درمان مثانه نوروژنیک برای اولین بار در ایران

کد خبر : 58253 سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 - 13:44:20

رئیس انجمن نورویورولوژی ایران از درمان مثانه نوروژنیک (عصبی) برای اولین بار در ایران با کمک دستگاه تحریک کننده عصب نخاعی مثانه خبر داد و گفت: این روش بیماران مبتلا را از داشتن سوند برای پیشگیری از بی اختیاری ادرار بی نیاز می کند.

دکتر مهری مهراد روز سه شنبه در نشست خبری در خصوص بیماری مثانه نوروژنیک اظهار کرد: دیابت، ام اس، پارکینسون، پروستات خوش خیم و بدخیم، تروماهای نخاعی و بیماری های مادرزادی از جمله عوامل بروز مثانه نوروژنیک هستند. 
وی درخصوص مثانه نوروژنیک توضیح داد: این بیماری ها و اقدامات درمانی که برای آنها صورت می گیرد مانند انجام جراحی برای درمان پروستات می تواند به قطع عصب نخاعی مثانه منجر شده و بیمار دچار مثانه نوروژنیک شود.
مهراد افزود: در اثر بیماری دیابت، اختلال در سیستم عصبی مثانه رخ می دهد و احتباس ادرار و دفع ناکافی ادرار صورت می گیرد، بیماری ام اس نیز یکی از علائم اولیه احتباس ادرار است که در اثر آن مثانه پر و دفع به صورت کامل صورت نمی گیرد و مقدار باقی مانده ادرار در مثانه سبب بروز عفونت اداری می شود. 
وی ادامه داد: در بیماری پارکینسون نیز که در سنین بالا دیده می شود، عملکرد سیستم عصبی دچار اختلال شده و بی اختیاری ادراری صورت می گیرد و افردی که به دلیل دیسک کمر یا تنگی کانال نخاع جراحی انجام داده اند ممکن است دچار این عارضه شوند. 
مهراد تروماهای نخاعی، بیماری های مادرزادی مانند داشتن یک توده در بالای دنبالچه در نوزادان، زایمان و یائسگی در زنان را علت دیگر این بیماری عنوان کرد. 
رئیس انجمن نورویورولوژی گفت: برخی از افراد نیز که به علت سرطان روده جراحی می شوند، ممکن است با قطع عصب مثانه و مثانه نوروژنیک مواجه شوند همچنین تصادفات نیز می تواند سبب بروز این بیماری شود. 
مهراد با بیان این که مثانه نوروژنیک دو نوع است، توضیح داد: برخی از مبتلایان کاملا بی اختیاری ادراری دارند که این نوع شیوع کمتری دارد و در برخی دیگر ادرار تشکیل می شود اما به دلیل اینکه بیمار احساس نمی کند، ادرار دفع نمی شود. 
وی گفت: این بیماران ناچارند در طول روز چند بار از سوند استفاده کنند که برای آنها علاوه بر هزینه، مشکلاتی مانند مانند عفونت ادراری، پارگی یا تنگی مجرای ادراری ایجاد می کند که برای بیمار بسیار طاقت فرسا و ناراحت کننده است. 
مهراد درخصوص بی اختیاری اداری نیز گفت: به هرگونه نشت و خروج غیرارادی ادرار بی اختیاری ادراری می گویند که ممکن است در هر سنی بروز کند. 
وی افزود: کودکانی که دچار شب ادراری هستند، در گروه بی اختیاری ادراری قرار نمی گیرند اما کودکانی که علاوه بر شب در طول روز نیز بی اختیاری دارند، جزو این گروه از بیماری به شمار می آیند.
مهراد گفت: این بیماری در زنان به دلیل تنگی یا چسبندگی مجرای ادراری و در پسران به دلیل ختنه نشدن یا بد ختنه شدن رخ می دهد و به طور کلی در زنان شایع تر است. 
وی بی اختیاری را به دو دسته بی اختیاری ادراری استرسی و بی اختیاری ادراری فوریتی تقسیم کرد و افزود: در بی اختیاری استرسی با سرفه، عطسه، خندیدن، بلند شدن از روی صندلی، طناب زدن در هنگام ورزش یا پریدن از روی جوی، ریزش ادرار صورت می گیرد که به دلیل ضعف عضلات کف لگن به دلیل زایمان دوقلویی، تعدد بارداری یا فشار سر جنین به کف لگن رخ می دهد. 
مهراد ادامه داد: بی اختیاری ادراری فوریتی نیز به گونه ای است که قبل از رسیدن به دستشویی ریزش ادرار صورت می گیرد که با دارو یا تزریق بوتاکس در مجاری اداری درمان می شود. 
رئیس انجمن نورویورولوژی گفت: برای اولین بار در ایران جراحی مثانه در آذرماه سال گذشته در کنگره بین المللی نورویولوژی ایران به صورت جراحی زنده انجام شد و تاکنون نیز در برخی بیمارستان های تهران این جراحی انجام شده و همچنین در تبریز و شیراز در حال انجام است. 
مهراد افزود: در این روش درمانی جدید در نخاع افرادی که مثانه نوروژنیک دارند، یک الکترود و در عضله باسن آنها باطری آن نصب می شود؛ طول عمر این دستگاه حداقل 10 سال است و با یک ریموت توسط بیمار کنترل می شود. 
وی با بیان اینکه نام این دستگاه 'ساکرال نورو مدولاسیون' (sacral nerve stimulator modulation) است، اظهار کرد: ریموت این دستگاه هر دو ساعت یک بار به الکترود داخل نخاع دستور می دهد تا تخلیه مثانه انجام شود. 
مهراد هزینه انجام این جراحی را 63 میلیون تومان اعلام کرد و افزود: این جراحی تحت پوشش بیمه است و هزینه های آن توسط بیمه پرداخت می شود. 
رئیس انجمن نورویورولوژی همچنین از انجام چکاپ ماه رمضان برای افرادی که دچار سنگ کلیه، عفونت ادراری، بی اختیاری ادرار، ام اس، دیابت، پارکینسون یا دیسک های کمر هستند، توسط این انجمن خبر داد و گفت: یک هفته پیش از آغاز ماه مبارک رمضان این چکاپ شامل سونوگرافی، آزمایش ادرار و بررسی مثانه انجام می شود. 
مهراد هدف از انجام این چکاپ را با اشاره به ضرورت طهارت و فرائض دینی، کمک به تشخیص و درمان بی اختیاری ادرار در این افراد ذکر کرد.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]