آیا شایعه وجود دو شب یلدا در یک سال واقعیت دارد

دو شب یلدا در یک سال؟

کد خبر : 52699 پنج شنبه 02 دی 1395 - 08:06:48

شب یلدا که در حقیقت طولانی‌ترین شب سال است، یک موقعیت ویژه برای ایرانیان است. این شب که از نظر نجومی به آن انقلاب زمستانی گفته می‌شود، شبی است که شب به بلندترین زمان و روز به کوتاه‌ترین زمانش می‌رسد. اما آیا ممکن است در یک سال دو شب یلدا داشته باشیم؟

این روزها با وجود شبکه‌های اجتماعی شایعات بدون منبع و ماخذ در فضای مجازی جولان می‌دهند. در حقیقت وجود این شبکه‌ها باعث شده تا هر شایعه‌ای با برچسب و عنوان علمی به سرعت جای خودش را در بین مردم باز می‌کند. در حقیقت این خبر‌های غلط و نادرست، که در غالب‌های علمی به مردم ارائه می‌شوند، شبه علم نام دارند. شبه علم در حقیقت به پدیده‌ای گفته می‌شود که در ظاهر علمی به نظر می‌رسد، اما هیچ نسبتی با علم ندارد. آخرین شایعه از این دست، خبر وجود دو شب یلدا یا دو شب بسیار طولانی در یک سال است، که در فضای مجازی دست به دست می‌شود.

به گزارش سیناپرس و به نقل از ایسنا؛ ‌عضو کمیته نظارت و ارزیابی انجمن نجوم ایران با تاکید بر اینکه ادعای وجود دو شب یلدا غیرعلمی است، گفت: «وجود شبکه‌های مجازی موجب شده تا مردم به شبه‌علم گرایش پیدا کنند». اسدالله قمری‌نژاد درخصوص انتشار خبری درباره وجود دو شب یلدا ادامه داد: «در نجوم یک نقطه‌ای به نام انقلاب زمستانی است که بنا بر قرارداد، ما آخر روز آذرماه را که مصادف با اول دی و آغاز زمستان می‌شود، به عنوان شب یلدا و طولانی‌ترین شب سال تعیین کرده‌ایم». او با بیان اینکه در شب یلدا حدود یک دقیقه شب طولانی‌تر می‌شود، افزود: میزان تغییر میان شبانه‌روز اول دی‌ماه و آخر آذرماه یکسان است. قمری‌نژاد اضافه کرد: «در مقابل انقلاب زمستانی و تابستانی داریم که در آن قرارداد کردیم که طولانی‌ترین شب سال شب یلدا در روز 30 آذرماه است».

عضو کمیته نظارت و ارزیابی انجمن نجوم ایران با تاکید بر اینکه انتشار خبری مربوط به دو شب یلدا درست نیست، خاطرنشان کرد: «در گردش زمین به دور خورشید می‌گردد و باید مدار 360 درجه را به طور کامل طی کند و انتشار این خبر که دو شب یلدا وجود دارد، به معنی آن است که زمین متوقف شده است تا بتوانیم در یک سال دو روز یکسان داشته باشیم». او ادامه داد: «از سوی دیگر حتی اگر بخواهیم با نجوم قدیمه که حالت زمین‌مرکزی تصور می‌شد و بر اساس مدل بطلمیوسی خورشید هرگز نایستاده است تا بخواهیم دو شب یلدا را متصور شویم». قمری‌نژاد با تاکید بر اینکه وجود دو شب یلدا نه علمی است و نه صحیح، خاطرنشان کرد: «وجود شبکه‌های مجازی باعث شده است تا گرایش مردم به شبه‌علم نزدیک شود». 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]