سرپرست دانشگاه صنعتی اصفهان:

رسالت امروز ما تربیت دانش آموختگان در تراز جهانی است

کد خبر : 62225 یکشنبه 19 خرداد 1398 - 17:02:45

دکتر سید مهدی ابطحی، گفت: اثربخش ترین عامل در تربیت انسان های اخلاق مدار تعامل استاد و دانشجو است، عدم اعتقاد تمامی دانشگاهیان به برنامه تحول، دست یابی به برنامه را غیر ممکن می سازد.

 دکتر سید مهدی ابطحی ظهر امروز 19 خرداد ماه در مراسم تکریم و معارفه رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان در تالار شیخ بهایی اظهار کرد: جامعه دانشگاهی دو چیز را همواره از حضور رئیس قبلی به یاد خواهد داشت، نخست آرامش و دوم رضایت است.

وی با بیان اینکه برنامه ارزشمند تحول دانشگاه صنعتی اصفهان که با حضور و مشارکت نخبگان و اساتید در زمان ریاست مدرس هاشمی تدوین شد می تواند افق مسیر آینده ما باشد که قطعا من به انجام آن خود را ملزم می دانم ، گفت: اما سه خطر برنامه تحول را تهدید می کند، خطر اول فهم غلط از برنامه تحول دانشگاه صنعتی اصفهان است.

سرپرست دانشگاه صنعتی اصفهان عنوان کرد: بحث دانشگاه نسل دوم افزوده شدن پژوهش به آموزش است و دانشگاه  نسل سوم صرف افزوده شدن فناوری به پژوهش و آموزش معنا نمی دهد،در دانشگاه  نسل سوم فناوری، پژوهش و آموزش باید ماهیتا عوض و تغییر کند و چیزی افزوده نمی شود و استاد نه انسان محیط بر علم و نه گزارش دنده پژوهش ها که بارور کننده نبوغ و خلاقیت دانشجو است.

وی ادامه داد: اگر برنامه تحول دانشگاه صنعتی اصفهان را صرفا فهرست هفت برنامه بدانیم، برنامه را صحیح نفهمیدیم، اگر قرار است دانشگاه مرجعیت علمی پیدا کند و تاثیرگذارترین دانشگاه پیرامون خود باشد، همه از دل تربیت دانش آموختگانی در تراز جهانی و اخلاق مدار و نقش آفرین به دست می آید

ابطحی خاطرنشان کرد: تربیت دانش آموختگانی که مقالات دقیق و درست و کیفی بنویسند و نسبت به مشکلات جامعه حساس باشند و به سلامت به پایگاه های اطلاعاتی دست یابند ، به امانت از آنها بهره جویند و بیاموزند درسازمان های مردم نهاد فعالیت کنند؛ نسبت به تصمیمات مسوولان حساس باشند و محیط خودرا نقد کنند از جمله رسالت ها در راستای تحقق برنامه تحولی است.

وی افزود: قرار داد پژوهشی که توسط استاد بدون دانشجو صورت می گیرد هرچند درآمد دانشگاه را افزایش یافته ولی فعالیت دانشگاهی نیست، دانشگاه صنعتی دانشگاهی در جنوب خلیج فارس چون دیگر کشورها نیست  که سفارش دهنده مقالات  باشد، لازمه رسیدن به دانشگاه درتراز برنامه تحولی دانشگاه وقت گذاری اعضای هیئت علمی و پشتیبانی ساختار اداری است

سرپرست دانشگاه صنعتی اصفهان عنوان کرد: همکاران و جوانان  از آنکه دستاوردهای علمی خود زودتر و یادیرتر منتشر گردد نگران نباشید اما تعامل با دانشجویان خواسته غیر اغماز و جدی از شما خواهد بود.

وی بیان کرد: اثربخشی ترین عامل در تربیت انسان های اخلاق مدار تعامل استاد و دانشجو است، عدم باور برنامه تحول دومین تهدید و خطر برنامه تحول است، عدم اعتقادی تمامی دانشگاهیان به برنامه تحول، دست یابی به برنامه را غیر ممکن می سازد.

ابطحی ابراز کرد: در شرایط پرتکاپوی رقیب راحت طلبی مخل توسعه است البته باید نظام تشویق و ارج نهادن نیز  صورت گیرد، بهره مندی از سخت کوشان و ارتقا دانشگاه راهی جز سنت حضرت ابدی یعنی تشکر از تلاشگران نیست

وی خاطرنشان کرد: استفاده از ظرفیت های حقوقی و دانشگاه ها، بکار گیری در جهت برنامه تحول و چابک سازی لازمه رسیدن به اهداف است .

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]