تولید واکسن ابولا محقق می شود؟

تولید واکسن از خون نجات یافتگان ابولا

کد خبر : 59657 دوشنبه 22 خرداد 1396 - 12:28:01

محققان آمریکایی موفق به شناسایی آنتی بادی هایی در خون یکی از افراد نجات یافته از ابولا شده اند که می تواند برای تولید واکسن احتمالی ابولا مورد استفاده قرار بگیرد.

نخستین شیوع ابولا در سال 1976 اتفاق افتاد و مناطق عمدتا روستایی در نزارا (Nzara) سودان جنوبی و جمهوری دموکراتیک کنگو را درگیر کرد. باتوجه به دورافتاده بودن این مناطق و عدم دسترسی به امکانات پزشکی، شمار قربانیان تا 90 درصد افزایش پیدا کرد.

در طول شیوع اخیر ابولا که سال 2016 پایان یافت، مناطق شهری و روستایی در گینه درگیر شده و به سرعت به سیرالئون و لیبریا گسترش پیدا کرد و حدود 50 درصد مبتلایان به ابولا، جان خود را از دست دادند. هر دو شیوع ابولا ناشی از سویه ویروس ابولا موسوم به ابولا زئیر (Ebola Zaire) بود.

درحال حاضر، پیشرفته ترین درمان در برابر ابولا با استفاده از دارویی به نام ZMapp است که در بیماران مبتلا به ابولا زئیر اثربخشی دارد، اما متأسفانه در برابر سایر سویه ها از جمله Sudan ebolavirus و  Bundibugyo ebolavirus بی تأثیر است.

دلیل عدم اثربخشی داروی ZMapp بر روی سویه های دیگر این است که ویروس ابولا مانند تمام ویروس ها، در حالت ثابتی از جهش قرار دارد که باعث توسعه راه های هوشمندانه برای فرار از چنگال سیستم ایمنی بدن می شود.

براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO)، شیوع ابولا در غرب آفریقا طی ماه های اوت و سپتامبر 2014، باعث مرگ بیش از 11 هزار نفر شد، اما در این بین، گروهی از افراد نجات پیدا کردند.

محققان دانشکده پزشکی آلبرت اینشتین در نیویورک، مطالعه ای را بر روی نجات یافتگان ابولا آغاز کردند. هدف از این مطالعه، یافتن آنتی بادی هایی مقاوم در بدن نجات یافتگان بود. در تحقیقات مشخص شد، سیستم ایمنی بدن یکی از این افراد احتمالا آنتی بادی هایی برای حفاظت در برابر عفونت های آینده تولید می کند.

این فرد نجات یافته در دسامبر 2013 به ابولا زئیر مبتلا شده بود. در مطالعه قبلی بر روی این فرد که توسط محققان شرکت تولیدکننده ZMapp انجام شده بود، محققان 349 آنتی بادی مجزا در خون این فرد شناسایی کردند. 

در مطالعه اخیر، محققان کشف کردند که خون این فرد، حاوی آنتی بادی های قابل توجهی است که نه تنها قادر به متوقف کردن یک سویه ابولا از آلوده کردن سلول های حیوانی است، بلکه می تواند تمامی 5 سویه شناخته شده ابولا را نیز متوقف کند.

محققان موفق به شناسایی دو آنتی بادی ADI-15878 و ADI-15742 شدند که تمامی 5 سویه شناخته شده ابولا را خنثی کرده و از موش و موش خرما در برابر دوزهای کشنده سویه های اصلی ابولا شامل: ابولا زئیر، Bundibugyo و Sudan محافظت می کند.

کارتیک چاندران، یکی از نویسندگان این مطالعه و استاد میکروبیولوژی و ایمونولوژی در دانشکده پزشکی آلبرت اینشتین در نیویورک گفت: «موفق به شناسایی آنتی بادی های متعددی شده ایم که از ویژگی خنثی سازی و محافظتی برخوردار هستند.»

این آنتی بادی ها احتمالا می توانند منجر به توسعه یک روش درمانی موثر در انسان یا تولید واکسنی شوند که از آلوده کردن انسان توسط هر سویه از ویروس ابولا جلوگیری می کند.

ایده مدنظر محققان، مخلوط کردن مقادیر مناسبی از آنتی بادی ها باهم و تولید "معجون دارویی" است که می تواند به ویروس ابولا با روش های مختلف حمله کند.

نتایج این مطالعه در شماره ماه مه مجله Cell منتشر شد.

 

مترجم: معصومه سوهانی

منبع: livescience

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]