یک فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد؛

بیماری های التهابی روده روبه افزایش است

کد خبر : 58438 شنبه 30 اردیبهشت 1396 - 16:54:09

یک فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد با اشاره به اینکه ابتلا به بیماری های التهابی روده رو به افزایش است، گفت: درمان این بیماری ها مادام العمر است.

 به گزارش سیناپرس به نقل از مهر،دکتر صدیق درویش مقدم دبیر هفته سلامت گوارش در ارتباط با بیماری های شایع مربوط به دستگاه گوارش اظهار داشت: بیماری های همچون زخم های پپتیک، بیماری عملکردی دستگاه گوارش و سرطان دستگاه گوارش از بیماری های شایع مربوط به سیستم گوارش در ایران است.

وی افزود: از جمله بیماری های دستگاه گوارش که افزایش چشم گیر داشته بیماری التهابی روده یا IBD است در حالی که این بیماری در ۳۰ سال پیش شیوع چندانی نداشته است.

این فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد با اشاره به اینکه بیماری های التهابی روده شامل کولیت اولسروز و کرون هستند، گفت: علت این بیماری ها، ناشناخته بوده لذا علت خاصی را نمی توانیم ذکر کنیم همچنین مجموعه از عوامل می توانند باعث بروز این بیماری شوند.

درویش مقدم با بیان اینکه با افزایش بهداشت فردی شیوع بیماری های التهابی روده نیز افزایش یافته است، گفت: افزایش بهداشت فردی موجب شده که دستگاه گوارش در مواجهه با عوامل آنتی ژنی مختلف از جمله میکروب ها و انگل ها نتواند مقاومت کند.

وی ادامه داد: با ارتقا سیستم بهداشتی، واکسیناسیون، ارائه آب بهداشتی سالم و... شیوع بیماری های خود ایمن از جمله بیماری التهابی روده نیز بیشتر شده است.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی کرمان تصریح کرد: در خانواده های که استعداد ژنتیکی بیماری التهاب روده را دارند و عضوی از خانواده به این بیماری مبتلا شده، ۲ تا ۳ برابر احتمال داشته که عضو دیگر این خانواده به بیماری های التهابی روده مبتلا شود.

درویش مقدم با اشاره به اینکه بیماری های التهابی روده تنها یک عامل ژنتیکی مشخص ندارند، اظهار داشت: عوامل ژنتیکی مختلف و جایگاه ژنتیکی؛ استعداد ابتلا به این بیماری را افزایش داده چرا که بیماری مربوط به یک ژن خاص نیست.

وی اضافه کرد: عوامل محیطی همچون میکروب ها و مواد غذایی ناسالم با تغییر در سیستم میکروبی داخل روده که مکرویوم نام دارد تغییراتی را در سیستم باکتریایی بدن انسان به وجود آورده و آن را از حد تعادل خارج کرده و این مسئله تهدید جدی برای افراد است.

این فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد بیان کرد: سیستم ایمنی بدن در مقابل بیماری های التهابی روده، واکنش نشان داده و نهایتا پدیده ای را ایجاد که التهاب مهار گسیخته بوده لذا مخاط روده انسان و به ویژه روده بزرگ دچار تحول التهابی می شود.

درویش مقدم با اشاره به ضرورت چکاب و پایش روده ای برای پیشگیری ازسرطان روده گفت: کولیت اولسروز عموما روده بزرگ را درگیر می کند لذا با گذشت زمان و وسعت درگیری احتمال سرطان روده در این افراد بیشتر می شود بنابراین بیماران بعد از گذشت ۱۰ سال حدود ۱ درصد آنها امکان دارد به سرطان روده مبتلا شوند.

وی در پایان گفت: درمان برای بیماران التهابی روده مادام العمر بوده لذا شناخت این بیماری ضرورت دارد همچنین این بیماری در سنین جوانی حدود ۱۵ تا ۲۰ سال شیوع بیشتری دارد البته در دوره های سنی دیگر نیز بروز می یابد و قدم اول در درمان این بیماری آشنایی، اطلاع کافی، مصرف به موقع دارو است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]