یک مسئول سازمان حفاظت محیط زیست:

اجرای طرح تنفس جنگل به تعویق افتاد

کد خبر : 54083 چهارشنبه 13 بهمن 1395 - 12:02:36

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: دولت و این سازمان درصدد بود تا طرح تنفس جنگل ها از سال 96 شروع شود، ولی لابی قدرتمند بهره برداران تجاری از جنگل ها، اجرای این برنامه را تا سال چهارم برنامه ششم توسعه به تعویق انداخت.

 به گزارش ایرنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی پنجشنبه 23 دی 1395 و در جریان بررسی جزئیات لایحه برنامه ششم، ماده 48 مکرر این لایحه را به تصویب رساندند که براساس آن هرگونه بهره‌برداری تجاری و صنعتی از چوب جنگل‌های شمال کشور از ابتدای سال چهارم برنامه ممنوع است و دولت مجاز به تمدید قراردادهای طرحهای جنگلداری مذکور که مدت اجرای آن به اتمام می‌رسد، نیست.

به موجب آن مصوبه دولت مکلف شد، نسبت به اصلاح آن دسته از طرح‌های جنگلداری که مدت اجرای آن تا پایان سال سوم اجرای قانون برنامه به اتمام نمی‌رسد، طبق قانون اقدام کند.
مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست شامگاه سه شنبه در حاشیه پویش مردمی سه شنبه های بدون خودرو در آبادان در خصوص تصویب این طرح در مجلس،در گفت و گو با ایرنا افزود: با توجه به فشار بیش از حدی که روی جنگل ها وجود دارد، راهی جز فرمان تنفس وجود ندارد و سازمان محیط زیست نیز با آن موافق است اما با این سه سالی که برای این کار وقت گذاشتند به بخش زیادی از جنگل ها آسیب می رسد.
محمد درویش در خصوص عوامل تشدید ریزگردها در خوزستان، گفت:یکی از عوامل تشدید ریزگردها، ناپایداری در غرب کشور و 'آب دزدی ' برخی کشورهای همسایه است که باعث شده چشمه های تولید گرد و خاک در منطقه میانرودان از 6 به 238 افزایش یابد.
درویش در خصوص دیگر عوامل تشدید ریزگردها، افزود:موضوع دوم، بارگذاری های اشتباه در شمال خوزستان و در سرشاخه های کارون و کرخه است که به صورت ویژه باعث شده حقابه های ورودی به تالاب های خوزستان کاهش یابد و عامل سوم نیز عملیات تکنوژنیک مانند عملیات های ساخت و سازهای انسانی و فعالیت هایی که وزارت نفت انجام می دهد، است.
مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست از دیگر عوامل افزایش ریزگردها تغییر اقلیم و خشکسال،و رفتن به سمت محصولاتی که باعث بیابان زدایی می شود بیان کرد.
به گزارش ایرنا همزمان با نخستین روز از دهه فجر، پویش مردمی سه شنبه های بدون خودرو با حضور حدود 100شهروند آبادانی و مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در آبادان کلید خورد.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]