خودروها فراتر از تصورات قبلی CO۲ راهی جو می کنند

کد خبر : 5310 جمعه 21 فروردین 1394 - 22:59:21

تازه ترین مطالعات نشان می دهد خودروهایی که روزمره در شهرهای سراسر جهان تردد می کنند فراتر از تصورات قبلی دی اکسید کربن راهی جو می کنند.

به گزارش مهر، شهرها که با جمعیت فشرده و انبوهی از خودروها همواره تهدیدی برای محیط زیست به شمار می آیند در چند دهه گذشته پذیرای طیف گسترده ای از فناوری های سبز بوده اند. بسیاری از شهرها و به خصوص کلاشهرهای جهان به محل های مناسبی برای دوچرخه سواری، خطوط مترو و حمل و نقل عمومی مجهز شده اند اما تحقیقات جدید نشان می دهد شهرهایی که با سرعتی سرسام آور در حال رشد هستند همچنان دی اکسید کربن تولید و روانه جو می کنند.

در این مطالعه از اطلاعات ترافیکی ۳۳ سال گذشته سراسر آمریکا برای تخمین میزان آلاینده های کربنی تولید شده در شهرهای مختلف این کشور استفاده شده است.

نتایج این بررسی نشان داد شهرهایی که حومه گسترده ای دارند در زمره آلوده ترین شهرها قرار می گیرند.

بخش دیگری از این بررسی نشان می دهد، از سال ۱۹۸۰ میلادی شهرها و حومه آنها که انبوهی از خودروها در آنها تردد می کنند مسؤل انتشار ۸۰ درصد از آلاینده های کربنی در کشورهای مختلف جهان هستند.

همچنین این شهرها و خودروهایشان  تنها در سال ۲۰۱۲ مسؤول تولید و انتتشار ۶۳ درصد دی اکسید کربن به جو بوده اند.

بر اساس این بررسی تاکنون توجهی به افزایش قابل توجه شمار خودروها در حومه شهرها نمی شده است اما اکنون مشخص شده که انبوه خودروهایی که در این مناطق تردد می کنند در افزایش چشمگیر گاز گلخانه ای دی اکسید کربن نقش مهمی دارند.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]