برای نخستین بار انجام شد؛

مهندسی ژنتیک مگس ۴ میلیون ساله

کد خبر : 53461 شنبه 25 دی 1395 - 13:06:54

دانشمندان دانشگاه شیکاگو ژن های مگس میوه را با اجدادشان که ۴ میلیون سال قبل زندگی می کرده اند، مهندسی کرده اند تا نظریه تکامل آنها و زندگی کردن این حشرات در مخمر میوه را کشف کنند.

به گزارش مهر به نقل از اینترنشنال بیزینس تایم، این نخستین مرتبه ای است که ژنی از اجداد یک حیوان یا حشره در  نوادگان آن بازسازی می شود.آزمایش تکامل حیوانات و حشرات فرآیند بسیار سختی است. زیرا تکامل طی میلیون ها سال و در صدها نسل اتفاق می افتد. از سوی دیگر DNA نیز بسیار حساس و شکننده است. بنابراین DNA قدیمی که تا به امروز زنده باشد، بسیار نادر است.

محققان دانشگاه شیکاگو توانسته اند با فناوری ژن، اجداد مگس میوه را بازسازی کنند. آنها پس از دستیابی به توالی ژنوم ۴ میلیون ساله مگس میوه، ژن این حشره را به وسیله فناوری CRISP-CAS۹ در مگس میوه نسل کنونی قرار دادند.

محققان متوجه شدند توانایی مگس میوه ای که ۴ میلیون سال قبل زندگی می کرده برای تبدیل مخمر به الکل در میوه تفاوت چندانی با نسل جدید این حشره ندارد.

در همین راستا جو ترونتون رهبر این تحقیق می گوید: مهندسی ژنتیک برای آزمایش نظریه ها بسیار کارآمد است. به همین دلیل معتقدیم این یک پیشرفت به حساب می آید و به ما کمک می کند نظریه های قدیمی را دوباره بررسی کنیم.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]