مالچ های رسی مانع خیزش ریزگردها در سه استان کشور می شود

کد خبر : 55150 یکشنبه 15 اسفند 1395 - 11:02:32

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی از موفقیت آمیز بودن نتایج اجرای طرح 'مالچ رسی' در 50 هکتار از مناطق ریزگرد خیز اصفهان خبر داد.

به گزارش ایرنا، دکتر ابراهیم واشقانی فراهانی روز یکشنبه با بیان اینکه مالچ های رسی توسط محققان دانشگاه آزاد اسلامی تهیه شده است، گفت: مالچ رسی که منبع آن کاملا طبیعی است نه تنها می تواند ریزگردها را کنترل کند بلکه به خاطر خاصیت جذب آبی که دارد به رشد گیاهان هم کمک زیادی می کند.
وی افزود: مرحله پایلوت استفاده از مالچ های رسی در سطح 50 هکتار از اراضی گرد و خاک خیز اطراف فرودگاه اصفهان عملیاتی شده و نتایج آن موفقیت آمیز بوده و یکی از بهترین گزینه ها برای رشد گیاهان خاص مناطق کویری است.
واشقانی تصریح کرد: در بررسی های صورت گرفته و فیلم هایی که از مناطق محل اجرای مالچ های رسی و مناطق همجوار آنها در اصفهان تهیه شده است، مشخص است در مناطق همجوار که توسط برخی نهادها برای جلوگیری از خیزش گرد و خاک و مقابله با بیابان زایی نهال هایی را کاشته بودند، بیش از 80 درصد نهال کاری ها از بین رفته بود ولی در جاهایی که با مالچ رسی، پوشانده شده بودند نهال ها رشد مناسبی داشتند و با درصد بسیار بالایی، ماندگار شده اند.
وی ادامه داد: با توجه به نتایج موفق طرح، در آخرین جلسه ای که با سازمان حفاظت محیط زیست داشتیم طی تفاهم نامه ای مقرر شد این طرح در سطح 300 هکتار در مناطق استان اصفهان با همکاری واحد اصفهان دانشگاه آزاد اسلامی عملیاتی شود به شرط اینکه یک سوم آغازین طرح با هزینه های دانشگاه آزاد انجام بگیرد و درصورت موفقیت آمیز بودن طرح در پایان یکسال، تمام هزینه های اجرای آن به دانشگاه بازگردانده شود.
معاون پژوهشی دانشگاه آزاد خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه خود سازمان محیط زیست نیز تایید کرد که این محصول، دوستدار محیط زیست و مطابق با استانداردهای زیست محیطی است، این سازمان برای جلب حمایت های مالی اجرای این طرح از نهادهای مربوطه همکاری خواهد کرد.
به گفته وی، طبق توافق صورت گرفته میان دانشگاه آزاد و سازمان حفاظت محیط زیست، اجرای مالچ های رسی به صورت پایلوت در چند منطقه گرد و غبار خیز کشور با اولویت استان های خوزستان و سیستان و بلوچستان اجرا خواهد شد.
فراهانی یادآور شد: افزون بر این اقدامات، به دنبال نامه ای که رییس دانشگاه آزاد به رییس جمهوری مبنی بر اعلام آمادگی برای مقابله با ریزگردها داده بود، دکتر روحانی به معاون اول رییس جمهوری دستور دادند که دانشگاه آزاد نیز همراه با دیگر دستگاه ها در این طرح مشارکت داشته باشند و دکتر جهانگیری هم این دستور را به وزیر جهاد کشاورزی ابلاغ کرده اند که از ظرفیت دانشگاه آزاد برای مبارزه با ریزگردها و گرد و غبار استفاده شود.
به گفته وی، مالچ های رسی هیچگونه آلودگی و مشکل زیست محیطی ندارد و هزینه های اجرای آن نیز کمتر از یک چهارم هزینه مالچ های نفتی است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]