دل گاوخونی خون است

کد خبر : 61519 پنج شنبه 10 اسفند 1396 - 13:36:10

یک متخصص و فعال محیط زیست گفت: ایجاد اشتغال با ضربه زدن و نادیده گرفتن مشاغل دیگر در تضاد با مفهوم حقیقی توسعه ی پایدار است.

به گزارش سیناپرس اصفهان مهندس محمددرویش، فعال محیط زیست و روزنامه‌­نگار، در پنل توسعه‌­ی پایدار از یازدهمین همایش سراسری سازمان های غیردولتی در اتاق بازرگانی شهر اصفهان با اشاره به رسیدن ایران به مرزهای بحران محیط زیست اظهار کرد: ایران رکورد فرسایش خاک در دنیا را شکسته است و این روند هم چنان ادامه دارد.

 

وی افزود: سال ها پیش ایده­‌ی توسعه‌ی‌ پایدار توسط رئیس وقت سازمان حفاظت محیط زیست مطرح شد، اما رسم غم انگیز ما قدرندانستن فرهیختگان است و امروز این مفهوم بعنوان مغهومی وارداتی درکشور استفاده می‌شود.

 

این فعال محیط زیست با انتقاد به سیستم‌های مدیریتی و سیاست‌گذاری در کشور ادامه: با وجود مطرح شدن بیشتر معضلات زیست محیطی در کشور هنوز رگه­‌های اعتقادی به حفظ محیط زیست در کشور مشاهده نمی‌شود. چنان که امروز می بینیم ریزگردها امان مردم را بریده، فرسایش خاک به حد بحران رسیده، بسیاری رودخانه خشک شده‌اند و دل تالاب گاوخونی، خون است.

 

محمد درویش چندی از مشکلات محیط زیست درایران و به ویژه اصفهان را برشمرد و خاطرنشان کرد: در کشور گاه به بهانه­ی اشتغال زایی، برای شغل هایی دیگر اختلال ایجاد می‌شود. به طور مثال احداث موتورهای پمپ در بالادست زاینده رود به بهانه‌ی افزایش اشتغال باعث از بین رفتن شغل‌هایی در پایین دست رودخانه شده است که نه تنها شرایط اقتصادی مردم که شرایط محیط زیست را بحران روبرو کرده است.

 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]