شرکت‌های تولیدکننده مالچ غیرنفتی سازگار با محیط‌ زیست حمایت می‌شوند

کد خبر : 56462 دوشنبه 21 فروردین 1396 - 14:53:42

دبیر کمیته هوا و گرد و غبارستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری گفت: یکی از برنامه های امسال در کمیته هوا و گرد و غبار ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی حمایت از شرکت های تولید کننده مالچ غیرنفتی سازگار با محیط زیست است.

عباس فرازمند افزود: حمایت از شرکت های تولید کننده مالچ غیرنفتی سازگار با محیط زیست یکی از برنامه های تعریف شده در کمیته است که در این راستا شرایط اجرای مرحله آزمایش میدانی (پایلوت) برای شرکت های تولید کننده مالچ در استان خوزستان فراهم می شود. 
وی ادامه داد: به همین منظور فراخوان دعوت از شرکت ها و محققین کشور که دارای قابلیت تولید مالچ غیرنفتی زیست سازگار و اجرای آن در سطح پایلوت را دارند اعلام شده تا در سال جاری عملیات میدانی در منطقه خوزستان آغاز شود. 
به گفته فرازمند، سامانه ای نیز برای معرفی مالچ تولید شده و مطابقت آن با استانداردهای لازم در سایت ستاد توسعه زیست فناوری ارائه شده است. 
دبیر کمیته هوا و گرد و غبار ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری تصریح کرد: شرایط اولیه حضور در اجرای این پایلوت دارا بودن توجیه اقتصادی، پایداری پاشش برای مدت زمان دو سال، سهولت پاشش است که برای هر شرکت مساحت 2 تا 5 هکتاری در یکی از کانون های ریزگرد داخلی در استان خوزستان اجرا می شود. 
وی تاکید کرد: این کمیته با ارزیابی و داوری نتایج بدست آمده در سطح آزمایشی از امکان حضور در مرحله مالچ پاشی در عرصه های وسیع و صنعتی حمایت می کند. 

مالچ 
مالچ (Mulch) به هر گونه پوششی اطلاق می شود که برای محافظت و ارتقاء کیفیت خاک، روی سطح خاک گسترده می شود.

مالچ ها به دو دسته ارگانیک و غیر ارگانیک تقسیم بندی می شود؛ مالچ های ارگانیک به طور عمده شامل پوست خرد شده درختان، تراشه های چوب و برگ درختان است. مالچ های غیرارگانیک شامل لاستیک و پلاستیک بازیافتی، مواد آلی، سنگریزه و سایر مواد غیر طبیعی است. 
مالچ ها بسته به نوع استفاده، ویژگی های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیک مختلفی از خود بروز می دهند. مالچ ارگانیک رنگی، گونه ای از مالچ است که به طور همزمان، دارای ارزش دکوراتیو و زیستی است. این نوع مالچ از تراشه های چوب فراوری شده به دست می آید که در حالت استاندارد، با مواد ارگانیک رنگ آمیزی شده و با طول عمری قریب به 2 سال (با توجه به شرایط آب و هوایی) خاک، گیاهان و محیط را از ویژگی های اکولوژیک و زیبایی شناسانه خود بهره مند می سازد. 

 

گزارش:نداجوادهراتی

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]