زمین در انتظار خشکسالی؛ امسال گرم‌تر از پارسال

کد خبر : 5469 یکشنبه 23 فروردین 1394 - 20:15:56

متخصصان اداره ملی هوانوردی و فضایی آمریکا (ناسا) باور دارند که زمین در سال 2015 میلادی با امواج بی‌سابقه گرما دست و پنجه نرم خواهد کرد.

مبنای این پیش بینی را می توان در روند تغییرات درجه حرارت سال های اخیر جستجو کرد. ثبت و پایش مستمر تغییرات اقلیمی جهان روندی است که از سال 1880 میلادی (1259 هجری شمسی) آغاز شده است. هواشناسان معتقدند در سال های اخیر ثبت درجه حرارت های نامتعارف به نوعی سیر تناوبی و گاه رو به افزایش داشته است. شاهد این ادعا، ثبت ارقام غیرقابل باور متوسط درجه حرارت از سال 1995 میلادی (1374هجری شمسی) تاکنون است. کره زمین به ترتیب در سال های 1997 (1376 هجری شمسی)، 1998 (1377 هجری شمسی)، 2005 (1384 هجری شمسی) و 2010 (1389 هجری شمسی) درجه حرارت های به نسبت بالایی را تجربه کرده است. سپتامبر سال 2014 (شهریور سال گذشته) متوسط درجه حرارت جهانی معادل 15.7 درجه سانتی گراد گزارش شد که می توان آن را رکوردی جدید در 135 سال گذشته قلمداد کرد. این همه در حالی بود که متوسط درجه حرارت 9 ماه نخست سال گذشته نیز به بالاتر از 14.7 درجه سانتی گراد رسید که این عدد نیز البته در نوع خود قابل تامل بود. پژوهشگران ناسا می گویند احتمالا امسال یکی از گرم ترین سال هایی خواهد بود که زمین از سال 1998 به بعد شاهد بوده است. تلخی این خبر چیزی از این حقیقت کم نمی کند که تابستان پیش رو به احتمال زیاد مناطق متعددی در سطح جهان طعم تلخ تاثیرات بی سابقه امواج گرما و خشکسالی را خواهند چشید.

جنوبگان گرم ترین روز خود را تجربه کرد

پایگاه خبری اکوواچ و بخش اخبار زیست محیطی نشنال جئوگرافی (انجمن جغرافیای ملی) اوایل فروردین امسال همزمان خبری را به نقل از پایگاه Weather Underground منتشر کردند، مبنی بر این که جنوبگان گرم ترین روز خود را در یازدهم فروردین 1394 تجربه کرده است. این سازمان که 44 سال پیش در شهر آن آربر ایالت میشیگان و زیرنظر دانشگاه معروف این ایالت تاسیس شد، در حال حاضر یکی از معتبرترین پایگاه های اطلاع رسانی وضع جوی در آمریکا و البته در سطح بین المللی است. گزارش این سازمان حاکی است جنوبگان یازدهم فروردین برای نخستین بار در طول تاریخ ثبت اطلاعات هواشناسی، دمایی معادل 17.5 درجه سانتی گراد را تجربه کرده است. پیش از این بالاترین درجه ثبت شده در قطب جنوب 17.1 درجه سانتی گراد بوده است. انستیتوی مطالعات فضایی گادارد که یکی از مراکز تحقیقاتی ناسا در شهر نیویورک است و به صورت گسترده درباره اوضاع اقلیمی تحقیق می کند، در این باره چنین موضعگیری کرد: «جمع بندی در این مورد آن هم صرفا به واسطه ثبت یک رکورد جدید، کار مشکلی است. آنچه از نظر متخصصان این مجموعه بیشتر اهمیت دارد، مطالعه و بررسی روند طولانی مدت تغییرات جوی نه تنها در جنوبگان بلکه در هر نقطه دیگر از جهان است، اما آنچه بدون تردید می توان درباره آن اظهارنظر کرد، این است که جنوبگان در سال های گذشته از نظر اقلیمی شرایط بسیار پیچیده ای داشته است. داده ها نشان می دهد اقیانوس ها این روزها در حال گرم تر شدن هستند که یک علت آن طبیعتا جذب بخشی از درجه حرارت جو است. همین موضوع ساده باعث شده یخچال های طبیعی در منطقه قطب جنوب روز به روز بیشتر از گذشته تحلیل بروند، اما چیزی که دانشمندان اقلیم شناس بیشتر بر آن تاکید می کنند، پیچیدگی شرایط این روزها در جنوبگان است.»

شمشیر دولبه افزایش درجه حرارت زمین

محققان دانشگاه اکستر در یکی از تازه ترین مطالعات خود به این نتیجه رسیده اند که پدیده گرمایش جهانی به خودی خود تاثیر بسزایی در افزایش گرما در سطح جهان دارد. دانشمندان سال هاست که دریافته اند گازهای گلخانه ای شامل دی اکسیدکربن، متان، سی اف سی ها و اکسیدهای نیتروژن که حاصل سوزاندن سوخت های فسیلی هستند؛ از طریق ممانعت از برگشت مجدد تشعشعات خورشیدی به اتمسفر موجب افزایش درجه حرارت جو زمین شده اند، اما جالب اینجاست که نتایج تحقیق اخیر نشان می دهد خود درجه حرارت جهانی نیز تاثیر شگرفی بر افزایش غلظت گازهای گلخانه ای دارد. این به آن معناست که همچنان که درجه حرارت زمین افزایش پیدا می کند، متاسفانه بازده و اثرگذاری گازهای گلخانه ای هم بیشتر می شود. یکی از جالب ترین یافته ها در این زمینه کشف مستنداتی است که نشان می دهد، جو زمین از نظر تاریخی سطوح بیشتری از گازهای گلخانه ای را در خلال بازه های زمانی گرم داشته، در حالی که در طول دوره های سرد، میزان گازهای گلخانه ای عملا خیلی کمتر بوده است. نکته دیگری که نباید از آن غافل شد، تاثیر افزایش درجه حرارت روی وضعیت زیستی کره زمین است. می دانیم که افزایش کمتر از یک درجه سانتی گراد جو زمین می تواند تاثیرات جدی روی آب و هوای کل کره زمین داشته باشد. ذوب شدن یخ های قطبی شاید یکی از ملموس ترین این تغییرات است که بارها درباره آن شنیده ایم. اما لازم است که به خاطر بیاوریم بروز سیلاب ها، توفان های متعدد، رگبارها، آتش سوزی های گاه و بیگاه در عرصه های طبیعی، از بین رفتن محصولات کشاورزی و افزایش گرد و غبار جهانی همه می توانند به نوعی ریشه در این مساله داشته باشند.

زمین با چه سرعتی گرم می شود؟

دانشمندان در بیان اهمیت تاثیرات ناشی از گرمایش جهانی مثال ساده، اما جالبی را مطرح می کنند. آنها معتقدند که وقتی اتومبیلی با دیوار برخورد می کند، مساله این نیست که سرعت آن 70 کیلومتر بر ساعت بوده یا 80 کیلومتر بر ساعت بلکه مهم این است که در هر صورت راننده و سرنشینان باید کمربند ایمنی را بسته باشند. این مثال ساده درست شبیه اتفاقی است که این روزها برای زمین در حال رخ دادن است. وقتی درباره افزایش سطح آب دریاها یا افزایش موج های گرما صحبت می شود، عدم قطعیت ها هیچ گونه تاثیری در آنچه ما انسان ها باید انجام دهیم از جمله این که دیوارهای محافظ بسازیم یا از وسایل خنک کننده استفاده کنیم و... ندارند. ما باید با این واقعیت کنار بیاییم که هواشناسان مشخصا درباره تغییرات طبیعی منطقه ای چیز زیادی نمی دانند، تنها چیزی که هواشناسان از آن مطمئن هستند، بروز برخی تغییرات شگرف در یک سری مناطق خاص است، اما جدای از اینها همیشه کارهایی وجود دارد که انجام آنها می تواند مفید باشد.

مجمع بین المللی تغییرات آب و هوایی پیشنهاد می کند که همه کشورهای جهان به نوعی به افراد در معرض خطر تغییرات اقلیمی کمک کنند. دور شدن این افراد از مناطق بحرانی می تواند یک راهکار باشد. علاوه بر این مجمع بین المللی تغییرات آب و هوایی به تمامی کشورهای جهان پیشنهاد می کند اقتصاد خود را در جهات گوناگون شکوفا کنند؛ زیرا بسیار دیده شده کشورهایی که اقتصاد آنها بر پایه کشاورزی بوده، بر اثر یک دوره سیلاب بشدت آسیب دیده اند. این مجمع همچنین پیشنهاد می کند که همه کشورها راه هایی پیدا کنند تا از میزان آسیب پذیری جهانیان نسبت به تغییرات ناگهانی جوی کاسته شود که البته این مساله به معنای مدیریت صحیح منابع از جمله منابع آب هست.

به طور خلاصه می توان گفت ما انسان ها باید انعطاف پذیری خود را نسبت به تغییرات اقلیمی بیشتر کنیم و این مساله ای که انجام آن حتی اگر شرایط جوی باثبات هم باشد، عاقلانه است. برنامه ریزان معتقدند در شرایط کنونی سه عامل را باید در جهان دقیق تر و جامع تر مورد مطالعه قرار داد. این عوامل به ترتیب عبارتند از: تغییرات کاربری زمین، افزایش میزان جذب آب و در نهایت تغییرات اقلیمی.

یک روش توصیف گرمایش

منحنی زنگوله ای روشی است که به طور معمول در آمار کاربرد دارد و از آن اغلب برای تعریف میانگین استفاده می شود. در این منحنی، میانگین با حرف C نمایش داده می شود و محل آن درست بالای شکل زنگوله است. دانشمندان نیز افت منحنی از سمت چپ را بیانگر هوای سرد، خیلی سرد و فوق العاده سرد می دانند و برعکس افت از سمت راست را هوای گرم، خیلی گرم و فوق العاده گرم توصیف می کنند. تحقیقات سال های اخیر نشان می دهد در دهه های 1980، 1990 و 2000 کل این منحنی بیشتر به سمت راست متمایل شده و این به آن معناست که هوا رفته رفته گرم تر شده است. از سوی دیگر پهن تر و گسترده تر شدن این منحنی بخوبی گویای افزایش دامنه تغییرات است. طی دهه گذشته 75 درصد از مساحت کل کره زمین تابستان هایی گرم را تجربه کرده اند؛ در حالی که در فاصله سال های 1951 تا 1980 این رقم فقط به 30 درصد محدود بوده است.

یک راهکار برای اجماع جهانی

سازمان ملل نظر به اهمیت مساله تغییرات اقلیمی، بنا دارد از نهم تا بیستم آذر سال 1394 کنفرانسی بین المللی با عنوان کنفرانس تغییرات اقلیمی در حومه شهر پاریس برگزار کند. هدف از برگزاری این کنفرانس، رسیدن به نوعی توافق بین المللی الزام آور درباره تغییرات اقلیمی است. انتظار می رود دامنه اجرایی این کنفرانس بویژه در زمینه کاهش انتشار گازهای گلخانه ای تمام کشورها را شامل شود؛ زیرا به گفته متخصصان در شرایط کنونی فقط یک اجماع جهانی می تواند موجب کاهش روند رو به رشد افزایش درجه حرارت در جو زمین شود. برگزارکنندگان این کنفرانس امید دارند این توافق بین المللی در نهایت بتواند ارمغان ارزشمندی در حد حداقل 2 درجه سانتی گراد کاهش درجه حرارت جهانی را در پی داشته باشد.

از مرز فرضیات تا واقعیت ها

عده ای از محققان اکنون به این باور رسیده اند که باید هر چه سریع تر برای مهار گرمای رو به افزایش کره زمین اقدامی انجام داد. ایده های متعدد نظیر اسپری ترکیبات شیمیایی به بخش استراتوسفر جو نیز از جمله راهکارهای پیشنهادی بوده که بارها توسط عده ای از دانشمندان مطرح شده است. در مقابل عده ای دیگر تنها راه حل را پراکنش تشعشعات خورشیدی می دانند. مساله اینجاست که بسیاری از ایده های مطرح شده تاکنون علاوه بر هزینه و زمانبر بودن واقعا بلندپروازانه بوده اند. از سوی دیگر تاثیرات منفی زیست محیطی ناشی از دخالت های انسانی را هم نباید از نظر دور نگه داشت. برخی محققان می گویند که بشر نیازمند استفاده از چنین طرح هایی برای مقابله با اثرات بحران زای گرمایش جهانی است و تاخیر در اجرای چنین تحقیقاتی یک دیدگاه کوته بینانه است. از دید این افراد استفاده نکردن از راه حل های نوآورانه درست شبیه این است که در دریا در حال غرق شدن باشید و نخواهید از تیوپ های نجات غریق استفاده کنید، اما از دید عده ای دیگر بشر نباید به خود اجازه دهد برای حل یک معضل، چندین مشکل ناشناخته دیگر را سر راه خود قرار دهد. از دید این پژوهشگران تحقیق بیشتر و زمان تنها چاره کار است. در هر صورت بحث بر سر بهترین و بدترین راهکارها برای کاهش درجه حرارت جو زمین به صورت مستمر ادامه دارد.

منبع:جام جم آنلاین

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]