پروفسور پرویز کردوانی پاسخ می دهد:

تغییر اقلیم یک واقعیت است یا درگیری سیاسی؟

کد خبر : 62057 پنج شنبه 26 اردیبهشت 1398 - 15:30:10

با شدت گرفتن بحث تغییر اقلیم و گرمایش جهانی که امروزه به صورت یک بحث سیاسی نیز درآمده است، پرداختن به این موضوع امری ضروری به نظر می رسد.

در تابستان گذشته چندین موج گرم در برخی از نقاط جهان وجود داشته که باعث وقوع فرین یا دماهای بسیار زیاد شده و در نتیجه ایجاد آتش سوزی های مهیب در جنگل های یونان، سوئد، روسیه و آمریکا شده است و علاوه بر آن، طوفان های دریایی بسیار بیشتر از معمول در اقیانوس آرام به وقوع پیوسته است که همه اینها را به دلیل گرمایش جهانی و افزایش گازهای گلخانه ای مثل CO2می دانیم که نتایج آن تغییر اقلیم است.

بعضی از دانشمندان عقیده دارند که این وقایع همیشه در بیشتر سال های گذشته هم اتفاق افتاده و آن را یک فعالیت سیاسی قلمداد می کنند. آنها معتقدند در زمان های متناوب و مختلفی این گرمایش در سطح کره زمین اتفاق می افتاده است و اینگونه پرداختن به این موضوع در عصر حاضر فعالیتی سیاسی است.

اما، واقعیت این است که در سال 2016 دمای زمین به طور متوسط به اندازه یک و نیم درجه سلیوس بالا رفته است اما به هرحال، مخالفان تغییر اقلیم، این گرمایش را یک حادثه طبیعی می دانند.

تحقیقات زیادی به صورت منطقه ای، نیم کره ای و حتی کره ای در این زمینه انجام گرفته است. به عنوان مثال یک نظریه مهمی که اخیرا دانشمندان نروژی که بنیانگذار هواشناسی در سطح جهان هستند عنوان می کنند. به این صورت که با اندازه گیری های جدیدی که در شمال دریای برنت شمال اسکاندیناوی و دریای کارا شمال سیبری انجام داده اند می گویند که این مناطق به سرعت به اندازه یک و نیم درجه سلسیوس از سال 2000 به بعد گرم شده و تمام یخ های آن آب شده و این منطقه را به عنوان مناطق گرم نامگذاری کرده اند.

دانشمندان این مناطق را منطقه داغ منجمده کره زمین در نظر گرفته اند و با اندازه گیری های دما و شوری که در اقیانوسیه انجام شده تحقیقات خود را در فصل تابستان انجام داده اند و دیده اند که تمام یخ های مناطق نام برده در اثر گرما از بین رفته است.

به تدریج در سال های آینده زمستان ها با عبور این دوره های سرد سرمای بیشتر و در تابستان با عبور امواج گرم با موج های گرمتر مواجه شده و اختلاف دمای بین زمستان و تابستان به تدریج بیشتر و بیشتر خواهد شد.

بنابراین، دانشمندان معتقدند که گرمایش جهانی اتفاق افتاده است و اگر این حالت ادامه پیدا کند سیل های شدید، امواج بسیار گرم طوفان های دریایی و همچنین خشکسالی های بسیار شدید در بسیاری از نقاط جهان اتفاق خواهد افتاد و تا سال 2030 دمای کره زمین افزایش دمای زیادی را تجربه می کند.

سناریویی که وجود دارد این است که تا سال 2050 همچنان این وضعیت کاهش پیدا کند و به نزدیک صفر برسد و تا سال 2100  بتوانیم این میزان را به رقمی منفی  برسانیم تا از شر این آسیب ها خلاص شویم اما متاسفانه این چنین نخواهد شد.

چنانکه اکنون هم قابل مشاهده است که سیل های شدید و موج های بسیار گرم در کره زمین و همچنین بارندگی های شدید و طوفان های بسیار مخرب اتفاق می افتد.

گزارش مخصوص کنفرانس اقلیم پاریس ارائه می کند که گرمایش جهان تا سال 2030 نباید به دو درجه سلسیوس برسد و اگر ما بتوانیم همین یک و نیم درجه را هم کنترل کنیم باز هم این وضعیت بسیار خطرناک را در سطح جهان خواهیم داشت.

گزارش مرکز اقلیم شناسی سازمان ملل تا سال 2040 یک و نیم درجه سلسیوس را پیشنهاد می کند و معتقد است حتی اگر چنین حالتی برای گازهای گلخانه ای برقرار باشد، قسمت های زیاد از پوشش یخ در منطقه گرینلند و همچنین جنوبگان اتفاق می افتد.

به هرحال اگر هیچ گونه تغییری در وضعیت حادثه های طبیعی که از گرم شدن جهانی ممانعت می کنند، اتفاق نیفتد، قدر مسلم تا هشتاد سال آینده گرمایش از دو درجه سلسیوس هم تجاوز خواهد کرد و سطح اقیانوس ها به مراتب چندین سانتی متر بالاتر می آید.

برای جلوگیری از این فاجعه جهانی، انتشار گازهای گلخانه ای مانند کربن ها باید تا حدود 45 درجه تا سال 2030 کاهش پیدا کند.

سناریویی که وجود دارد این است که تا سال 2050 همچنان این وضعیت کاهش پیدا کند و به نزدیک صفر برسد و تا سال 2100  بتوانیم این میزان را به رقمی منفی  برسانیم تا از شر این آسیب ها خلاص شویم اما متاسفانه این چنین نخواهد شد.

چراکه، با گرمایش جهانی، کربن و متان در خاک های یخ زده مناطق منجمده که در حال ذوب شدن است آزاد می شود و مقدار کربن و متان جهانی رو به افزایش خواهد رفت و این برای گرمایش جهانی و تغییر اقلیم یک فاجعه است.

بنابراین، گرمایش جهانی را باید به عنوان یک واقعیت قبول کرد چراکه اتفاق افتاده است و باید کاری کنیم که با کاهش انتشار گازهای گلخانه ای این پدیده را به حداقل برسانیم.

*پروفسور پرویز کردوانی_ استاد دانشگاه و جغرافیدان ایرانی

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]