ساخت تراشه جدید با قابلیت ۴۰ درصد صرفه جویی برق

کد خبر : 59313 سه شنبه 16 خرداد 1396 - 10:29:18

محققان تراشه های جدیدی با قطر ۵ نانومتر ساخته اند که می تواند در مصرف الکتریسیته ۴۰ درصد صرفه جویی کند. همچنین سرعت محاسبات شناختی رایانه و اینترنت اشیا را می افزاید.

به گزارش سیناپرس از مهر و به نقل از ونچور بیت،  کوچکترین و پیشرفته ترین تراشه های رایانه موجود از ترانزیستورهایی ساخته شده اند که قطر لیتوگرافی  آنها  حدود ۱۰ نانومتر است. اما اکنون شرکت IBM موفق شده اندازه تراشه را نصف کند و همزمان قدرت آن را افزایش دهد.

این شرکت برای تولید تراشه هایی ۵ نانومتری  از ساختارجدیدی استفاده می کند که شامل چهار ورقه نانو است. به این ترتیب ۳۰ میلیارد ترانزیستور را می توان در تراشه ای به اندازه ناخن یک انگشت جا داد .

این فناوری مزایای زیادی در حوزه تولید برق و صرفه جویی دارد. در تراشه های ۵ نانومتری از ورقه های سیلیکونی استفاده می شود که می توانند همزمان به چهار گیت سیگنال بفرستند.

این درحالی است که از ۲۰۱۱ میلادی تاکنون از فناوری FinFET در تراشه های نیمه رسانا استفاده می شود. این ترانزیستورها اصولا دارای سه گیت برای ارسال سیگنال هستند. همچنین لیتوگرافی این تراشه ها حدود ۱۰ نانومتر عرض دارد. 

اما یک تراشه با عرض ۵ نانومتر می تواند ۴۰ درصد سریعتر از یک تراشه ۱۰ نانومتری کار کند. به این ترتیب سرعت محاسبات شناختی رایانه، اینترنت اشیا و دیگر خدماتی که در خدمت ابر ارائه می شود نیز افزایش می یابد. همچنین عمر شارژ باتری تلفن های هوشمند دیگر محصولات موبایل نیز بیشتر می شود.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]