محققان عنبیه مصنوعی خودکار تولید کردند

کد خبر : 60264 شنبه 03 تیر 1396 - 09:48:34

گروهی از دانشمندان فنلاند و لهستان به تازگی موفق به تولید یک عنبیه مصنوعی خودکار شدند که بسیار شبیه یک عنبیه واقعی عمل می‌کند.

به گزارش سیناپرس به نقل از خبرگزاری ایسنا، مردمک به قسمتی از چشم گفته می‌شود که در چشم باز شده و اجازه عبور نور از شبکیه چشم را می‌دهد و عنبیه به بافتی اطلاق می‌شود که باز و بسته شده و اندازه مردمک را تعیین می‌کند. از این عنبیه مصنوعی در آینده می‌توان برای جایگزینی عنبیه آسیب دیده استفاده کرد.

این دستگاه که شباهت بسیاری به لنزهای تماسی دارد، توسط محققان دانشگاه فناوری فنلاند و دانشگاه ورشو لهستان تولید شده است.

عنیبه مصنوعی از یک پلیمر(یک الاستومر بلوری مایع) ساخته شده که با قرارگیری در معرض نور گسترش یافته و و پس از کاهش نور، اندازه آن کاهش می‌یابد.

باز و بسته شدن این عنبیه به سطح نور بستگی داشته و به این ترتیب، بسیار شبیه یک عنبیه طبیعی عمل می‌کند. این دستگاه بر خلاف لنزهای اتوماتیک در دوربین‌های دیجیتال، نیازی به منبع نیرو یا سیستم تشخیص نور خارجی ندارد.

دانشمندان در حال حاضر با این چشم انداز که قرار است این فناوری جدید را در ایمپلنت‌های اپتیک( نوری) به کار گیرند، قرار است آن را در محیط بیرون نیز آزمایش کنند. آنها همچنین در حال افزایش حساسیت این فناوری هستند به طوری که با کوچکترین تغییر در نور ورودی، این عنبیه باز و بسته خواهد شد.

این پژوهش اخیرا در مجله Advanced Materials منتشر شده است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]