سازی کنند، گفت: ثبت اختراع  زیادی در این زمینه انجام گرفته و ما هم از همین اختراعات ایده گرفتیم که این تکنولوژی را با توجه به نمونه ای که در کشور داریم بومی سازی کنیم.

واعظی فر با اشاره به این که بومی سازی را با توجه به آنچه کشور آلمان به آن رسیده بود دنبال شده است چرا که نوع لجن ما با لجن پالایشگاههای آلمان مشابه و البته یک مقداری آنالیز آن متفاوت است، ادامه داد: آنها ثبت اختراعهایی روی این که از این لجنهای نفتی در فرآیند تولید سیمان استفاده کنند انجام داده اند.

وی خاطرنشان کرد: ولی آنها به هیچ وجه تکنولوژی را باز نکرده اند که به چه شیوه ای با چه فرمولاسیون کجای خط اضافه کنند چه تجهیزاتی نیاز دارد این فقط در حد یک ایده بود که ما فقط ایده را گرفتیم و بدون این که جزییاتی بدانیم کار شروع شد.

 استادیار دانشگاه پیام نور اصفهان، گفت: با توجه به تجربه و دانشی که داشتیم و البته با سعی و خطا درصدهای مختلف، تجهیزات مختلف، فرآیندها و فرمولاسیونهای مختلف آزمایش شد.

وی با اشاره به این که خواستیم لجن های نفتی برای تولید سیمان بکار گرفته شود، بیان کرد: بطور کامل مشخص شد این مواد کجای خط اضافه و با چه فرمولاسیونی زده شود، چه درصدی اضافه شود  با چه پروگرام دمایی این را ببریم بالا تو کوره و دیگر پارامترهایی که مهم و مدنظر بود، جزییات فرآیند به دست آمد.

واعظی فر گفت: عین فرآیندی که در تولید سیمان  مواد اولیه در کوره قرار داده می شود و فرآیند شیمیایی پخت است ومواد خوراک اولیه تبدیل به سیمان می شود این هم همان پروسه را فقط با فرمولاسیون ویژه، پروگرام دمایی و درصد ویژه و پارامترهایی از این قبیل طی می کند.

استادیار دانشگاه پیام نور اصفهان، با بیان این که دستیابی به این تکنولوژی و بکارگیری آن حدود ده سال زمان برده است، گفت: سال 88 نمونه آزمایشگاهی انجام شد، پایلوت سال 1396 و سال 1397 وارد مقیاس صنعتی شد.

 

500 تن لجن نفتی پالایشگاه اصفهان در فرآیند تولید سیمان استفاده شد

واعظی فر با تصریح این که اجرایی کردن این پروژه حدود سه سال است که کلید خورده و این بواسطه بومی سازی تکنولوژی و فرآیندی بوده که از آنالیز لجنهای نفتی پالایشگاه اصفهان به بدست آمده است، خبرداد: تبدیل 500 تن از لجن های نفتی پالایشگاه اصفهان به سیمان در کارخانه سیمان اردستان اوایل سال 98 با موفقیت خاتمه یافته است.

وی با تصریح این که تبدیل 1500 تن دیگر از این لجنهای نفتی به سیمان هم در حال انجام است، گفت: سیمان بدست آمده با سیمان معمولی از نظر خواص شیمیایی و فیزیکی برابر می کند.

عضو هیات مدیره شرکت دانش بنیان فدک، ابراز داشت: این  ماده با خوراک ورودی کوره پخت سیمان که خوراک خاصی است مخلوط و فرموله و بعد وارد کوره پخت می شود.

واعظی فر،خاطرنشان کرد:بطور کلی بعد از انجام تحقیقات علمی گسترده و انجام کلیه آنالیزها و تستهای آزمایشگاهی، بصورت کاملاً موفقیت آمیز در مقیاس صنعتی با در نظر گرفتن کلیه ملاحظات زیست محیطی و اخذ مجوز جهت اجرای طرح برای اولین بار در کشور در مقیاس صنعتی (500 تن) با کلیه پارامترهای مربوط به خط تولید سیمان و کیفیت محصول تولیدی در کارخانه سیمان اردستان انجام شد.

واعظی فر با بیان این که بومی سازی تکنولوژی به نوعی مهندسی معکوس تکنولوژی کمپانی های اروپایی نظیر کمپانی لافارج در آلمان می باشد. گفت: این پروژه تحت نظارت کامل و تایید نهایی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با موفقیت اجرا شد.

 

توجیه اقتصادی دستیابی به این تکنولوژی و اجرای پروژه تبدیل به سیمان در مقیاس صنعتی چگونه است؟

استادیار دانشگاه پیام نور اصفهان، اظهار داشت: اتفاقی که افتاده این است، یک ماده ای که هیچ ارزشی اقتصادی نداشته بعنوان دور ریز و ضایعات به آن نگاه می شده الان وارد چرخه تولید شده، ماده ای که هیچ ارزشی نداشت و علاوه بر این تولید کننده هم هر ساله جرائم سنگین زیست محیطی پرداخت می کرد چرا که هیچ راه کاری برای آن نداشته اما الان نه تنها برگشته به چرخه تولید و در پروسه تولید سیمان استفاده می شود بلکه از جرایم زیست محیطی جلوگیری می کند بنابراین از نظر اقتصادی بسیار موجه است.

وی افزود: این ماده بعد از این که در تولید سیمان استفاده می شود خطرات قبلی را نخواهد داشت، هم وقتی وارد خط تولید سیمان می شود کاملا یک سیمان معمولی با خواص و کیفیت عالی است هم فلزات و ترکیبات آلی آن کنترل می شود، کلیه پارامترهای فیزیکی و شیمیایی کاملا با سیمان معمولی برابری می کند در یکی از پارامترها هم به میزان اندکی بهبود مشاهده شد.

استادیار دانشگاه پیام نور اصفهان، در پاسخ به سوالی مبنی بر این که اگر قصد داشتیم این تکنولوژی را از کشورهای دیگر بگیریم چقدر هزینه داشت: گفت: با توجه به بحث تحریم ها  و دشمنی هایی که این کشورها با ما دارند گرفتن این تکنولوژی اصلا شدنی نبود.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که شما برای این تکنولوژی چه برنامه هایی را دنبال خواهد کرد، با تاکید بر این که این تکنولوژی از نظر معنوی مالکیت آن متعلق به دانشگاه پیام نور و بنده که هیات  علمی آن هستم می باشد، گفت: در ابتدا استفاده این تکنولوژی در سطح ملی توسعه و بکار گرفته خواهد شد، اما غیر از ایران بازارهای خوبی در کشورهای نفت خیز که عمدتا هم در همسایگی ما حاشیه خلیج فارس و خاورمیانه قرار دارند، خواهد داشت و می دانیم که پالایشگاههای آنها غنی از این نوع لجن است.

واعظی فر در پاسخ به این سوال که میزان لجن های نفتی انباشته شده در کشور ما چگونه است، بیان داشت: میزان آن دقیقا مشخص نیست اما آمارها حاکی از این است که حداقل یک میلیارد تن لجن نفتی در دنیا تجمیع شده و در کشور ما هم میزان آن حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن  برآورد شده است.

 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]