ازدواج فامیلی علت شیوع بیماری های نقص ایمنی است

کد خبر : 57000 جمعه 01 اردیبهشت 1396 - 16:59:55

معاون مرکز تحقیقات نقص ایمنی با بیان اینکه علت شیوع بیماری های نقص ایمنی در کشور ازدواج فامیلی است گفت: تاکنون بیش از دو هزار بیمار مبتلا به نقص ایمنی در کشور شناسایی و ثبت شده است.

نیما رضایی روز جمعه در حاشیه نهمین همایش بین المللی بیماری های نقص ایمنی در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: با توجه به بالا بودن موارد ازدواج فامیلی در کشور تخمین زده می شود آمار دقیق مبتلایان به این بیماری در کشور 10 برابر آمار فعلی یعنی 20 هزار نفر باشد.
دبیر علمی نهمین همایش بین المللی بیماری های نقص ایمنی اظهار کرد: چون بسیاری از مبتلایان در شهرها و روستاهای دور زندگی می کنند از این رو شناخته نمی شوند، بنابراین آمار دقیقی از این افراد در کشور وجود ندارد.
وی با اشاره به این که علت بروز بیماری نقص ایمنی ژنتیک است گفت: این بیماری قابل تشخیص و درمان است، بیماران زیادی داریم که به موقع تشخیص داده و درمان شدند، ازدواج کردند و زندگی معمولی خود را دارند اما بیمارانی هم داریم که به علت تاخیر در تشخیص دچار مشکلات و عوارض زیادی شدند که در این صورت، درمان سخت می شود. 
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: تا زمانی که علائم بیماری مانند انواع عفونت ها در فرد بروز نکند، فرد متوجه ابتلا به آن نمی شود مگر اینکه در خانواده این بیماری وجود داشته باشد که می توان به صورت تشخیص قبل از تولد آن را تشخیص داد.
رضایی گفت: بیماری های نقص ایمنی بیماری هایی هستند که بر اثر نواقص ژنتیکی به وجود می آیند و فرد مستعد امراض مختلفی مانند عفونت های مکرر، بیماری های خود ایمنی و سرطان می شود، تاکنون بیش از 300 نوع مختلف این بیماری در دنیا شرح داده شده و شیوع آن بین یک در دو هزار و یک در پنج هزار است.
وی اظهار کرد: در ایران نیز عدد یک در پنج هزار در نظر گرفته می شود اما چون ازدواج فامیلی در کشور ما زیاد است حدس ما بیشتر از این است.
معاون مرکز تحقیقات نقص ایمنی گفت: مشکل موجود در این زمینه این است که گفته می شود 70 تا 90 درصد این بیماران در دنیا شناخته نمی شوند در حالی که کلیدواژه های نجات این بیماران تشخیص و درمان به موقع آن است بنابراین اگر به موقع تشخیص داده نشود بیمار عوارض مختلفی پیدا می کنند و در نهایت منجر به فوت می شود.
وی به برگزاری نهمین همایش بین المللی بیماری های نقص ایمنی اشاره کرد و گفت: از این رو با برگزاری این همایش ها تلاش می کنیم مردم و جامعه پزشکی اطلاعات بیشتری نسبت به این بیماری کسب کنند.
رضایی افزود: هر ساله 22 تا 29 آوریل ( 2 تا 9 اردیبهشت ) به عنوان هفته ' نقص ایمنی ' در جهان معرفی شده است و ما هر سال همایشی با حضور متخصصان داخلی و خارجی برگزار می کنیم.
دبیر علمی نهمین همایش بین المللی بیماری های نقص ایمنی اظهار کرد: مهمانانی از کشورهای فرانسه، آلمان، هلند، ارمنستان، سوریه، عراق، نیجریه و کامرون در این همایش حضور دارند و سخنرانان اصلی از فرانسه، آلمان و ایران هستند.
نهمین همایش بین المللی بیماری های نقص ایمنی دارای هفت پنل با محورهای تظاهرات سر و گردن بیماران نقص ایمنی، رویکردهای اصلی در بیماران نقص ایمنی اولیه، شبکه کشوری نقص ایمنی، تظاهرات تنفسی و پوستی بیماران نقص ایمنی، تظاهرات اختصاصی بیماری های نقص ایمین و عوارض جانبی واکسیناسیون و تظاهرات آزمایشگاهی بیماری های نقص ایمنی به مدت دو روز ( اول و دوم اردیبهشت ماه ) در مرکز طبی کودکان برگزار می

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]