همکاری‌های بین‌المللی ایران در حوزه دریا توسعه می‌یابد

کد خبر : 59012 سه شنبه 09 خرداد 1396 - 09:59:32

دبیر شبکه ملی ناوگان تحقیقاتی دریایی کشور از توسعه همکاری این شبکه با محققان آلمانی خبر داد و گفت: بر این اساس موضوعات همکاری دو طرف در قالب 3 فصل تعریف شده است.

به گزارش سیناپرس به نقل از خبرگزاری ایسنا، سعید مظاهری با اشاره به روند ساخت شناور تحقیقاتی اقیانوس‌پیما گفت: این شناور با حمایت مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پس از امضای طرح کلان ملی بین پژوهشگاه و معاونت ساخته شد که هدف اصلی آن مطالعه و شناخت خلیج‌فارس و دریای عمان، انجام تحقیقات دریایی و ورود به پروژه‌های تحقیقاتی دریایی است.

وی با بیان اینکه از سال ۱۳۸۸ از سوی پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی اجرای این طرح به معاونت وقت علمی‌ و فناوری ریاست جمهوری پیشنهاد شد، افزود: عملیات ساخت شناور تحقیقاتی اقیانوس‌پیما، در موافقت‌نامه‌ای بین این معاونت و وزارت علوم از اردیبهشت سال ۱۳۹۰ توسط مجتمع شهید درویشی بندرعباس وابسته به سازمان صنایع دریایی آغاز و پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی به‌عنوان مجری طرح تعیین شد.

دبیر شبکه ملی ناوگان تحقیقاتی دریایی کشور با بیان اینکه همکاری دوسویه شبکه‌ ملی ناوگان تحقیقات دریایی با دانشگاه هامبورگ تعاملاتی را در پی داشت، خاطرنشان کرد: بر این اساس موضوعات همکاری میان ایران و هیات آلمانی در قالب 3 فصل مشخص شد.

مظاهری با تاکید بر اینکه این پروژه تحقیقاتی می‌تواند زمینه ورود کشور را به عرصه‌های بین‌المللی در بخش دریاها و اقیانوس‌ها و نیز باشگاه جهانی اقیانوس‌شناسی فراهم کند، یادآور شد: پروژه کشتی اقیانوس‌پیمای تحقیقاتی ایران، جزو طرح‌های کلان ملی فناوری است که از سال ۸۸ و به دنبال دستور رئیس‌جمهور وقت مبنی بر ممنوعیت ورود کشتی به کشور، وارد مرحله اجرایی شد.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]